
Saksan demarit ryhtyivät hallitustunnusteluihin – Schulz kampanjoi ”uuden Euroopan aamun” puolesta
Saksan sosialidemokraatit (SPD) ryhtyvät varsinaisiin hallitustunnusteluihin kristillisdemokraattien (CDU) ja sen baijerilaisen sisarpuolueen (CSU) kanssa. SPD:n valtuuskunta äänesti sunnuntaina täpärästi tunnustelujen puolesta. Prosentuaalinen äänijakauma oli 56-44 tunnustelujen puolesta. Niukka voitto merkinnee sitä, että demarit pyrkivät saamaan lisämyönnytyksiä hallitusohjelmaan.
Lopullinen neuvottelutulos siirtyy vielä SPD:n jäsenistön äänestetttäväksi. SPD on jakautunut kahtia. Puolueen puheenjohtaja Martin Schulz kampanjoi tunnustelujen puolesta. Puolueen nuorisojärjestö taas kampanjoi oppositiopaikan puolesta. Puoluejohdon kampanjoinnista huolimatta tiukka äänestystulos on näpäytys Schulzille.
Liittopäivien varapuheenjohtaja Thomas Oppermann kertoi talouslehti Financial Timesille, että puolue voi tyrmätä hallitusyhteistyön, muttei se voi tyrmätä neuvotteluja.
Schulz vetosi Euroopan puolesta
Ennen valtuuskunnan äänestystä Schulz kertoi, että SPD voi tehdä historiallisen muutoksen ja antaa Euroopalle ”uuden aamunkoin”.
– Eurooppa odottaa vastuullista Saksaa, joka toimii päättäväisesti. Ilman SPD:tä se ei onnistu, Schulz muotoili.
SPD sai kristillisdemokraateilta kaksi merkittävää myönnytystä Eurooppa-politiikkaan. Euroalueelle kaavaltaisiin Saksan johdolla suurempaa budjettia investointeinhin. Lisäksi Saksa rahottaisi EU:n budjettia nykyistä enemmän.
Ennen alustavia keskusteluja mahdollisesta hallitusyhteistyöstä Schulz visioi jopa Euroopan liittovaltiota vuoteen 2025 mennessä. Kyse voi olla tiukasta neuvotteluaseman hankkimisesta kristillisdemokraattien kanssa. Toisaalta oppositiosta käsin Schulz ei voi lähestyä ilmoittamaansa maalia.
Kaiken lisäksi suuren koalition vaihtoehtona olisi uudet vaalit. Se voisi merkitä Schulzin poliittisen uran päätepysäkkiä.
Sisäpoliittiset lisävoitot voivat ratkaista hallitusyhteistyön
SPD:n kenttä on kuitenkin epäileväinen uuden suuren koalition suhteen. SPD on kärsinyt kahdesti mittavan vaalitappion oltuaan hallituksessa apupuolueena.
Puolue saavutti syyskuun vaaleissa ruman pudotuksen kerättyään vain 20,5 prosenttia äänistä. Tulos on puolueen surkein toisen maailmansodan jälkeisenä aikana. Uusimpien mielipidemittausten mukaan SPD putoaisi vielä pari prosenttiyksikköä lisää, jos vaalit pidettäisiin nyt.
SPD halusi merkittävän muutoksen maan sairausvakuutusjärjestelmään, mutta tyytyi alustavissa tunnusteluissa laimeaan kompromissiin. Lisäksi SPD haluaisi olla avokätisempi maahanmuuttajia kohtaan. Kolmas sisäpoliittinen piikki demareiden lihassa on määräaikaisten ja lyhytkestoisten työntekijöiden edut, jotka eivät ole puolueen mielestä riittävällä tolalla.
Kristillisdemokraatit eivät ole halukkaita tinkimään liiaksi jo saavutetusta alustavasta neuvottelutuloksesta. Liian suuri poikkeama merkitsisi heidän mukaansa tunnustelujen alkavan täysin puhtaalta pöydältä.
– Jos jokainen puolue alkaa listata kohtia, joissa tarvitaan uusia neuvotteluja niin kokonaisuus on vaarassa, kristillisdemokraattien baijerilaisen sisarpuolueen CSU:n puheenjohtaja Horst Seehofer muistutti.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.