Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ruohonen-Lerner: Suomen etu edellä

30.03.2017 |09:44

Ison-Britannian EU-ero on askeleen lähempänä toteutumistaan virallisen eroilmoituksen myötä. EU:n piiristä on myös saatu ensimmäiset reaktiot.

Theresa Mayn kirjeen sävy oli sovitteleva. Sen perusteella on vaikea sanoa millaiseksi neuvottelut muodostuvat. Suomen täytyy varmistaa, ettei Suomen jo nyt korkea jäsenmaksu nouse Brexitin myötä. EU:n pitää tehostaa toimintojaan ja hallintoaan tilanteessa, jossa Britannia ei enää maksa jäsenmaksuja, toteaa perussuomalaisten europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner.

Ruohonen-Lerner pitää olennaisena sitä, että Suomi turvaa tulevissa neuvotteluissa täysimääräisesti omat kansalliset etunsa erityisesti ulkomaankaupan suhteen.

– Suomella pitää olla hyvä suunnitelma, kun varsinaiset neuvottelut aloitetaan. Pääasia on, että Suomi varmistaa etunsa ja asemansa.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
3.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
9.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51
10.
Suomen uutiset logo

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa

28.02.2026 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää