
Soini: “Olen ylpeä Mäntylän työstä”
Tänään Nummelan torilla puhunut ulkoministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini painotti, että perussuomalaiset ovat tehneet paljon töitä hallituksessa, mutta että paljon on vielä tehtävää, jotta puolueen vaaliohjelma toteutuu.
Soini kertoi olevansa erityisen ylpeä sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylästä, jonka työn ansiosta eläkeläisten asumistuen leikkaukset peruttiin.
– Oli lähellä, että 27 000 eläkeläistä olisi tippunut köyhyysrajan alapuolelle.
Myös omaishoitajien tukeen on satsattu. Soini kertoi puheessaan 75 miljoonan euron rahoituksesta.
– Tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että omaishoitajat pystyvät pitämään lomapäiviä. Lisärahoitus antaa myös mahdollisuuden siihen, että yhä useampi voi jäädä omaishoitajaksi.
“Velka jää lapsillemme”
Soini puhui myös Suomen velkaantumisesta. Valtionvelka kasvaa koko ajan 14 miljoonan päivävauhtia.
– Tilanne on se, että jos jokainen suomalainen joutuisi maksamaan, summa olisi tällä hetkellä 18 200 euroa per nuppi. Eihän se näin tietenkään mene, mutta joka tapauksessa voi ajatella, että velka jää lapsillemme ja lapsenlapsillemme maksettavaksi.
“Ei pidä hätäillä”
Perussuomalaisten kannatuksen laskuun – gallupien perusteella – Soini suhtautui rauhallisesti.
– Olen saanut viestiä kannattajilta, että eivät he meitä ole hylänneet, vaan seuraavat tilannetta.
Soini muistutti, että kun puoluetta perustettiin, meni kuusi vuotta ennen kuin kannatus ylitti kaksi prosenttia ja myös kuusi vuotta siihen, kunnes puolue pääsi eduskuntaan.
– Ei pidä hätäillä. Eihän hiihdossakaan mitata ensimmäisten kilometrien jälkeen, kuka voittaa koko kisan.
– Edustakuntatyötä ei tehdä pelkästään vaalien alla, kun oma työpaikka on vaarassa. Meidän pitää olla kansalaisten käytettävissä koko ajan, Soini painotti.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: “Muistakaa, että oleskeluluvat ovat määräaikaisia”

Mäntylän vastahyökkäys: Asumistukien miljoonat valuvat verottomina osinkoina ay-liikkeelle

Eläkeläiset mielissään asumistukipäätöksestä – moni olisi joutunut jättämään kotinsa

Mäntylä: Eläkeläisten asumistuki ei muutu – leikkaus perutaan

Soini: Hanna Mäntylän työ toi tulosta – eläkeläisten asumistuen leikkaus perutaan

Terho: Ministeri Mäntylä puolustaa pienituloisia
Viikon suosituimmat

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

Teemu Keskisarja: Nälkä-Suomi säästyi kehitysavun kiroukselta, supisuomalaiset ihmiset ottivat vastuun omasta elämästään (video)

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Haaga-Helian opiskelijakunta estää Perussuomalaiselta Nuorisolta pääsyn vaalitorille – syy haiskahtaa woketukselta
Perussuomalainen Nuoriso ei saa kutsua ammattikorkeakoulu Haaga-Helian opiskelijakunnan Helgan 26. helmikuuta järjestettävään vaalitoriin. Helgan opiskelijakunta ilmoitti asiasta sähköpostitse maanantaina. Viestissään Helga vetoaa muun muassa fuksiaisissa sattuneeseen turvattomuuden tunteen aiheuttamiseen, joka on johtanut luottamuspulaan.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ihmetteli Riikka Purran ja muiden perussuomalaisten myönteisiä kommentteja puheesta, jonka Yhdysvaltojen varapresidentti J.D. Vance piti Münchenissa. Erilaisena ja yllättävänäkin Vancen puhetta pitävä perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu pitää puheessa olennaisena asiana sitä, että Vance toi esiin Euroopan arvorappion. Monen on vaikea tunnustaa, että on menty väärään suuntaan.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa
Marttaliitto on tiedottanut hiljattain, että se on sitoutunut tarjoamaan omissa tilaisuuksissaan vain kasvisruokaa vuosien 2025 ja 2026 aikana. Liiton mukaan sitoumus kasvisruokaan on yksi konkreettinen teko liiton toiminnan hiilijalanjäljen ja muiden ympäristövaikutusten pienentämiseksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä sitoumus tarkoittaa käytännössä suomalaisen monipuolisen ruokakulttuurin ja perinteisten ruokailutottumusten syrjäyttämistä ideologisista syistä.