

LEHTIKUVA
Simula tuohtunut Luken aikeista lopettaa susien pannoitus: ”Hirvenmetsästys on uhattuna ja myös liikenneturvallisuus vaarantuu”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula on tuohtunut Luonnonvarakeskuksen aikeista lopettaa susien pannoitus. Susikannan kasvaessa holtittomasti eivät metsästäjät voi laskea koiriaan irti, hirvenmetsästys on uhattuna ja myös liikenneturvallisuus vaarantuu.
Luonnonvarakeskus (Luke) tiedotti 16. marraskuuta, ettei se pannoita susia tulevana kevättalvena. Vielä alkuvuodesta Luke kertoi tiedotteessaan, että mikäli susia saadaan merkittyä kevättalvella 2021, uusi palvelu avautuu seuraavana syksynä. Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula on tuohtunut Luonnonvarakeskuksen aikeista.
– Mikäli Luke jättää pannoitukset tekemättä kevättalvella 2021, se tarkoittaa, ettei metsästäjillä ole tietoa seuraavanakaan syksynä laumojen liikkeistä. Luke ilmoitti pitävänsä välivuoden pannoituksesta, mutta nyt aikookin lopettaa pannoituksen kokonaan, Simula ihmettelee.
Kulunut syksy ollut koirille kohtalokas
Kulunut syksy on muutoinkin ollut kohtalokas useille kymmenille metsästyskoirille erityisesti Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa susikannan kasvun myötä. Esimerkiksi Haapavedellä hirvenmetsästys on paikoin keskeytetty lumentuloon asti, sillä lumettomuus hankaloittaa susien liikkeiden havainnointia entisestään.
– Metsästäjät eivät voi laskea koiriaan irti, ellei susitilanteesta ole ajantasaista tietoa ja kannan annetaan kasvaa holtittomasti. Hirvenmetsästys on uhattuna ja sen myötä myös liikenneturvallisuus vaarantuu, Simula kommentoi tilanteen seurauksia.
Pannoituksesta luopumisen syynä liiallinen byrokratia
Luonnonvarakeskus vetoaa päätöksessään muun muassa lupahallinnon kuormittavuuteen. Simula näkee, että lupahallintoa olisi kevennettävä eikä byrokratian vuoksi luopua susien pannoituksesta. Helmikuussa jättämässään kirjallisessa kysymyksessä Simula kysyi, onko hallituksen tavoitteena, että susien pannoitus ja metsästäjien käytössä oleva pantaseuranta jatkuu välivuoden jälkeen. Tuolloin maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä vastasi, että ministeriön tavoitteena on pantaseurannan jatkuminen välivuoden jälkeen.
– Tilanne näyttää kuitenkin nyt siltä, ettei seuranta jatku ja pannoituksen välivuodesta on tulossa pysyvä tila, mikä tulee lisäämään metsästyskoirien menetyksiä ja osaltaan heikentämään viranomaisten ja metsästäjien välistä luottamusta. Vetoankin nyt jättämässäni kirjallisessa kysymyksessä ministeri Jari Leppään, jotta susien pannoitus jatkuisi ja jotta kannanhoidollinen metsästys aloitettaisiin mahdollisimman pian, Simula painottaa.
Eduskunnalle on jätetty kansalaisaloite susien kannanhoidollisen metsästyksen aloittamisesta. Se on lähetekeskustelussa keskiviikkona 18. marraskuuta ja sitä voi seurata suorana lähetyksenä osoitteessa www.eduskunta.fi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hirvenmetsästys susivahingot susikanta luonnonvarakeskus liikenneturvallisuus kirjallinen kysymys Byrokratian karsiminen Jenna Simula
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkyseltä lakialoite pihasusiongelmaan puuttumiseksi

Peltokangas arvostelee nykyistä eläinsuojelulakia: ”Petoja suojellaan enemmän kuin ihmisen parasta ystävää”

Simula tiukkana suden kannanhoidollisesta metsästyksestä: ”EU:n helmoihin pakoilun on loputtava”

Kansanedustaja Simula palaa äitiyslomalta ja lähtee ehdolle kuntavaaleihin: ”Edessä entistä vaikeammat taloudelliset ajat”

Simula: ”EU:ssa Suomi on tuhansien järvien hölmölä”

Simula kritisoi EU:n toiveita yhteisestä aserekisteristä: ”Kuin ojentaisi aseet rikollisjärjestöille”

Simula huolissaan ympärivuotisten haaskojen määrästä ja valvonnan vähyydestä: ”Suurpetojen ruokintahaaskat uhka luonnolle ja metsästykselle”

Susivahingot kasvussa, tilalliset jätetty oman onnensa nojaan – Antikainen: ”Susi ei kuulu pihapiiriin”

Koponen vaatii suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamista: ”Ministerin tyhjien lupausten ja ajanpeluun on loputtava”
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











