

LEHTIKUVA
Oslon ampujalla yhteyksiä islamilaisiin terroristiryhmiin
Norjan muslimimaahanmuuttajien keskuuteen on muodostunut terroristiverkosto, jolle viranomaiset eivät näytä mahtavan yhtään mitään. Oslossa viikonloppuna tapahtunut ammuskelu ei ole erillinen yksittäistapaus, vaan osa tätä ilmiötä.
Oslossa tapahtui perjantain ja lauantain välisenä yönä ammuskelu suositulla baarikadulla. Zaniar Matapour surmasi kaksi ja haavoitti 21 henkilöä. Nyt on käynyt ilmi, että ampujalla on yhteyksiä islamistisiin terroristeihin, kertoo VG-lehti.
Zaniar Matapour, 42, on ollut Norjan suojelupoliisin tarkkailussa jo vuodesta 2015. Häntä on epäilty radikalisoitumisesta ja yhteyksistä islamistiin verkostoihin. Epäilyt osoittautuivat erittäin aiheellisiksi.
Iranin kurdialueelta Pakistanin kautta Norjaan
Matapourin perhe on kotoisin Iranin kurdialueelta, kertoo Dagbladet. He pakenivat Iranista Pakistaniin, jossa he elivät pari vuotta. Vuonna 1991 perhe siirtyi Norjaan. Matapourilla on ollut mielenterveysongelmia ja hän on ollut työkyvyttömyyseläkkeellä vuodesta 2013.
Matapour on aiemmin tuomittu törkeästä pahoinpitelystä ja huumeiden hallussapidosta. Häntä on epäilty myös murhan yrityksestä, mutta siitä ei tullut tuomiota.
Isis-kannattaja
Norjan suojelupoliisi PST keskusteli toukokuussa Matapourin kanssa arvioidakseen häneen liittyvää väkivallan uhkaa. Tuolloin miehen ei katsottu olevan yleisölle vaaraksi.
– Näin jälkikäteen voisi sanoa, että me teimme virheen, sanoo suojelupoliisin johtaja Roger Berg.
Suojelupoliisin johtajan mukaan Matapour on Isis-terroristijärjestön kannattaja. Hänellä on yhteyksiä myös Norjassa toimivaan islamistiseen Profetens Ummah -ryhmään.
Profetens Ummah -johtajalla 22 vuoden rikoshistoria
Huhtikuussa poliisi otti Matapourin kiinni koraanin polttoa vastustavassa mielenosoituksessa. Hän oli tuolloin samassa autossa Arfan Bhattin kanssa.
Arfan Bhatti, 44, on Profetens Ummah -ryhmän johtohahmo, jolla on mittava rikoshistoria. Norjassa pakistanilaiseen perheeseen syntynyt Bhatti sai ensimmäisen tuomionsa jo 15-vuotiaana puukotettuaan kaupan myyjää.
Haluaa muuttaa Norjan islamilaiseksi maaksi
2000-luvun alkupuolella Bhatti asui jonkin aikaa Pakistanissa, jossa hänen arvellaan muuttuneen entistä uskonnollisemmaksi ja radikalisoituneen. Vuonna 2012 Dagbladet-lehdelle antamassaan haastattelussa hän kertoo, että ”me haluamme tehdä Norjasta islamilaisen valtion, jossa vallitsee sharialaki”.
– Oletteko valmiita turvautumaan terrorismiin saavuttaaksenne tavoitteenne? kysyy toimittaja.
– Sehän riippuu ihan katsojasta, että mikä on terrorismia, Bhatti vastaa.
Tuomittu synagoga-ammuskelusta
Bhatti on tuomittu syylliseksi Oslon synagogassa vuonna 2006 tapahtuneeseen ammuskeluun, josta hän sai kolmen vuoden vankeustuomion. Häntä on epäilty myös terrori-iskujen suunnittelusta Yhdysvaltain ja Israelin Oslon suurlähetystöjä vastaan, mutta näistä syytteistä hänet vapautettiin.
Arfan Bhattia on epäilty myös useista muista väkivaltarikoksista ja perheväkivallasta. Profetens Ummah -liike syntyi Bhattin ympärille vuonna 2012, kun hän piti mielenosoituksia norjalaisten joukkojen vetämiseksi pois Afganistanista.
Vuosina 2013-14 Bhatti asui taas Pakistanissa. Tuolloin hän kertoi norjalaislehdille, että ei aio palata enää Norjaan, koska islam ei salli muslimin asettuvan vääräuskoisten maahan asumaan.
Mutta vuonna 2015 Bhatti oli jälleen Norjassa. Poliisin mukaan Arfan Bhatti ja Zaniar Matapour ovat olleet yhteyksissä jo ainakin vuodesta 2015 lähtien.
Suojelupoliisi: Terrorismin uhka ”kohtuullinen”
Norjan suojelupoliisin uhka-arviossa pidettiin mahdollisena, että ääri-islamilaiset tahot yrittäisivät toteuttaa terrori-iskuja vuoden 2022 aikana. Suojelupoliisi oli lähinnä huolissaan henkilöistä, jotka ovat saaneet inspiraationsa Isis- tai Al-Qaida-järjestöiltä.
Islamistisen terrori-iskun uhan tasoa pidettiin kuitenkin vain ”kohtuullisena” ja ennaltaehkäisevää työtä pidettiin onnistuneena. Uhkatasoa on Oslon terrori-iskun jälkeen nostettu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Arfan Bhatti Profetens Ummah Roger Berg Norjan suojelupoliisi Zaniar Matapour pakistanilaiset Oslo PST islamistinen terrorismi ääri-islamismi Koraanin polttaminen muslimiterrorismi Kurdit Pakistan Al Qaida ISIS Norja Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Baarikadun ampumista tutkitaan terroritekona – terrorismin uhka korkeimmalle tasolle Norjassa

Tanskalaismies surmasi 5 ihmistä jousella Norjassa – yhteyksiä terrorismiin tutkitaan

Jengiväkivallan juurisyyt ovat Afrikasta ja Lähi-idästä tulevassa maahanmuutossa – perussuomalaiset moitti kyselytunnilla hallituksen avuttomuutta, vaatii turvallisia katuja

Immonen: Maahanmuuton ongelmat kärjistyneet myös Norjassa

Paunio: Punavihreä itsepetoskupla on puhkeamassa Euroopassa – milloin Suomessa?

Hakkarainen: Äärioikeiston leiman saa helposti vastustamalla tuhoavaa maahanmuuttoa, vaikka sen vastustaminen on ainoa järkevä linja Euroopan pelastamisessa

Uskonnollinen vastakkainasettelu lisääntyy Euroopassa – lähes puolet brittimoskeijoista kertoo joutuneensa häirinnän kohteeksi

Lentokentän työntekijät tekivät Isis-tervehdyksen kiitoradalla Saksassa – seurauksena lentävät potkut töistä
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt
Liiton omistama osakeyhtiö on myynyt valtion tuella rakennetut kohtuuhintaiset nuorisoasunnot asuntosijoittajille 20 vuotta ennen kuin niiden käyttörajoitusten oli määrä päättyä. Osakeyhtiön valtakunnallisiin jäsenjärjestöihin kuuluvat neljän eduskuntapuolueen nuorisojärjestöt. Samat puolueet ovat vaatineet valtiolta lisää panostusta kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













