

LEHTIKUVA
Rekkakuskien ”vapauden kulkue” matkalla pääkaupunkiin – koronarajoitusten vastustamisesta kasvoi kansanliike Kanadassa
Kanadan pääkaupungin kaduilla on lauantaina odotettavissa ruuhkia, sillä tuhansien rekkojen ja muiden ajoneuvojen kolonnat lähestyvät Ottawaa eri suunnista. Rokotepakkoa vastustaneiden rekkakuskien protestista on nopeasti kasvanut spontaani kansanliike, joka vaatii kaikkien koronarajoitusten poistamista ja pääministerin eroa. Saman tyyppinen rekkakuskien mielenosoitus on suunnitteilla myös Suomessa.
Vapauden kulkueeksi (Freedom Convoy) nimetty protesti sai alkunsa siitä, että tammikuun puolivälissä osa rekkakuskeista päätti ryhtyä vastustamaan Kanadan ja Yhdysvaltain välisessä rahtiliikenteessä käyttöön otettua kuljettajien rokotepakkoa. Ajatuksena oli, että maan kummaltakin rannikolta lähtee liikkeelle rekkakulkueita, jotka kohtaavat pääkaupunki Ottawassa.
Protesti on kuitenkin hyvin lyhyessä ajassa paisunut spontaaniksi kansanliikkeeksi, jossa on mukana paljon muitakin ihmisiä kuin rekkakuskeja. Rekkakuskien rokotepakon kumoamisen lisäksi protestoijat vaativat kaikista koronarajoituksista luopumista ja pääministeri Justin Trudeaun eroa.
Ihmiset ovat kyllästyneitä koronarajoituksiin
Eri puolilta Kanadaa lähteneet rekkasaattueet ovat nyt olleet tien päällä muutamia päiviä. Monin paikoin ihmiset ovat kerääntyneet tien varsille ja valtatien ylikulkusilloille kannustamaan rekkakuskeja. Taukopaikoilla vapaaehtoiset ovat jakaneet ilmaista ruokaa kolonnan osallistujille.
Kukaan ei tiedä protestiin osallistuvien tarkkaa määrää, mutta Ottawaan saattaa hurjimpien arvioiden mukaan kerääntyä lauantaina jopa 50 000 rekkaa ja muuta ajoneuvoa. Mielenosoittajien suunnitelmana on leiriytyä parlamenttitalon edustalle siihen asti, kunnes hallitus ryhtyy toimenpiteisiin. Vielä ei ole tiedossa, aikovatko poliisit yrittää estää kulkueen pääsyn parlamenttitalolle.
Osa rekoista on jo saapunut perille pääkaupunkiin. Mielenosoittajien viesti on selkeä: ihmiset ovat perin pohjin kyllästyneitä Trudeaun hallituksen koronarajoituksiin.
https://twitter.com/nisbett_jon/status/1486780371387789325
Pääministeri Justin Trudeau ilmoitti torstaina altistuneensa koronavirukselle ja menevänsä omaehtoiseen koronakaranteeniin viideksi vuorokaudeksi. Monet ovat sitä mieltä, että Trudeau haluaa vain mennä piiloon mielenosoittajilta.
Pääministeri: ”Vain pieni ääriryhmä”
Trudeau on aiemmin kommentoinut rekkakulkuetta ”pieneksi ääriryhmäksi, jonka ajatukset eivät ole hyväksyttävissä” ja joka ei edusta kanadalaisten enemmistön mielipiteitä. Rekkasaattueen matkan varrelta kuvattujen videoiden perusteella näyttää kuitenkin siltä, että rekkakuskeilla on varsin laajojen kansanjoukkkojen tuki.
Pääministeri Trudeaun oman näkemyksen mukaan kanadalaiset ovat ”vihaisia ja turhautuneita” rokottamattomia kohtaan, kertoo Kanadan yleisradioyhtiö CBC. Kanadassa 80 prosenttia yli viisivuotiaista on täysin rokotettuja. Trudeau ilmaisi näkemyksensä rokottamattomista sen jälkeen, kun Ranskan presidentti Emmanuel Macron oli kertonut haluavansa tehdä rokottamattomien elämän mahdollisimman hankalaksi.
Miljoonia dollareita tukea polttoainekuluihin
Rekkakulkueen laajaa kansansuosiota kuvaa sekin, että järjestäjät keräsivät joukkorahoituksen avulla hyvin lyhyessä ajassa yli kuusi miljoonaa Kanadan dollaria (4,2 miljoonaa euroa), jotka on tarkoitus käyttää osallistujien polttoaine-, ruoka- ja majoituskulujen kattamiseen.
Yhdessä vaiheessa joukkorahoitusalusta GoFundMe uhkasi pidättää rahat, koska järjestäjät eivät sen mielestä olleet esittäneet riittävän tarkkaa suunnitelmaa keräysvarojen käytöstä. Kanadan yleisradioyhtiö CBC:n käyttämä asiantuntija varoittaa, että GoFundMe voi joutua ongelmiin ”terrorismin rahoittamisesta”, jos rekkaprotesti kääntyy väkivaltaiseksi.
CBC on pyrkinyt leimaamaan protestoijat ”äärioikeistolaisiksi”, koska mielenosoittajien kylteissä Kanadan hallituksen koronarajoituksia on verrattu kommunistien tai natsien tekoihin ja holokaustiin. CBC jopa varoittaa, että edessä voi olla vuosi sitten tammikuussa tapahtuneeseen Capitolin valtaukseen verrattavissa oleva tapahtuma. Rekkasaattuen osallistujat puolestaan vakuuttavat, että kyseessä on rauhanomainen mielenosoitus.
Lahjoittajat yksityishenkilöitä ja pienyrityksiä
Yksittäisiä lahjoittajia on yli 80 000. CBC on hyvin huolissaan siitä, että monet lahjoittajat ovat antaneet rahansa joko nimettömänä tai käyttäen satiirista nimimerkkiä. Lahjoittajien joukossa ovat muiden muassa ”Justin Trudeau”, ”Theresa Tam” (Kanadan THL:n ylijohtaja), ”Fidel Castro – Justin Trudeaun isä”, ”Justin Trudeaun omatunto” ja ”Eroa Trudeau”.
Kanadan yleisradioyhtiötä huolestuttaa myös se, että monet lahjoitukset ovat tulleet ulkomailta. CBC myöntää kuitenkin, että tuhannet lahjoitukset ovat ilmiselvästi kanadalaisilta yksityishenkilöiltä ja yrityksiltä. Lahjoittajien joukossa on erityisen paljon Ontarion ja Albertan osavaltioissa sijaitsevia pienyrityksiä.
Oheisella videolla Suomesta Kanadaan muuttanut rekkakuski Jan-Erik Petäjä kertoo suomeksi tunnelmistaan matkalla Ottawaan. Tältä näyttää ”vapauden kulkueeseen” osallistuvan kanadalaisrekan nupissa.
Nähdäänkö sama myös Suomessa?
Suomessakin on suunnitteilla Kanadan mallin mukainen rekkaprotesti. Facebookin Convoy Finland 2022 -ryhmään on lyhyessä ajassa liittynyt yli 25 000 jäsentä. Järjestäjät kertovat tavoitteistaan näin:
”Myöhemmin sovittavana ajankohtana tukimme eduskuntatalon ympäristön ja koko Helsingin keskustan kaikilla mahdollisilla ajoneuvoilla. Vaadimme 1) kaikkien koronatoimenpiteiden ja -rajoitusten purkamista
2) polttoaineen hinnan/verotuksen tuntuvaa laskua.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- GoFundMe Justin Trudeau Freedom Convoy Ottawa Vapauden kulkue rekkakuskit koronarajoitukset Covid-19 kuljetusala Joukkorahoitus rokotepakko Emmanuel Macron Kanada
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila vaatii koronarajoitusten purkamista Tanskan esimerkin mukaisesti

Ronkainen: Miksei koronarajoituksista luovuta, kun kunnatkaan eivät enää noudata eristyskäytäntöjä?

Demareilla taas näppinsä pelissä: Ravintolat ahdingossa koronarajoitusten vuoksi, vasemmiston hallitsema yhtiö shoppailee alan yrityksiä itselleen – ja jakaa vaalitukea

Pääministeri Marin iloitsi jouluna tv-viihdeohjelmassa korona-ajan päättymisestä ja kertoi elävänsä hetkessä – Yle pelasti heti: ”Ohjelma kuvattu lokakuussa”

Trudeau haluaa lopettaa rekkamielenosoituksen kovin keinoin – mielenosoittajat syyttävät tyrannin otteista

Trudeau uhkaa viedä mielenosoittajilta rekat, rahat, lemmikit ja lapsetkin

”Myydään rekat!” – Ottawan pormestari ja poliisi eivät anna armoa mielenosoittajille
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













