

Ronkainen Hakkaraisen syytteestä: Syyttäjä suojelee muslimeja irvokkaasti – ”Sananvapauden rajojen ei tulisi määräytyä sen mukaan, kuka mielipiteen esittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen ihmettelee kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen saamaa syytettä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Apulaisvaltakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on nostanut syytteen perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkaraista vastaan. Syyte kiihottamisesta kansanryhmää vastaan rapsahti Hakkaraisen kirjoittamasta Facebook-päivityksestä.
Yhdestä sanasta kiinni?
Hakkarainen oli kirjoittanut heinäkuussa 85 kuolemaa ja 202 loukkaantumista vaatineen Nizzan terrori-iskun jälkeen, että ”kaikki muslimit eivät ole terroristeja, mutta kaikki terroristit ovat muslimeja”. Hakkarainen myöntää kirjoittaneensa sanat tunnekuohun vallassa, mutta hänen tarkoituksenaan ei ollut kiihottaa ketään.
– Syyttäjä katsoo, ettei kansanedustajankaan sananvapauteen kuulu oikeutta tämän kaltaiseen vihapuheeseen. Kuitenkin jos Teuvo olisi kirjoittanut, että ”jotkut terroristit ovat muslimeja”, niin mitään kohua tuskin olisi syntynytkään, perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen arvelee.
– Minun oikeustajuuni ei mahdu, että syytteen voi saada yhden sanan perusteella. Lisäksi jos Teuvo olisi kansaa edustaessaan lausunut sanat istuntosalissa, olisi syyte todennäköisesti jäänyt nostamatta. Perustuslaki kun takaa kansanedustajalle vapauden puhua täysistunnossa.
Ketä tässä kiihotetaan?
Laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on Ronkaisen mielestä erikoinen pykälä, jonka tarkoitus lienee alun perin ollut aivan toisenlainen kuin nykyinen ”mielipiteestä rankaiseminen”.
– Miten voi olla, että henkilö tuomitaan ennen kuin kukaan edes ilmoittautuu kiihottuneeksi? Lait ovat lisäksi niin tulkinnanvaraisia, että mielipiteen esittäjä ei voi ennakkoon tietää, rikkooko hän lakia vai ei.
– Vaikutelma syntyykin, että oikeusoppineet soveltavat pykäliä oman politiikan ja ideologian edistämiseksi. Samankaltainen tilanne on käynnissä esimerkiksi perussuomalaisten nuorten puheenjohtajan Sebastian Tynkkysen kirjoituksista, Ronkainen kirjoittaa blogissaan.
Irvokas ajatus muslimien suojelemisesta
Syyttäjän mukaan Hakkaraisen kirjoituksessa uhattiin ja solvattiin eri tavoin islaminuskoa tunnustavaa ihmisryhmää uskonnon perusteella.
– Islam on kuitenkin uskonto, johon itseensä sisältyy vihapuheenomaisia määräyksiä naisten, muiden uskontojen ja esimerkiksi seksuaalivähemmistöjen kohtelusta. On erikoista, että Toiviaisen mukaan islamismi tai terrorismi sisältäisivät sellaisia ajatuksia, joita olisi yhteiskunnassa suojeltava kritiikiltä.
– Lisäksi Toiviaisen ajatus muslimien suojelemisesta on tällä hetkellä erityisen irvokas, kun Helsingin aukion tapauksen jäljiltä pohditaan muiden poliittisesti ja ideologisesti epävakaiden ryhmien kieltämistä.
Ongelmalliset lait poistettava
Ronkaisen mielestä politiikan tai uskontojen ei tulisi olla immuuneja arvostelulle.
– Sananvapauden rajojen ei tulisi määräytyä sen perusteella, kuka tai mikä ryhmä mielipiteen esittää, Ronkainen huomauttaa.
– Olen samaa mieltä Perussuomalaisten Nuorten ja Kokoomusnuorten kanssa, jotka ovat jo aiemmin ehdottaneet, että sananvapauden kannalta ongelmalliset lait tulisi poistaa.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen: Islam on myös poliittinen aate – ”Miksi muslimeita pidetään ressukoina, joiden päätä silitetään?”

Peltokankaan vapauttava tuomio on poikkeuksellinen tappio valtakunnansyyttäjälle uran loppumetreillä
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














