

lehtikuva RoniRekomaa
Soini: Oma suunnitelma
Politiikassa on tärkeintä oma suunnitelma ja oma linja. Reagoimalla muiden aloitteisiin ei pitkälle potki. Uskottavuus tuo kannatusta ja johdonmukaisuus uskottavuutta. Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty. Ohjelmatyö on tärkeätä.
Puoluekokous on kesän suurtapahtuma. Tule päättämään puolueen linjasta ja johtavista luottamushenkilöistä. En ota julkisesti kantaa henkilövalintoihin. Tiedän, että kilpailua tulee, se on normaalia. Edellytän kuitenkin politiikan pöytätapoja. Kehutaan omaa ehdokasta, eikä mennä asiattomuuksiin. On noloa, jos ehdokas joutuisi häpeämään tukijoitaan. Myönteisyys kantaa tuloksiin.
Olemme kahden vuoden aikana onnistuneet vakiinnuttamaan kannatuksemme eduskunnassa. Se on hyvä saavutus. Kuntavaalitulos oli hyvä. Olisi ollut vielä parempi suuremmalla määrällä ehdokkaita. Olen tyytyväinen vaalityöhömme. Moni laittoi itsensä likoon. Täysillä.
Osaamisen tasoa on nostettava kaikilla tasoilla. Olemme käytännön vaalityössä Suomen paras puolue. Omaksumme uutta, osaamme tilaisuus- ja toripolitiikan. Emme ole kaavoihin kangistuneita, klikkien turruttamia.
Politiikassa mielipiteet eivät riitä. Pitää tietää ja taitaa. Osata. On koulutettava itseään ja opittava asioita. Järjestötyössä, valtuustoissa, lautakunnissa ja eduskunnassa. On vaativaa päättää muiden asioista ja siitä seuraa vastuu. Itsestä ja muista.
Seuraavaksi on osattava voittaa eurovaalit. Meillä on hyvä kokemus viime vaaleista ja edustaja europarlamentissa. Tämän kokemuksen perustalle on hyvä rakentaa. Tiedän, mitä ehdokkuus ja edustajana oleminen vaatii. Sinne ei kannata kahta kättä heiluttaen lähteä. Suomeksi sanottuna, on osattava englantia ja tiedettävä komission ja coreperin ero. Pitää olla kielitaito, ammattitaito ja kannatusta. Kaikkia kolmea.
Puoluehallitus päättää ehdokaslistan esitysten pohjalta. Ehdokkaita voi esittää, mutta kenenkään ehdokkuutta ei voi pitää varmana pelkän oman halun tai piirin yms. esityksen pohjalta. Paikkoja on vain 20 ja on huomioitava ehdokaslistan monipuolisuus. Ehdokkaiden tulee osoittaa kykynsä tehtävään ja pystyä esittämään kampanja- ja rahoitussuunnitelma. Sellaista tilannetta tulee välttää, että pitää ehdokkuutta jotenkin varmana. Ei ole mukava tilanne, jos ei sitten tule valituksi ehdolle.
Luodaan ja ylläpidetään omaa linjaa. Se tuo kannatusta. Se takaa, että äänestäjämme kokevat saaneensa äänelleen vastinetta joka päivä. Puolue toimii jatkuvasti – ei vain vaalien alla.
Ja mitä järkevämmin toimii, sitä paremmin menee.
(Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 5/2013 -lehdessä)
TIMO SOINI
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















