

PS ARKISTO
Simula: Poliisin tehtävien ja resurssien priorisointi kuntoon
Eilen keskiviikkona uutisoitiin oikeusasiamiehen Oulun poliisilaitokselle antamasta kehotuksesta, jossa todettiin lapsiin kohdistuvien rikosten esitutkinnan viivästyneen kohtuuttomasti. Lain mukaan esitutkinta on suoritettava kiireellisesti, kun uhrina on lapsi. Syyksi esitutkinnan viivästymiseen ilmoitettiin priorisoinnissa epäonnistuminen.
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula vaatii tapauksen johdosta hallitukselta laajempaa selvitystä siitä, tapahtuuko vastaavanlaista myös muualla Suomessa. Simula jätti asiasta hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen, jossa hän peräänkuuluttaa poliisin tehtävien ja resurssien priorisoinnin ongelmakohtiin puuttumista.
– Tilanne on tällä hetkellä kestämätön. Poliisin resurssit ovat aivan liian alhaiset, ja vääränlainen priorisointi johtaa tämänkaltaisiin epäkohtiin. Hallituksen pitää nyt välittömästi ryhtyä toimiin, jotta edes nykyresurssit priorisoitaisiin oikein. Poliisin tulee keskittyä todelliseen tarpeeseen eikä esimerkiksi vihapuhekyttäykseen, Simula sanoo.
Vakavia rikoksia jää selvittämättä
Simula muistuttaa, että keskusrikospoliisilla on läpikäymättä noin 2 000 vihjettä, jotka koskevat epäilyjä lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista, minkä lisäksi yhä useammat jopa henkeen ja terveyteen kohdistuvat rikokset jäävät niin ikään selvittämättä.
– Suomalaisten luottamus poliisiin ja koko oikeusjärjestelmään uhkaa tällä menolla rapautua. Mielestäni rikosten selvittämiseen sekä esimerkiksi kenttäpartioiden määrän kasvattamiseen pitäisi nyt panostaa ja sillä tavoin tehtävien priorisointia parantaa, hän toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oikeusjärjestelmä oikeusasiamies seksuaalirikokset Oulu Turvallisuus Jenna Simula perussuomalaiset Poliisi hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Ministeri Ohisalon kommentit heikentävät poliisin uskottavuutta

Turkin raja vuotaa jälleen ja meritaksitoiminta kiihtyy – Rinteen hallitus innoissaan taakanjaosta

Antikainen hallituksen maahanmuuttopolitiikasta: Tulijat ovat työllistäneet – ainakin poliisia

Vihreiden puoluejohto määräsi: Eduskuntavaaliehdokkailta suut tukkoon maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista

Halla-aho: ”Aikamme suuri kysymys on, onko valtion tehtävä puolustaa omiaan, vai onko sen tehtävä toimia koko maailman sosiaalitoimistona”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













