

LEHTIKUVA
Oslon ampujalla yhteyksiä islamilaisiin terroristiryhmiin
Norjan muslimimaahanmuuttajien keskuuteen on muodostunut terroristiverkosto, jolle viranomaiset eivät näytä mahtavan yhtään mitään. Oslossa viikonloppuna tapahtunut ammuskelu ei ole erillinen yksittäistapaus, vaan osa tätä ilmiötä.
Oslossa tapahtui perjantain ja lauantain välisenä yönä ammuskelu suositulla baarikadulla. Zaniar Matapour surmasi kaksi ja haavoitti 21 henkilöä. Nyt on käynyt ilmi, että ampujalla on yhteyksiä islamistisiin terroristeihin, kertoo VG-lehti.
Zaniar Matapour, 42, on ollut Norjan suojelupoliisin tarkkailussa jo vuodesta 2015. Häntä on epäilty radikalisoitumisesta ja yhteyksistä islamistiin verkostoihin. Epäilyt osoittautuivat erittäin aiheellisiksi.
Iranin kurdialueelta Pakistanin kautta Norjaan
Matapourin perhe on kotoisin Iranin kurdialueelta, kertoo Dagbladet. He pakenivat Iranista Pakistaniin, jossa he elivät pari vuotta. Vuonna 1991 perhe siirtyi Norjaan. Matapourilla on ollut mielenterveysongelmia ja hän on ollut työkyvyttömyyseläkkeellä vuodesta 2013.
Matapour on aiemmin tuomittu törkeästä pahoinpitelystä ja huumeiden hallussapidosta. Häntä on epäilty myös murhan yrityksestä, mutta siitä ei tullut tuomiota.
Isis-kannattaja
Norjan suojelupoliisi PST keskusteli toukokuussa Matapourin kanssa arvioidakseen häneen liittyvää väkivallan uhkaa. Tuolloin miehen ei katsottu olevan yleisölle vaaraksi.
– Näin jälkikäteen voisi sanoa, että me teimme virheen, sanoo suojelupoliisin johtaja Roger Berg.
Suojelupoliisin johtajan mukaan Matapour on Isis-terroristijärjestön kannattaja. Hänellä on yhteyksiä myös Norjassa toimivaan islamistiseen Profetens Ummah -ryhmään.
Profetens Ummah -johtajalla 22 vuoden rikoshistoria
Huhtikuussa poliisi otti Matapourin kiinni koraanin polttoa vastustavassa mielenosoituksessa. Hän oli tuolloin samassa autossa Arfan Bhattin kanssa.
Arfan Bhatti, 44, on Profetens Ummah -ryhmän johtohahmo, jolla on mittava rikoshistoria. Norjassa pakistanilaiseen perheeseen syntynyt Bhatti sai ensimmäisen tuomionsa jo 15-vuotiaana puukotettuaan kaupan myyjää.
Haluaa muuttaa Norjan islamilaiseksi maaksi
2000-luvun alkupuolella Bhatti asui jonkin aikaa Pakistanissa, jossa hänen arvellaan muuttuneen entistä uskonnollisemmaksi ja radikalisoituneen. Vuonna 2012 Dagbladet-lehdelle antamassaan haastattelussa hän kertoo, että ”me haluamme tehdä Norjasta islamilaisen valtion, jossa vallitsee sharialaki”.
– Oletteko valmiita turvautumaan terrorismiin saavuttaaksenne tavoitteenne? kysyy toimittaja.
– Sehän riippuu ihan katsojasta, että mikä on terrorismia, Bhatti vastaa.
Tuomittu synagoga-ammuskelusta
Bhatti on tuomittu syylliseksi Oslon synagogassa vuonna 2006 tapahtuneeseen ammuskeluun, josta hän sai kolmen vuoden vankeustuomion. Häntä on epäilty myös terrori-iskujen suunnittelusta Yhdysvaltain ja Israelin Oslon suurlähetystöjä vastaan, mutta näistä syytteistä hänet vapautettiin.
Arfan Bhattia on epäilty myös useista muista väkivaltarikoksista ja perheväkivallasta. Profetens Ummah -liike syntyi Bhattin ympärille vuonna 2012, kun hän piti mielenosoituksia norjalaisten joukkojen vetämiseksi pois Afganistanista.
Vuosina 2013-14 Bhatti asui taas Pakistanissa. Tuolloin hän kertoi norjalaislehdille, että ei aio palata enää Norjaan, koska islam ei salli muslimin asettuvan vääräuskoisten maahan asumaan.
Mutta vuonna 2015 Bhatti oli jälleen Norjassa. Poliisin mukaan Arfan Bhatti ja Zaniar Matapour ovat olleet yhteyksissä jo ainakin vuodesta 2015 lähtien.
Suojelupoliisi: Terrorismin uhka ”kohtuullinen”
Norjan suojelupoliisin uhka-arviossa pidettiin mahdollisena, että ääri-islamilaiset tahot yrittäisivät toteuttaa terrori-iskuja vuoden 2022 aikana. Suojelupoliisi oli lähinnä huolissaan henkilöistä, jotka ovat saaneet inspiraationsa Isis- tai Al-Qaida-järjestöiltä.
Islamistisen terrori-iskun uhan tasoa pidettiin kuitenkin vain ”kohtuullisena” ja ennaltaehkäisevää työtä pidettiin onnistuneena. Uhkatasoa on Oslon terrori-iskun jälkeen nostettu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Arfan Bhatti Profetens Ummah Roger Berg Norjan suojelupoliisi Zaniar Matapour pakistanilaiset Oslo PST islamistinen terrorismi ääri-islamismi Koraanin polttaminen muslimiterrorismi Kurdit Pakistan Al Qaida ISIS Norja Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Baarikadun ampumista tutkitaan terroritekona – terrorismin uhka korkeimmalle tasolle Norjassa

Tanskalaismies surmasi 5 ihmistä jousella Norjassa – yhteyksiä terrorismiin tutkitaan

Jengiväkivallan juurisyyt ovat Afrikasta ja Lähi-idästä tulevassa maahanmuutossa – perussuomalaiset moitti kyselytunnilla hallituksen avuttomuutta, vaatii turvallisia katuja

Immonen: Maahanmuuton ongelmat kärjistyneet myös Norjassa

Paunio: Punavihreä itsepetoskupla on puhkeamassa Euroopassa – milloin Suomessa?

Hakkarainen: Äärioikeiston leiman saa helposti vastustamalla tuhoavaa maahanmuuttoa, vaikka sen vastustaminen on ainoa järkevä linja Euroopan pelastamisessa

Uskonnollinen vastakkainasettelu lisääntyy Euroopassa – lähes puolet brittimoskeijoista kertoo joutuneensa häirinnän kohteeksi

Lentokentän työntekijät tekivät Isis-tervehdyksen kiitoradalla Saksassa – seurauksena lentävät potkut töistä
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.