
PS ARKISTO
Riikka Purra Saksan vaalituloksesta: Saksalaiset haluavat kireämpää maahanmuuttopolitiikkaa
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra oli myöhään sunnuntai-iltana MTV3:n Uutisextran vieraana kommentoimassa Saksan vaalitulosta. Purran mukaan vaalitulos on merkki siitä, että saksalaiset äänestäjät haluavat maahanmuuttoon selkeitä kiristyksiä.
Suomelle Saksan vaalitulos lupaa Riikka Purran mukaan hyvää.
– Se lupaa hyvää, mutta tietenkään mikään ei tapahdu yhtäkkiä. Talouden reformit ottavat aikansa. Toisaalta on inflaatio ja on energian hintoihin liittyvät kysymykset ja euroalueen kehitys keskimäärin. Eivät ne ole yksinomaan tietenkään Saksan käsissä. Donald Trumpin liikkeet, mahdollinen kauppasota ja niin edelleen.
– Tällä kaikella on vaikutuksensa, mutta mikäli Saksa saa nyt käyntiin nopeasti hyviä uudistuksia näille kaikille sektoreille, niin kyllä se Suomelle silloin hyvää lupaa.
Saksan virheitä ei ole kansallisesti ruoskittu
Purran mukaan se, mitä Saksassa nyt aiotaan saada aikaiseksi ja se, mitä oikeasti tehdään, ovat eri asioita.
– Vaalituloksella varmasti halutaan nostaa tietynlaista kansallista itseluottamusta ja vähentää jonkinlaista itseruoskintaa, mutta siitä huolimatta haluaisin edelleen alleviivata, että monet Saksan tekemät merkittävät virheet, myös Merkelin kaudelta lähtöisin olevat, niin ei niistä ole vielä kansallisesti riittävästi ruoskittu.
– Yksi niistä on maahanmuutto. Toiset liittyvät puolustukseen, kolmannet energiapolitiikkaan ja niin edelleen.
– Oikeastaan valtion on mahdotonta päästä eteenpäin, mikäli ei myönnetä tehtyjä virheitä ja sen jälkeen pystytä korjaamaan niitä, Purra totesi.
Uuden hallituksen pakko kiristää maahanmuuttoa
Purran mukaan tulevalla hallituksella voi olla vaikeaa, ellei maahanmuuttoa kiristetä.
– Vaalitulos tällaisenaan on selvä merkki siitä, että saksalaiset äänestäjät haluavat maahanmuuton selkeitä kiristyksiä.
– Mikä koalitio sieltä tulee, oli kyse sitten maahanmuutosta tai ilmastopolitiikasta, energiapolitii-kasta tai talouteen liittyvistä merkittävistä reformeista, niin saattaa olla, että se kumppani ei ole aivan samaa mieltä siitä.
– Tämä on tietenkin mielenkiintoista tilanteessa, jossa AfD melko varmasti jää oppositioasemaan. Mikäli tuleva hallitus ei kykene riittävästi oikeasti kiristämään maahanmuuttopolitiikkaa, niin hallituksesta saattaa tulla rampa ankka ennen kuin huomataankaan.
Purra uskoo sekä Ukrainan tuen että Saksan roolin EU:n tasolla vahvistuvan vaalituloksen myötä.
– Toivon ja uskon, että EU-tasolla Saksa jatkaa tiukan talouden taloudenpidon kannattamista niin, että mitään sellaisia ratkaisuja ei tulla tekemään, jotka räjäyttäisivät esimerkiksi finanssipoliittiset säännöt kokonaisuudessaan.
AfD:n suosion takana maahanmuutto
AfD on aivan erityisen suosittu Saksan itäisellä puolella. Purran mukaan puolueen suosiota ei voi kuitenkaan selittää pelkästään historialla.
– Totta kai se jotakin siellä vaikuttaa. Mutta kyllä se suurin tekijä on yksinkertaisesti se, mitä Saksassa tapahtuu maahanmuuton seurauksena kaduilla, niin läntisessä kuin itäisessä maassa. Ja tämä on vain pakko ymmärtää ja hyväksyä – ja muuttaa politiikka.
– Tietenkin toivoisin, että Saksassa olisi sellainen maahanmuuttokriittinen puolue, jolla olisi mahdollisuus päästä hallitukseen, jossa politiikkaa tehdään oikein – ja joka suhtautuu Ukrainaan ja Euroopan turvallisuuteen järkevällä tavalla.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Saksan liittopäivävaalien ovensuukyselyt: Kristillisdemokraatit ja AfD kohti vaalivoittoa – demareille tulossa rökäletappio
Piilaakson teknologiajätin pomo: Jyrkän oikeiston nousua Saksassa selittää se, että vasemmisto on pitänyt poliittista kenttää panttivankinaan
Analyysi: Euroopan merkittävin maa käy vaaleihin – Saksa on menettänyt maahanmuuton kontrollin täysin
Riikka Purra uskoo: Saksan uusi johto vie asioita parempaan suuntaan
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ukrainan tuki Riikka Purra Donald Trump AfD Energiapolitiikka vaalit Saksa talous maanpuolustus EU maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Saksan liittopäivävaalien ovensuukyselyt: Kristillisdemokraatit ja AfD kohti vaalivoittoa – demareille tulossa rökäletappio
Saksan liittopäivävaalien ovensuukyselyiden mukaan kristillisdemokraatit (CDU/CSU) ovat saamassa 29,0 prosenttia äänistä, joka riittää vaalivoittoon, mutta on ennustettua alhaisempi.

Analyysi: Euroopan merkittävin maa käy vaaleihin – Saksa on menettänyt maahanmuuton kontrollin täysin
Saksa äänestää tänään ennenaikaisissa liittopäivävaaleissa. Valtiovarainministerin erityisavustaja Mikael Lith analysoi kirjoituksessaan poliittista tilannetta.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa ”helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Afganistanilaisen turvapaikanhakijan verinen veitsi-isku lapsiryhmään paljasti Saksan siirtolaispolitiikan lepsuuden – vahvin liittokansleriehdokas lupaa radikaaleja muutoksia
Karkotettavaksi määrätyn afganistanilaisen turvapaikanhakijan verinen veitsi-isku lasten kimppuun Aschaffenburgissa Saksassa käänsi liittopäivävaalikampanjan kiivaaksi väittelyksi epäonnistuneesta turvapaikka- ja siirtolaispolitiikasta. Nykyisen punavihreän hallituksen haastaja lupaa tiukkaa rajavalvontaa sekä karkotettavaksi määrättyjen sulkemista kasarmeihin ja kontteihin odottamaan karkotuksen toimeenpanoa.

Mielipiteenvapaus somessa kuohuttaa saksalaisia – viestipalvelu X:stä alkoi joukkopako, kun Musk kehotti saksalaisia äänestämään AfD:tä
Amerikkalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin ja Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) puheenjohtajan Alice Weidelin torstai-iltana X-viestipalvelukanavalla käymä keskustelu Saksan politiikasta ja Mars-lennoista räjäytti käyntiin myrskyisän keskustelun vaalivaikuttamisesta ja mielipiteenvapaudesta sosiaalisessa mediassa. Monet ammattiliitot ja Saksan korkein oikeus ovat ilmoittaneet jättävänsä X:n.

Joulutori-iskun takana pakolaisstatuksen saanut lääkäri – vannoi jo vuosi sitten kostoa Saksalle
Saksassa asuvan saudiarabialaisen lääkärin Taleb Al Jawad Abdulmohsen (50) perjantai-iltana Magdeburgissa autolla täpötäydelle joulutorille tekemässä terrori-iskussa kuoli viisi ja loukkaantui yli 200 ihmistä. Tekijä on saudiarabialainen pakolainen.

Saksasta katoamassa kymmeniä tuhansia työpaikkoja – vähennyksiä tiedossa erityisesti autoalalle
Kymmeniä tuhansia saksalaisia uhkaa työpaikan menettäminen tai lyhennetty työviikko. Rajuja supistuksia suunnitellaan monilla aloilla, mutta suurimpia leikkaukset ovat autoteollisuudessa. Volkswagenilla työläiset yrittävät pelastaa työpaikkansa siirtämällä palkankorotuksensa pahan päivän varalle tulevaisuusrahastoon.

Ulkomaalaistaustaiset pojat puukottivat ja hakkasivat Saksassa nuoret ukrainalaiset urheilijat hengiltä ajankuluksi – oikeus langetti maksimirangaistukset
Saksassa helmikuussa ukrainalaiset koripalloilijapojat kuoliaaksi puukottaneen ja potkineen ulkomaalaistaustaisen jengin jäsenet tuomittiin Essenin nuoriso-oikeudessa koviin rangaistuksiin.

Venäjän aloittama Ukrainan sota, vihreä siirtymä, massasiirtolaisuus ja talouden alamäki painavat Saksaa polvilleen
Sotakulut, epäonnistunut vihreä siirtymä, massasiirtolaisuus, kansalaisraha ja jyrkkenevä talouden alamäki olivat sysäämässä Saksaa velkakierteeseen, jota liberaalit eivät halunneet enää jatkaa sillä seurauksella, että hallitus kaatui, ja ennenaikaiset vaalit pidetään helmikuussa.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.
Uusimmat

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Ruotsila ja Huhtasaari: Duunareiden vastaisku ja Trumpin USA
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää