

Soini: Kiky-sopimus on niin hyvä, ettei oppositiokaan sitä kehtaa haukkua
– Vaikka osa kannattajistamme ei pitänyt tavasta, jolla kilpailukykysopimus saatiin maaliin, lopputulos on Suomen kannalta hyvä, Timo Soini sanoi Porissa.
Perussuomalaisilla vahvistettu Suomen hallitus sai yhdessä työmarkkinajärjestöjen kanssa kesällä runnottua kilpailukykysopimuksen eli Kikyn joka tuo Suomeen vaurautta ja kaivattuja uusia työpaikkoja. Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini myöntää, ettei tapa, jolla kikyyn päästiin miellyttänyt kaikkia puolueen kannattajia.
– Vaikka osa kannattajistamme ei pitänyt tyylistä jolla kiky saatiin maaliin, lopputulos on Suomen kannalta niin hyvä, ettei sitä oppositiostakaan kehdata haukkua. Nyt kikyn kattavuus on jo yli 90 prosenttia, ja tämän vuoksi on luvassa myös verohelpotuksia, Timo Soini sanoi perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Porissa.
”Leikki on kestettävä”
Perussuomalaiset ovat ottaneet gallupiskua, kun Suomen asioita on hallituksessa käännetty kuntoon. Tällä hetkellä perussuomalaisten kannatus on alle kymmenen prosenttia, suunta on kuitenkin vain ylöspäin. Soini muistutti, että perussuomalaisten kannatusmittaus on vaalien alla ollut yleensä aina heikompi kuin lopulta toteutunut kannatus.
– Osa kannattajista on siirtynyt ”nukkumaan” mutta heidät saamme kohta takaisin, kun nähdään, mitä kaikkea hyvää on saatu aikaiseksi ja vaikutukset alkavat näkyä.
– Sote-uudistus etenee, torjuimme puoluetuen noston maakuntavaaleja varten, tuulivoimatukia on leikattu, pääomatuloveroa on korotettu, EU-jäsenmaksu on pudonnut, valtionyhtiöiden johtajien etuja on karsittu ja Suomen maahanmuuttopolitiikka on nyt aivan uudessa kuosissa, Soini luetteli perussuomalaisten saavutuksia hallituksessa.
– Nyt on mennyt hetken huonosti, mutta leikki on kestettävä. Meillä on oma polku ja jos uskallamme sitä käydä, ei tässä meille huonosti käy, Soini vakuutti.
Perussuomalaisten kädenjälki näkyy ensi vuoden talousarviossa.
Soini esitti itse myös 1990-luvun lamassa velkaantuneiden armahtamista velkaloukusta.
– Moni menetti tuolloin kaiken omaisuutensa, ja heille tulisi siksi nyt antaa kunnianpalautus ja mahdollisuus uuteen alkuun. Tältä osin USA:ssa on hyvä lainsäädäntö: jos epäonnistut, kaikki menee paitsi ei tulevaisuutesi. Tämä olisi hyvä periaate.
Soini muistutti, että kaikkia perussuomalaisten esityksiä ei silti saada läpi ensi vuoden talousarviossa.
-Hallituksessa on kolme puoluetta, joista kaikilla on erilaisia painotuksia. Kuitenkin jokaisen puolueen kädenjälki siellä näkyy, niin myös perussuomalaisten.
Soini toisti jo aikaisemmin ilmaisemansa kannan siitä, ettei Guggenheim-museohankkeelle ole tulossa rahaa valtiolta.
– Perussuomalaisten hallituskaudella Guggenheimia ei olla rahoittamassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Päivän perussuomalaiset puheenvuorot suorina Periscope-lähetyksinä
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.