

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin oikeistohallitus etsii Migrille uutta johtajaa – tiukempi maahanmuuttopolitiikka vaatii uutta otetta
Ruotsin oikeistohallitus on päättänyt, että maahanmuuttoviraston johtoon on saatava uudenlaisia ihmisiä. Uusi, tiukempi maahanmuuttopolitiikka vaatii uusia tekijöitä ja uutta otetta, toteaa maahanmuuttoministeri. Ruotsi haluaa karkottaa kaikki laittomasti maassa olevat, joita on hallituksen tietojen mukaan yli 100 000.
Ruotsin maahanmuuttoviraston pääjohtaja Mikael Ribbenvik joutuu jättämään tehtävänsä, kertoo Expressen-lehti. Hän olisi halunnut jatkaa Migrin ylijohtajana, mutta pääministeri Ulf Kristerssonin hallitus päätti toisin. Ribbenvikin toimikautta ei jatkettu, joten hän joutuu jättämään paikkansa toukokuun lopussa.
Mikael Ribbenvik valittiin maahanmuuttoviraston pääjohtajaksi vuonna 2017. Silloin Ruotsissa piti valtaa pääministeri Stefan Löfvenin johtama vähemmistöhallitus, joka koostui sosiaalidemokraateista ja vihreistä. Ribbenvik on pitkän linjan virkamies, joten hänelle löytyy uusia haasteita toisaalta valtionhallinnosta.
Uusi linja, uudet tekijät
Maahanmuuttoviraston johdon uudelleenjärjestelyt liittyvät Kristerssonin hallituksen uuteen, tiukempaan maahanmuuttolinjaan. Pääjohtajan viran lisäksi myös ylijohtajan kausi on katkolla nyt keväällä, joten vaihdoksia saattaa tulla lisääkin.
Maahanmuuttoministeri Maria Malmer Stenergard (kok) toteaa, että päätös maahanmuuttoviraston pääjohtajan vaihtamisesta oli ”luonnollinen” tässä vaiheessa.
– Ruotsin maahanmuuttopolitiikassa on meneillään suurien muutosten aika, ministeri Stenergard kertoo.
– Välillä tarvitaan uutta näkemystä tehtävään, jonka suunta on muuttunut.
Suomi pyytelee anteeksi
Maahanmuuttoministeri Stenergardin mielestä on hyvä ajatus pistää Migrin johto vaihtoon samalla kun maahanmuuttopolitiikan linja muuttuu. Stenergard itse on korostanut karkottamisen tärkeyttä: ”Ne, joilla ei ole oikeutta oleskella Ruotsissa on poistettava maasta.” Hallituksen mukaan Ruotsissa on yli 100 000 laittomasti maassa olevaa ulkomaalaista.
Suomessa tuntuu vallitsevan vastakkainen linja karkotuksiin ja käännytyksiin liittyen. Kesällä 2022 maahanmuuttoviraston ylijohtajaksi valittu Ilkka Haahtela on julkisesti pyytänyt anteeksi virastonsa toimintaa esimerkiksi mongolialaisen sairaanhoitajan tapauksessa.
Eilen hän sanoi A-studiossa olevansa sitä mieltä, että lapsen etu ei ole toteutunut kaikissa Maahanmuuttoviraston poistamispäätöksissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ilkka Haahtela Maria Malmer Stenergard laiton maassaolo Mikael Ribbenvik käännyttäminen karkottaminen Ulf Kristersson Maahanmuuttopolitiikka Migri Maahanmuuttovirasto Stefan Löfven Paperittomat Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeriö antaa harhaanjohtavia laskelmia Välimeren valtioista siirrettävien turvapaikanhakijoiden kustannuksista

Antikainen: Miksi Suomi tarjoaa Ukrainan sodan varjolla tilapäistä suojelua afrikkalaisille?

Ruotsi helpottaa tuomittujen ulkomaalaisten karkottamista – ”Suomen tulisi tehdä vastaavat kiristykset”

Väestönlaskennalla selvyys Ruotsissa asuvista – laittomasti maassa oleskelevat kaivetaan esiin kotikäynneillä

Purra ja Rantanen äimistyneinä: Olipa kriisi mikä tahansa, hallitus haalii lisää turvapaikanhakijoita Suomeen

Migrin ylijohtaja etsii laista porsaanreikiä maahantulosäännösten kiertämiseksi – Rantanen: Suomi ei voi olla maahanmuuttajien valintatalo

EU:lta kauppaetuja kehittyville maille – jos ottavat vastaan ilman oleskelulupaa jääneitä paluumuuttajia

Ei turvapaikkaa laittomasti maahan tulleelle – Britannian uusi lakiesitys haluaa pysäyttää kumiveneet

Brittilehti kertoo Ruotsin synkkevästä tiestä: käsikranaattilähiöiden rikolliset ovat soluttautuneet jo paikallispolitiikkaan
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.















