Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ruotsin autoliitto tylyttää volkkarin ID-sähköautojen käyttöohjeita pakkasella: ”Älä osta”

23.12.2021 |09:03

Ruotsin autoliitto eli Riksförbundet M Sverige selvitti rutiininomaisesti Volkswagenin ID-täyssähköautojen käyttöohjeita ja huomasi oudon rajoituksen: autoliiton tulkinnan mukaan valmistaja ei vastaa mahdollisista ongelmista, jos autoa pidetään ulkona seisomassa yli 30 asteen pakkasessa enemmän kuin 24 tuntia.

– Jos on rakentanut auton, joka ei kestä markkina-alueen alhaisia lämpötiloja, sitä ei saa myydä tai vaihtoehtoisesti tuote pitää markkinoida kesäkäyttöön tarkoitettuna sähköautona, jyrisee autoliiton tiedotteessa tekninen asiantuntija Carl-Erik Stjernvall.

– Kehotamme olemaan ostamatta autoa, jonka käyttöehtoja ei ole mahdollista täyttää. Ehtoihin tyytymättömien autonomistajien tulee reklamoida asiasta ja vaatia vian korjaamista.

Auton kestettävä paikallista säätä

– Ruotsin sääolot huomioiden myyjän täytyy kertoa asiakkaalle näistä puutteista ennen kaupantekoa, muuten auto on viallinen. Ostaja luottaa siihen, että auton voi pysäköidä ulos myös pakkasessa, Stjernvall painottaa.

Ruotsin autoliitto menee jopa niin pitkälle, että tarjoaa Volkswagenille kaksi vaihtoehtoa: Joko yhtiö vetää autot pois Ruotsin markkinoilta tai sitten niissä ilmenneet puutteet korjataan.

Sähköautoilla on ollut muutenkin ongelmia Ruotsissa. Joulukuun alun lumimyrskyissä sähköautoja hyytyi moottoriteille. Virta ei välttämättä riitä tuntikausien jonottamiseen, ja lataaminen on tien päällä mahdotonta.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
3.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
8.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
9.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää