Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Simula iloitsee susiasetuksen etenemisestä: ”Kaikki keinot käyttöön, jotta metsästys helpottuu ja susiongelmia voidaan ennaltaehkäistä”

02.10.2023 |11:05

Historiallisen metsästysmyönteisen hallitusohjelman kirjaukset alkavat muuttua konkreettisiksi toimenpiteiksi. Kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Jenna Simula iloitsi perjantaina susiasetuksen etenemisestä.

– Kannanhoidollisen sudenmetsästyksen on tarkoitus alkaa viimeistään tammikuussa 2024, Jenna Simula kommentoi ministeriön valmistelemaa asetusta.

Hallitusneuvotteluissa maa- ja metsätalousasioista vastannutta pöytää johtanut Simula pitää tärkeänä, että ohjelman metsästystä koskevat tavoitteet etenevät, sillä hänen mukaansa aiempina vuosina poliitikot ovat lähinnä vaikeuttaneet metsästystä.

Susiongelmat alkavat näkyä muuallakin

– Tämä sudenmetsästys on yksi osa kokonaisuutta. Susi- ja yleensäkin suurpetopolitiikka tarvitsee myös muita toimenpiteitä, ja sen vuoksi ministeriössä tarkastellaan lainsäädännön muutostarpeita myös muilta osin sekä tehdään vertailua naapurimaihimme, hän jatkaa.

Ilmapiiri Euroopan unionissa on niin ikään muuttumassa suden suojelun osalta. Susien aiheuttamat ongelmat ja kannan kasvu ovat alkaneet näkyä myös muualla Euroopassa, minkä Simula toivoo johtavan suden suojelustatuksen muuttamiseen EU:n tasolla.

– Kaikki keinot käyttöön, jotta metsästys helpottuu ja susiongelmia voidaan ennaltaehkäistä sekä myös puuttua niihin nykyistä paremmin, Simula summaa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
4.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
5.
Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”

14.08.2026 |14:44
6.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
8.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää