

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruuan hinta räjähtämässä, maatiloja suljetaan jopa 1 200 vuodessa – veronalennukset eivät sovi hallitukselle
Perussuomalaiset vaativat eduskunnan kyselytunnilla toimia ruuan hinta- ja tuotantokriisiin. Moni joutuu tinkimään kotimaisesta ruuasta ja ruuan laadusta, kun varaa on vain halvimpaan.
Pellervon taloustutkimuskeskus ennustaa, että ruuan hinta nousee vielä jopa toistakymmentä prosenttia tänä vuonna – ehkä enemmänkin. Edellinen vuoden aikana hinta on noussut jo yli viisi prosenttia. Syy on pitkälti ruuan tuotantokustannusten räjähdysmäisessä kasvussa.
– Kävin juuri tutustumassa Kouvolassa Lukkarin maatilaan ja kun siellä katselin heidän kustannustensa nousua, nousi jopa minulla tukka pystyyn. Lannoitteet, rehut, kaasu, sähkö, öljy – kaikkien hinta hipoo pilviä eikä loppua näy, perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laakso kertoi.
– Miten te aiotte helpottaa suomalaisen ruuantuotannon arkea? Teidän on pakko ryhtyä toimiin nyt, vai onko kotimainen ruuantuotanto tarkoitus ajaa alas ja korvata esimerkiksi maailmalta tuodulla soijalla? Laakso kysyi hallitukselta.
Ongelma myönnetään. toimet riittämättömiä
Tuore maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen (kesk) myönsi, että Suomessa on aikamme pahin elintarviketuotannon kriisi. Hän luetteli syitä ruuanhinnan nousuun ja lupasi, että tulevassa 300 miljoonan huoltovarmuuspaketissa huomioidaan paremmin juuri ruuan huoltovarmuus.
Laakso totesi, ettei tietenkään hallitus ole syyllinen maailmanpoliittiseen tilanteeseen ja sen aiheuttamaan hintojen nousuun, mutta hallitus voi tehdä kansallisesti toimia, joilla ruuan tuotantokustannuksia ja samalla loppuhintaa lasketaan.
– Kotimaisen ruuan hinta laskee tehokkaimmin, jos tuotantokustannuksia lasketaan esimerkiksi energia- ja polttoaineveroja laskemalla. Perussuomalaiset ovat tätä esittäneet, mutta hallitus ei ole suostunut, Laakso harmitteli.
Perussuomalaisten aloite etenee
Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk) kehui, että viime vuoden edergiaverosta annetaan tiloille tuplapalautus verotuksessa. Lisäksi on Saarikon mukaan mahdollista, että maatilojen tuotantorakennusten verovapaus kuluvana vuonna voisi edetä.
Perussuomalaisista huomautetaan, että kyseessä on alun perin perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpään aloitteesta lähtenyt toimenpide. Mäenpään aloitteessa oli allekirjoittajia yli puoluerajojen.
Mäenpään aloite olisi kuitenkin vapauttanut tuotantorakennukset verosta pysyvästi, kun taas hallitus antaisi helpotuksen maatiloille vain vuodeksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veronalennus maatalouskriisi tuotantokustannukset Antti Kurvinen Sheikki Laakso ruuan hinta ruuantuotanto kotimainen ruoka Annika Saarikko Verovapaus Juha Mäenpää perussuomalaiset verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Polttoaineiden, sähkön ja ruuan hinnannousu kurittaa kansaa – Purra: Ihmisten ostovoimaa on parannettava – ”Suomalaisille ei riitä, jos Saarikko lupaa, ettei veroja enää nosteta”

Immonen: Autoilijat ja maaseudun ihmiset ongelmissa hallituksen politiikan seurauksena – ”Pieni- ja keskituloiset suurimpia kärsijöitä”

Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Ruoantuottajien jaksamista on tuettava – Elomaa: ”Pelissä on valtavat panokset”

Mäenpää vaatii maatalouden tuotantorakennusten kiinteistöveron poistamista: ”Kysymys on kansallisen huoltovarmuuden perustasta”

Reijonen vaatii metsänomistajien hankintahakkuun verovapauden nostoa: ”Verovapauden kiintiön nostaminen toisi ansaintamielessä helpotusta myös maatalousyrittäjille”

Yhä useampi pulassa nousevien elinkustannusten kanssa: Suomalaisten selkä uhkaa katketa – ”Sinivalkoinen siirtymä on välttämätön”

Ruuan hinta voi nousta ennakoituakin enemmän – vauhti kiihtyy kesän ja syksyn aikana

Purra: Turhat menokohteet eivät ole luonnonilmiöitä – ”Hallituksella ei ole edes minkäänlaista suunnitelmaa julkisen talouden ongelmien ratkaisemiseksi”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












