

Ronkainen Hakkaraisen syytteestä: Syyttäjä suojelee muslimeja irvokkaasti – ”Sananvapauden rajojen ei tulisi määräytyä sen mukaan, kuka mielipiteen esittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen ihmettelee kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen saamaa syytettä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Apulaisvaltakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on nostanut syytteen perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkaraista vastaan. Syyte kiihottamisesta kansanryhmää vastaan rapsahti Hakkaraisen kirjoittamasta Facebook-päivityksestä.
Yhdestä sanasta kiinni?
Hakkarainen oli kirjoittanut heinäkuussa 85 kuolemaa ja 202 loukkaantumista vaatineen Nizzan terrori-iskun jälkeen, että ”kaikki muslimit eivät ole terroristeja, mutta kaikki terroristit ovat muslimeja”. Hakkarainen myöntää kirjoittaneensa sanat tunnekuohun vallassa, mutta hänen tarkoituksenaan ei ollut kiihottaa ketään.
– Syyttäjä katsoo, ettei kansanedustajankaan sananvapauteen kuulu oikeutta tämän kaltaiseen vihapuheeseen. Kuitenkin jos Teuvo olisi kirjoittanut, että ”jotkut terroristit ovat muslimeja”, niin mitään kohua tuskin olisi syntynytkään, perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen arvelee.
– Minun oikeustajuuni ei mahdu, että syytteen voi saada yhden sanan perusteella. Lisäksi jos Teuvo olisi kansaa edustaessaan lausunut sanat istuntosalissa, olisi syyte todennäköisesti jäänyt nostamatta. Perustuslaki kun takaa kansanedustajalle vapauden puhua täysistunnossa.
Ketä tässä kiihotetaan?
Laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on Ronkaisen mielestä erikoinen pykälä, jonka tarkoitus lienee alun perin ollut aivan toisenlainen kuin nykyinen ”mielipiteestä rankaiseminen”.
– Miten voi olla, että henkilö tuomitaan ennen kuin kukaan edes ilmoittautuu kiihottuneeksi? Lait ovat lisäksi niin tulkinnanvaraisia, että mielipiteen esittäjä ei voi ennakkoon tietää, rikkooko hän lakia vai ei.
– Vaikutelma syntyykin, että oikeusoppineet soveltavat pykäliä oman politiikan ja ideologian edistämiseksi. Samankaltainen tilanne on käynnissä esimerkiksi perussuomalaisten nuorten puheenjohtajan Sebastian Tynkkysen kirjoituksista, Ronkainen kirjoittaa blogissaan.
Irvokas ajatus muslimien suojelemisesta
Syyttäjän mukaan Hakkaraisen kirjoituksessa uhattiin ja solvattiin eri tavoin islaminuskoa tunnustavaa ihmisryhmää uskonnon perusteella.
– Islam on kuitenkin uskonto, johon itseensä sisältyy vihapuheenomaisia määräyksiä naisten, muiden uskontojen ja esimerkiksi seksuaalivähemmistöjen kohtelusta. On erikoista, että Toiviaisen mukaan islamismi tai terrorismi sisältäisivät sellaisia ajatuksia, joita olisi yhteiskunnassa suojeltava kritiikiltä.
– Lisäksi Toiviaisen ajatus muslimien suojelemisesta on tällä hetkellä erityisen irvokas, kun Helsingin aukion tapauksen jäljiltä pohditaan muiden poliittisesti ja ideologisesti epävakaiden ryhmien kieltämistä.
Ongelmalliset lait poistettava
Ronkaisen mielestä politiikan tai uskontojen ei tulisi olla immuuneja arvostelulle.
– Sananvapauden rajojen ei tulisi määräytyä sen perusteella, kuka tai mikä ryhmä mielipiteen esittää, Ronkainen huomauttaa.
– Olen samaa mieltä Perussuomalaisten Nuorten ja Kokoomusnuorten kanssa, jotka ovat jo aiemmin ehdottaneet, että sananvapauden kannalta ongelmalliset lait tulisi poistaa.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen: Islam on myös poliittinen aate – ”Miksi muslimeita pidetään ressukoina, joiden päätä silitetään?”

Peltokankaan vapauttava tuomio on poikkeuksellinen tappio valtakunnansyyttäjälle uran loppumetreillä
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.