

LEHTIKUVA
Koraanin poltto Tukholmassa johti mielenosoituksiin kautta muslimimaailman – Paludan aikoo jatkaa Turkin painostamista
Viikko sitten lauantaina ekstremisti poltti Koraanin Turkin lähetystön edessä Tukholmassa. Teko on kuohuttanut muslimimaailmaa kaiken viikkoa, ja perjantairukouksen jälkeen mielenosoituksia on ollut kautta muslimimaailman. Rasmus Paludan on uhannut jatkaa protestejaan, kunnes Turkki on osaltaan hyväksynyt Ruotsin Naton jäseneksi.
Afganistanissa levottomuudet puhkesivat heti perjantairukouksen jälkeen eri puolilla maata. Pohjoisessa Badakshanin maakunnassa tuhannet ihmiset huusivat iskulauseita, kuten ”Kuolema Ruotsille, USA:lle ja YK:lle”.
Mielenosoittajat vaativat Islamilaiselta Emiraatilta päättäväisiä toimia vastaavien toimien estämiseksi, raportoi Talibanin sunnalaisen ääriliikkeen edustaja Reutersille. Pääkaupunki Kabulissa mielenosoituksia oli paikallisen poliisin mukaan useampia.
Aiemmin viikolla Afganistanin ulkoasianhallinto oli kehottanut Ruotsin hallitusta rankaisemaan Koraanin polttanutta Rasmus Paludania. Vaatimus on jo itsessään mahdoton, sillä Paludanilla oli viranomaisten lupa mielenilmaisulleen.
Mielenosoituksia kautta muslimimaailman
Myös Iranin pääkaupunki Teheranissa mieltä osoitettiin heti perjantairukouksen jälkeen. Mielenilmaisuihin osallistui enimmäkseen vanhempia mieshenkilöitä, monilla ajatolla Khamenein printattu kuva vaatteissaan.
Mielenosoittajat polttivat itse tekemiään Ruotsin lippuja. Väkijoukko poltti myös Ranskan presidentti Emmanuel Macronin kuvia, joiden päälle oli raapustettu Ruotsin lippu. Yhteys on ainakin ulkopuolisille epäselvä, tosin se voi liittyä meneillään oleviin protesteihin ja kansannousuun Iranissa
Ruotsin ja Hollannin vastaisista levottomuuksista on raportoitu myös Pakistanissa, Irakissa ja Malesiassa. Hollannissa Koraania ei ole poltettu, mutta äärioikeistolaisiin piireihin tiettävästi kuuluvat henkilöt repivät pyhän kirjan palasiksi Tukholman tapahtumien jälkeen.
Paludan jatkoi Koraanien polttamista
Tanskalais-ruotsalainen ekstremisti Rasmus Paludan jatkoi perjantaina Koraanien polttamista – nyt Kööpenhaminassa. Hän poltti yhden pyhän kirjan Turkin lähetystön edessä, toisen tiettävästi Venäjän lähetystön edessä ja vielä kolmannen paikallisen moskeijan läheisyydessä.
Turkin ulkoministeriö tuomitsee Paludanin teot ja kuvailee niitä ”hirvittäviksi” ja ”halventaviksi”. Ulkoministeri Mevlüt Cavusoglu ilmaisi myös huolensa siitä, ettei Tanska ollut estänyt tekoja Turkin pyynnöstä huolimatta.
Paludan on uhannut polttaa Koraanin aina perjantaisin siihen asti, kunnes Turkki on hyväksynyt Ruotsin jäsenyyden Natossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ajatolla Ali Khamenei perjantairukous Teheran Nato-prosessi Nato-jäsenyyshakemus Afganistanin islamilainen emiraatti Koraanin polttaminen Rasmus Paludan Kabul Mevlüt Çavuşoğlu Koraani Kööpenhamina Pakistan Malesia Iran Tukholma Emmanuel Macron Tanska Afganistan Hollanti Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen Islam-seurakunnan entinen johtaja Suomen Uutisille: Päähuivin käyttö on selkeä kannanotto integroitumista vastaan – miksi enemmistön pitäisi sopeutua vähemmistöön?

Kirjeenvaihtajan varoitus: Moskeijoiden perjantairukoukset voivat johtaa väkivaltaisuuksiin Ruotsissa

Ruotsin mellakat osoittavat tarpeen turvapaikanhaun perusteelliseen remonttiin

Rasmus Paludan sai luvan vaalitilaisuuteen Örebrossa – kaupat ja liikkeet kiinni, sairaalat valmiustilassa

Iran yritti palkkamurhata naisten oikeuksien keulakuvan New Yorkissa – apulaisoikeusministerin mukaan Iranin uhka on vakava

Palestiinalaiset juhlivat Jerusalemin terrori-iskuja – Iranin hallinnon IRGC-terroristijoukot liittyivät juhliin Twitterissä ja lupasivat lisää kostoiskuja

Jengirikollisuuteen puuttunut kunnanhallituksen puheenjohtaja äänestettiin ulos Ruotsissa – jengirikollisten äänillä

Tragedian kahdet kasvot: Turkin maanjäristys voi helpottaa Suomen ja Ruotsin tietä Natoon

Säpolta terrorismivaroitus koko Ruotsiin: Ääri-islamistit hautovat kostoa Koraanin poltosta ja huostaanotoista
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











