
Rikolliset ostelevat koronan kurimuksessa kituvia ravintoloita Tukholmassa – motiivina rahanpesu
Alamaailmassa häärivät henkilöt ostavat nyt talousvaikeuksiin ajautuneita ravitsemusliikkeitä Tukholmassa. Koronakriisi kun on syönyt ravintoloiden kannattavan liiketoiminnan edellytykset, kertoo Ruotsin yleisradio. Kyse on usein rahanpesusta ja viranomaiset heittelevät konnille keppejä pinnoihin viemällä uudelta yrittäjältä anniskeluoikeudet.
Järjestäytynyt rikollisuus on aiemminkin uinut ravintoloitsijoiden liiveihin pestäkseen pääosin huumekaupalla hankittua harmaata rahaa. Koronakriisin pyörteissä riski kasvaa, kun ravintolat ovat joukolla ajautuneet ylitsekäymättömiin taloudellisiin vaikeuksiin.
– Poliisilla on tiedustelutietoa asiasta ja itse tiedämme aiemmasta kokemuksesta, että ravintoloitsijan ajautuessa taloushankaluuksiin alamaailma on äkkiä paikalla tarjoamassa palveluksiaan, sanoo Tukholman sosiaalijohtaja Jan Jönsson SVT:n uutisissa.
Anniskeluoikeudet pois rikollisilta
Tukholman lupayksikön päällikkö Carina Cutlip kertoo, että kriisiravintoloita on jo joutunut järjestäytyneen rikollisuuden käsiin. Viranomaisilla on keinonsa laittaa kapuloita konnien rattaisiin.
– Pyydämme selvityksiä veroviranomaisilta ja katsomme, keitä ostajayrityksen päättävissä elimissä istuu. Perehdymme yhtiön historiaan, omistajien tuomioihin ja saatamme saada selville, että anniskelulupaa ei uusille omistajille voida myöntää, Cutlip kertoo.
– Jos rahanpesuun pyhitetyssä ravintolassa ei voi voida tarjoilla alkoholia, se ei useimmiten ole kannattavaa uusille omistajille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tukihuijaukset Carina Cutlip Jan Jönsson taousvaikeudet pandemia koronavirus ravintolat järjestäytynyt rikollisuus huumekauppa Jengirikollisuus Rahanpesu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Asuntomurtojen määrä on romahtanut – ihmiset ovat kotona, eivätkä rikolliset pääse maahan

Nöyryytysryöstäjä ei suostu pysymään koulukodissa – viranomaiset voimattomia

Rajavalvonta tepsii – monikansallinen rikollisjoukko jäi kiinni rajalla

Tanska tuplaa rangaistukset koronaan liittyvistä rikoksista

Ruotsissa nyt 4 000 koronaan kuollutta – tästäkin selvitään selittämällä
Viikon suosituimmat

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä

Päättyykö punavihreä tyrannia Euroopan parlamentissa? – Kansalliskonservatiivit tarjoavat vaihtoehdon taloutta rapauttaneelle vasemmistopolitiikalle
Euroopan parlamentin perinteisten ryhmien kabinettisopimus syrjiä kansalliskonservatiiviset mepit ulos päätöksenteosta saattaa päättyä. Keskustaoikeiston ryhmä EPP on saamassa tarpeekseen uppiniskaisesta punavihreästä blokista. Juopa muodostui kestävyysraportointivelvoitteiden helpottamiseksi tähtäävistä muokkausehdotuksista.
















