Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Reijonen turvapaikkapolitiikan uudistuksesta: On törkeää tehdä turvapaikkapolitiikassa laittomasta laillista

24.11.2021 |15:30

Hallitus aikoo nyt tehdä laittomasta laillista ja ajaa eteenpäin uudistusta, jonka perusteella laittomasti maahan tulleet saisivat jäädä tänne, eli tehdä laittomasta maahantulosta laillista. Tämä hallituksen ajama uudistus koskisi jopa 3 000 henkilöä. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen ihmettelee hallituksen kurittomaksi mennyttä meininkiä.

Jos esimerkiksi Irakista tullut turvapaikanhakija saa hakemukselleen myönteisen päätöksen, hän voi jäädä Suomeen. Hallituksen ajamassa uudistuksessa sama turvapaikanhakija voisi jäädä Suomeen silloinkin, kun turvapaikkapäätös on kielteinen.

Kansanedustaja Minna Reijonen pitää esitystä vähintäänkin erikoisena.

– Käytännössä aina voi jäädä Suomeen. Tämä herättää myös kysymyksen, mikä merkitys suomalaisella turvapaikkajärjestelmällä on, jos kaikki kuitenkin saavat jäädä? Reijonen kysyy.

Suomessa ei riitä rahaa kaikkeen

– Olen järkyttynyt siitä, ettei hallitus halua tehdä mitään lainsäädännön osalta. Nyt näyttää siltä, että oikeasti aiotaan tarjota laillista oleskelua Suomessa kaikille, vaikka jopa ilman perusteita laittomasti maahamme tulleille, Reijonen ihmettelee.

Reijosen mielestä hallitus ei halua hoitaa välikysymyksessä esiintuotua hätätilapykälää kuntoon eikä nähtävästi aio tehdä mitään lainsäädäntöä rajaturvallisuuden parantamiseksi.

– Suomessa ei riitä rahaa kaikkeen. On myös huomioitava Suomen ja suomalaisten turvallisuus, Reijonen sanoo.

 

 

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää