Ruotsissa 12-vuotias pikkutyttö kuoli jengiläisten ampumaan luotisateeseen

04.08.2020 |23:51

Tukholman eteläpuolella koiraa ulkoiluttanut 12-vuotias pikkutyttö kuoli viikonloppuna jengiläisten välienselvittelyn harhaluotiin. Asiasta uutisoi Expressen ja BBC. Maan sisäministeri lupaa taltuttaa kovat rikokset muun muassa lisäämällä poliiseja.

Poliisi epäilee tulituksen kohteena olleen kaksi poliisille entuudestaan tuttua miestä. Miehet olivat pukeutuneet luotiliiveihin. Poliisi on suorittanut näiden miesten koteihin etsintöjä.

Epäiltyjen ampujien oletetaan avanneen tulen autosta ja paenneet sen jälkeen tapahtumapaikalta. Poliisi ei ole tavoittanut epäiltyjä. Sisäministeri Mikael Damberg vetoaa yleisöön vihjeiden toivossa, jotta epäillyt tavoitettaisiin.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
5.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
6.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää