Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ruohonen-Lerner: Suomen etu edellä

30.03.2017 |09:44

Ison-Britannian EU-ero on askeleen lähempänä toteutumistaan virallisen eroilmoituksen myötä. EU:n piiristä on myös saatu ensimmäiset reaktiot.

Theresa Mayn kirjeen sävy oli sovitteleva. Sen perusteella on vaikea sanoa millaiseksi neuvottelut muodostuvat. Suomen täytyy varmistaa, ettei Suomen jo nyt korkea jäsenmaksu nouse Brexitin myötä. EU:n pitää tehostaa toimintojaan ja hallintoaan tilanteessa, jossa Britannia ei enää maksa jäsenmaksuja, toteaa perussuomalaisten europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner.

Ruohonen-Lerner pitää olennaisena sitä, että Suomi turvaa tulevissa neuvotteluissa täysimääräisesti omat kansalliset etunsa erityisesti ulkomaankaupan suhteen.

– Suomella pitää olla hyvä suunnitelma, kun varsinaiset neuvottelut aloitetaan. Pääasia on, että Suomi varmistaa etunsa ja asemansa.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää