
Salafistien aivopesula pyörii veronmaksajien rahoilla Ruotsissa
Salafisteille maailma on kaksijakoinen paikka. Se on joko halal tai haram, puhdas tai saastainen.
Salafistit pyrkivät manipuloimaan erityisesti lapsia sekä nuoria ovat ja tässä aseena ovat erityyppiset koraanikoulut.
Yksiulotteisen maailmankuvan tuputtaminen on ollut mahdollista ”vääräuskoisen” ruotsalaisen yhteiskunnan avokätisellä, yhdistyksille tarkoitetulla tuella.
Ruotsin Maanpuolustuskorkeakoulun salafismia ja salafistista jihadismia käsittelevässä raportissa kuvaillaan yksityiskohtaisesti menoa ääri-islamistisessa rinnakkaisyhteiskunnassa. Raporttiin perehtyneen Expressen-lehden mukaan salafisteilla on omia erillisalueitaan ongelmalähiöiden sisällä muun muassa Göteborgissa, Örebrossa ja Tukholmassa.
Ruotsalaiset maksavat viulut
Islamistiset ääriainekset ovat pystyneet rakentamaan oman rinnakkaisyhteiskuntansa veronmaksajien rahoilla. Yhdistyksille tarkoitetuilla tuilla harjoitetaan viattomalta kuulostavaa ”läksyjen lukua”, mutta kulissin takana toimivatkin kovan linjan uskonnolliset koraanikoulut. Ja niiden ainoa tarkoitus on levittää ainutta oikeaa totuutta.
Absurdeinta on, että lystin maksajalla eli ruotsalaisella yhteiskunnalla ei ole mitään sijaa tässä radikaali-islamistien ajattelussa saatikka arjessa.
Tavoittelun kohteina lapset ja nuoret
Salafistit ponnistelevat ankarasti tavoittaakseen erityisesti lähiöiden lapset ja nuoret. Joillakin alueilla lasten läsnäolo koraalikouluissa on käytännössä pakollista. Raportin tehneet tutkijat kävivät läpi koraanikoulussa käytettäviä kirjoja ja lopputulema oli, että koululaisia ei opeteta kotoutumaan yhteiskuntaan saatikka kunnioittamaan ruotsalaisen yhteiskunnan sääntöjä.
Tyypillistä koraanikouluille on sekin, että pojat istuvat luokassa eturivissä ja tytöt ovat takarivin taaveina. Tanssin jytke ei kuulu oppitavoitteisiin, seksuaaliopetuksesta puhumattakaan. Se on tavallaan ymmärrettävää, sillä tytöille laitetaan huivi päähän jo yksivuotiaina ja yhdeksän vuotta täytettyään he ovat salafistisessa maailmassa aikuisia.
Maanpuolustuskorkeakoulun raportin mukaan salafistit ovat oivallisia hyödyntämään ruotsalaisten poliitikkojen hyväntahtoisuutta ja raporttiin haastatellun poliisin mukaan ääriliikkeellä onkin kahdet, täysin vastakkaiset kasvot.
Linkki Expressenin juttuun: https://www.expressen.se/ledare/naomi-abramowicz/salafister-forsoker-hjarntvatta-barn-och-unga-/
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Muslimivanhemmat painostavat päiväkotien henkilökuntaa Ruotsissa: tytöille aina huivi päähän!

Hätähuuto Ruotsista: ghettojen kadut kuuluvat jo islamisteille

Ääri-islamismi kymmenkertaistunut Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















