
Soini: ”Olen ylpeä Mäntylän työstä”
Tänään Nummelan torilla puhunut ulkoministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini painotti, että perussuomalaiset ovat tehneet paljon töitä hallituksessa, mutta että paljon on vielä tehtävää, jotta puolueen vaaliohjelma toteutuu.
Soini kertoi olevansa erityisen ylpeä sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylästä, jonka työn ansiosta eläkeläisten asumistuen leikkaukset peruttiin.
– Oli lähellä, että 27 000 eläkeläistä olisi tippunut köyhyysrajan alapuolelle.
Myös omaishoitajien tukeen on satsattu. Soini kertoi puheessaan 75 miljoonan euron rahoituksesta.
– Tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että omaishoitajat pystyvät pitämään lomapäiviä. Lisärahoitus antaa myös mahdollisuuden siihen, että yhä useampi voi jäädä omaishoitajaksi.
”Velka jää lapsillemme”
Soini puhui myös Suomen velkaantumisesta. Valtionvelka kasvaa koko ajan 14 miljoonan päivävauhtia.
– Tilanne on se, että jos jokainen suomalainen joutuisi maksamaan, summa olisi tällä hetkellä 18 200 euroa per nuppi. Eihän se näin tietenkään mene, mutta joka tapauksessa voi ajatella, että velka jää lapsillemme ja lapsenlapsillemme maksettavaksi.
”Ei pidä hätäillä”
Perussuomalaisten kannatuksen laskuun – gallupien perusteella – Soini suhtautui rauhallisesti.
– Olen saanut viestiä kannattajilta, että eivät he meitä ole hylänneet, vaan seuraavat tilannetta.
Soini muistutti, että kun puoluetta perustettiin, meni kuusi vuotta ennen kuin kannatus ylitti kaksi prosenttia ja myös kuusi vuotta siihen, kunnes puolue pääsi eduskuntaan.
– Ei pidä hätäillä. Eihän hiihdossakaan mitata ensimmäisten kilometrien jälkeen, kuka voittaa koko kisan.
– Edustakuntatyötä ei tehdä pelkästään vaalien alla, kun oma työpaikka on vaarassa. Meidän pitää olla kansalaisten käytettävissä koko ajan, Soini painotti.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: ”Muistakaa, että oleskeluluvat ovat määräaikaisia”

Mäntylän vastahyökkäys: Asumistukien miljoonat valuvat verottomina osinkoina ay-liikkeelle

Eläkeläiset mielissään asumistukipäätöksestä – moni olisi joutunut jättämään kotinsa

Mäntylä: Eläkeläisten asumistuki ei muutu – leikkaus perutaan

Soini: Hanna Mäntylän työ toi tulosta – eläkeläisten asumistuen leikkaus perutaan

Terho: Ministeri Mäntylä puolustaa pienituloisia
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.