

PS ARKISTO
Sambialaissekoilu kuohuttaa Hämeenlinnassa
Kaikki alkoi kesäkuussa 2010 Hämeenlinnan apulaiskaupunginjohtaja Juha Isosuon (kok.) tuotua kaupunginhallitukseen aiesopimuksen Kirstulan alueelle toteutettavasta suuresta autokauppakeskuksesta. Hämeenlinnan kaupunginvaltuusto näytti hankkeelle vihreää valoa ja hyväksyi aiesopimuksen syyskuussa.
– Perussuomalaisten valtuustoryhmässä aloimme ihmetellä jo ennen kuntavaaleja, kun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Iisakki Kiemunki (sd.) meni Sunny Car Center Oy:n hallitukseen. Oli vähintäänkin outoa, miten yksi yrittäjä sai näin erityisen aseman kaupungin päätöksenteossa, Lulu Ranne muistelee.
Tuosta tilanne rupesi nopeasti pahenemaan, kun SCC:n toimitusjohtaja Markku Ritaluoma alkoi esitellä päättäjille suureellisia lupauksia nimettömäksi jääneistä ulkomaisista ”varmoista sijoittajista”, jotka aina vetäytyivät tai suunnitelmat muuten viivästyivät SCC:stä riippumattomista syistä.
– Sijoittajat eivät ole esimerkiksi näyttäytyneet nykyiselle kaupunginhallitukselle, eikä konkreettisia ja varmoja dokumentteja hankkeen koko rahoitukseen sitoutuneista investoreista ole näkynyt, Ranne painottaa.
Viimeinen niitti
Seuraavan kerran SCC:n asia oli valtuuston käsiteltävänä kesäkuussa 2012. Silloin ei enää oltukaan päättämässä, myydäänkö tonttia, vaan millä ehdoilla. Hyväksyessään tonttikaupan ehdot kaupunginhallitus pani täytäntöön valtuuston päätöstä.
Lopullisesti tilanne räjähti käsiin tämän vuoden kesäkuussa, kun apulaiskaupunginjohtaja Isosuo aivan yllättäen esitti, että kaupungin vastuulla olevat infratyöt annetaan suoraan Ritaluoman valitsemalle urakoitsijalle hoidettavaksi ilman kilpailutusta. Lulu Ranne jätti asiasta tuolloin eriävän mielipiteen.
Elokuussa Ritaluoma esitteli kaupunginhallitukselle uuden rahoittajakandidaatin, sambialaisen Mrs. Regina Chiluban, jolla hän itse myönsi olevan talousrikostaustaa. Valtakunnallista huomiota juttu sai, kun rouva Chiluban tiedottaja ilmoitti, ettei tämä ole sijoittamassa hankkeeseen 33,6 miljoonaa euroa eikä ole koko hankkeesta koskaan kuullutkaan.
– Perussuomalaisille viimeinen niitti oli se, kun saimme kuulla, että hankkeelle esitetty rahoittajataho oli hämärä ja talousrikostaustainen, eikä muistakaan uusista ja vakuuttavista rahoittajista ollut varmuutta. Kaupungin vastapuoliriskin kannalta on se ja sama, onko Mrs. Chiluballa todella rahaa sijoittaa SCC:iin, vai onko Ritaluoma mennyt ns. ”nigerialaisvipuun”, Ranne sanoo.
– Kaupunki ei voi olla missään tekemisissä yrityksen kanssa, jonka toiminta ei ole kaikin puolin päivänvalon kestävää. Kannattaa miettiä myös sitä, mistä SCC:n tilille tulleet rahat ovat tulleet ja mihin ne ovat ovat menneet.
Kokoomus ja demarit “pääpiruina”
Perussuomalaiset Lulu Ranne ja Kari Ilkkala ovat esittäneet SCC:n toimintatapoja vastaan julkisesti kritiikkiä jo vuodesta 2010. Kokoomus ja demarit sen sijaan ovat ajaneet hanketta kuin käärmettä pyssyyn vielä senkin jälkeen, kun vastapuoli on menettänyt kaiken uskottavuutensa kenen tahansa rationaalisen toimijan silmissä.
Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 11/2014 -lehdessä.
Mika Männistö
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”
EU päätti vuonna 2021 massiivisesta 806,9 miljardin euron EU:n elpymisvälineestä, jossa Suomelle oli varattu maksajan rooli. Perussuomalaisten kansanedustajat Mikko Polvinen ja Rami Lehtinen ovat sitä mieltä, että Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella, ja vaativat elpymispaketin kohdentamista uudelleen italialaisten ikkunaremonttien sijaan Euroopan puolustuksen vahvistamiseen.
