Artikkeli kuva

vesa moilanen lehtikuva

Soini: Perussuomalaiset eivät hyväksy veroparatiisin pelastuspakettia

16.03.2013 |13:19

Suomen hallitus on hyväksynyt veroparatiisin, Kyproksen, pelastuspaketin. Paketti myönnettiin vankoista rahanpesuepäilyistä huolimatta, ne sivuuttamalla ja pannaan heti toimeen.

On syytä muistuttaa, että pelastuspaketit ovat vastoin EU:n omia sopimuksia. Siis yhteisesti sovittujen pelisääntöjen rikkomista.

Paketin maksajina ovat euroalueen veronmaksajat. Suomi maksaa, Ruotsi ei – paitsi pienen noron IMF:n kautta.

Perussuomalaiset vaativat hallitukselta tiedonantoa asiasta, joka päättyy luottamuslauseäänestykseen eduskunnan suuressa salissa. Mikäli hallitus ei tiedoantoa anna, tulen esittämään perussuomalaisten eduskuntaryhmän ryhmäkokoukselle välikysymyksen jättämistä asiassa.

Sijoittajavastuu on tämän paketin viikunanlehti. Sillä ei kannattaisi ylenpalttisesti elämöidä. Se on sama kuin iloitisisi airon löytymisestä, kun kaleeri uppoaa.

Olen kirjoittanut asiasta seikkaperäisesti plokissani www.timosoini.fi  jo 8.1.2013, jatkoa seuraa.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
10.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää