

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin poliisi tulkitsee perustuslakia omalla tavallaan: Koraanin polttaminen kiellettiin, muut pyhät kirjat saa tuikata tuleen
Koraanin polttaminen Turkin suurlähetystön edessä tammikuussa johti kansainväliset mitat saaneeseen selkkaukseen, jonka seurauksena ruotsalaispäättäjien puntit tutisivat toden teolla. Jälkimaininkina tapahtumista on noussut perustuslaillinen kiista, joka asettaa maan poliisihallinnon outoon valoon.
Neuvoteltuaan turvallisuuspoliisi Säpon kanssa poliisihallinto päätti yllättäen 8. helmikuuta kieltää Koraanin polttamisen mielenosoituksissa koko Ruotsissa. Poliisihallinnon oikeuskysymyksiin erikoistunut osasto rustasi päätöksestä sisäisen dokumentin, joka nyt on kaiken keskiössä.
Dagens Nyheter on saanut käsiinsä kyseisen asiakirjan, jossa ohjeistetaan virkavaltaa siten, että polttokielto koskee ainoastaan Koraania, ei muita vastaavia pyhiä kirjoja.
Poliisi tulkitsi perustuslakia laajasti
Vapaus osoittaa mieltään on Ruotsissa suojattu perustuslaissa ja niinpä siihen puuttuminen on todella harvinaista. Poliisi turvautuikin erityisratkaisuihin oikeuttaakseen toimensa ja tulkitsi perustuslakia varsin vapaasti.
Poliisin asiakirjassa todetaan, että erityisesti Koraanin polttamisen katsotaan lisäävän hyökkäysten uhkaa Ruotsia ja Ruotsin etuja vastaan. Siksi pelkkä järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitäminen ainoastaan kokoontumispaikalla ei ole riittävä toimenpide uhkakuvaa vastaan.
Poliisin on otettava huomioon myös kuvitteellinen riski siitä, että Koraanin poltto saattaa johtaa väkivaltaisiin seurauksiin Ruotsissa tai ulkomailla.
Kielto tuskin pysyy voimassa
Lundin yliopiston julkisoikeuden professori Henrik Wenander sanoo Dagens Nyheterissä, ettei hän ole koskaan aiemmin nähnyt vastaavaa argumentaatiota poliisilta.
Poliisilla on oikeus järjestyslain mukaan kieltää mielenosoitus vain siinä tapauksessa, että itse tilaisuuden turvallisuusjärjestelyissä on puutteita.
– Tässä oli kyseessä laajempi perustelu ja se on epätavallista. Lain mukaan abstraktit riskit eivät tule kyseeseen, vaan kyse on vain itse tilaisuuteen tai sen välittömään läheisyyteen liittyvistä riskeistä, professori linjaa.
– En oikein usko, että päätös pysyy voimassa, se ei ole linjassa lain kanssa.
Lisää kieltoja
Säpo ei kommentoi tapahtumain kulkua millään tavalla. Poliisin valtakunnallisesta tiedotusyksiköstä puolestaan todetaan, että nyt esillä ollut kielto koski ainoastaan yhtä tilaisuutta Tukholmassa ja päätöksestä on valitettu.
SVT:n tietojen mukaan poliisi on kieltänyt toisenkin Koraanin polttamisen jokin aika sitten. Se olisi tapahtunut Irakin suurlähetystön edessä. Tästäkin kiellosta on tehty valitus.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Koraanin polttamisen kieltäminen Irakin suurlähetystö abstrakti riski mielenosoituksen kieltäminen kuvitteellinen riski Henrik Wenander väkivallanteko pyhät kirjat tukholman poliisi Turkin suurlähetystö poliisihallinto Koraanin polttaminen Hyökkäys Ruotsin poliisi Koraani kokoontumisvapaus islamistit muslimit Sananvapaus Terrorismi Perustuslaki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oslon ampujalla yhteyksiä islamilaisiin terroristiryhmiin

Kirjeenvaihtajan varoitus: Moskeijoiden perjantairukoukset voivat johtaa väkivaltaisuuksiin Ruotsissa

Koraanin poltto Tukholmassa johti mielenosoituksiin kautta muslimimaailman – Paludan aikoo jatkaa Turkin painostamista

Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen olisi jo valmis luopumaan uskonrauhan rikkomispykälästä rikoslaissa: ”Ei edes suojaa samalla tavalla kaikkia uskontoja”

Brittilehti kertoo Ruotsin synkkevästä tiestä: käsikranaattilähiöiden rikolliset ovat soluttautuneet jo paikallispolitiikkaan

Düsseldorf näyttää tietä monikulttuuriselle Euroopalle: Ensimmäinen kadunnimi nyt myös arabiaksi
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.















