

Toimitus suosittelee
Soini: Vain perussuomalaiset huolissaan tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista – ”Hallitus ei ole unohtanut ympäristöä – vihreiden harmiksi”
Ulkoministeri Timo Soini kirjoittaa Maaseudun tulevaisuuden vieraskolumnissaan hallituksen tekemästä käänteestä Suomen energia- ja ilmastopolitiikkaan.
– Kilpailukykyä haittaavat viherverot alas. Leikkaukset tuulivoimatukiin. Puusta ja turpeesta uuden sukupolven polttoaineet. Otteita perussuomalaisten energiapoliittisista tavoitteista vuoden 2015 vaaliohjelmasta, vai sittenkin hallitusohjelmasta tai Suomen uudesta energia- ja ilmastostrategiasta? Soini listaa.
– Nyt tehdään Suomessa pitkästä aikaa järkevää energiapolitiikkaa. Sitä ovat liian kauan hallinneet luonnon ylisuojelu, järjettömät ratkaisut, turpeen sääntely. Tähän oli saatava muutos.
Lisätään kotimaisen bioenergian käyttöä
Soinin mielestä nyt hyväksytty, vuoteen 2030 asti ulottuva Suomen energia- ja ilmastostrategia osoittaa jälleen kerran, mihin perussuomalaisia tarvitaan hallituksessa.
– Jos vihervasemmisto olisi ollut tätä kokoon kursimassa, ei siinä olisi ollut hurraamista. Ylivihreys ja tuulivoimautopia olisi vienyt, kotimainen tuotanto ja kilpailukyky vikissyt, Soini kirjoittaa.
– Nyt on tilanne toinen. Uusi strategia nojaa nimenomaan vahvasti kotimaiseen bioenergian käytön lisäämiseen. Vähennämme energiariippuvuuttamme ja parannamme suomalaista työllisyyttä. Keinovalikoimaa on oltava. Uuden, teknologiasta riippumattoman uusiutuvan energian tukijärjestelmän piiri laajenee. Hake, kuoret ja purut. Metsää meiltä löytyy. Kaikki käytetään ja siihen kannustetaan.
Tuontienergia korvataan kotimaisella
Soini puhuu myös turpeen puolesta.
– Verotuksella varmistetaan, että se on kilpailukykyisempi kuin kivihiili ja muut fossiiliset tuontipolttoaineet. Sen takia, että me Suomessa poltamme kotimaista turvetta, ei Salomonsaaret vaivu veden alle. Se on selvä.
– Edellinen hallitus, se muuten johon vihreätkin kuuluivat, jätti jälkeensä tilanteen, jossa Suomessa poltettiin enemmän koksia kuin koskaan aiemmin. Kivihiilen käyttö siis lisääntyi samalla kun energiankulutus kokonaisuudessaan laski. Tämä hallitus asettaa tavoitteeksi lopettaa kivihiilen käytön vuoteen 2030 mennessä. Tuontienergia korvataan kotimaisella.
”On nuristava jostain muusta”
Soini sanoo, ettei hallitus ole unohtanut ympäristöä – vihreiden harmiksi.
– Ei meitä pääse siitä syyttämään. Tämä tehdään hyvin, suomalaista tuotantoa ja työllisyyttä kunnioittaen, mutta silti ympäristö ja Suomen kansainväliset velvoitteet huomioiden.
– Ja kun ei pääse syyttämään luonnon tuhoamisesta, niin on nuristava jostain muusta. Selvitämme tuulivoiman terveysvaikutukset.
Vihreät paljastivat todellisen luonteensa
Soini muistuttaa, että perussuomalaiset on ainoana puolueena ollut huolissaan tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista, vaikka asia on koskettanut lukuisia suomalaisia ja laajoja alueita.
– Moni on joutunut jättämään kotinsa sairastumisen takia. Samoja kirjeitä on tullut kaikkein puolueiden kansanedustajille. Kukaan ei ole tarttunut.
– Nyt tartutaan. Ja sekös ympäristöpuoluetta hermostuttaa. Kun tämä läpeensä paha hallitus haluaa tehdä terveys- ja ympäristöselvityksen, niin Ville Niinistö sanoo, että se on huuhaata. Aika erikoista. Siinä paljastuu todellinen luonne. Öykkärimäistä ylimielisyyttä, Soini lataa.
Tuulivoimasta terveysvaikutustutkimus
Soini toteaa, ettei Suomi pelkillä tuulimyllyillä pyöri, mutta ilman niitä saattaa hyvin vaikka pyöriäkin.
– Tämä tarkistetaan nyt. Ensi vuonna luovutaan kokonaan nykyisestä tuulivoiman syöttötariffijärjestelmästä. Tulevaisuudessa hankkeet toteutuvat markkinaehtoisesti. Kymmenien miljoonien säästöt valtiolle. Jos se on hyvä bisnes, niin kyllä sen joku hoitaa.
– Tuulivoiman tulevaisuus, mahdollisine tukijärjestelmineen, selviää vasta terveysvaikutustutkimuksen jälkeen. Perussuomalaisten linja asiassa on selvä: valtion ei tule tukea terveydelle vaarallista tuotantoa, Soini linjaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elomaa ja Meri: Tuulivoiman lisärakentaminen ja kaavat jäihin

Hakkarainen: Hallitus on kuullut sahayrittäjiä

Perussuomalaiset: Suomalaiseen energiapolitiikkaan saatu ennustettavuutta

Putkonen tuulivoimaloiden terveysuhista: Kymmenet perheet lähteneet evakkoon – vakavalla altistusalueella 650 000 henkeä

Forsmanin perhe joutui jättämään kotinsa: ”Tuulivoimalat ovat uhka kansalaisten terveydelle”

Leena Meri tuulivoimaloiden lähellä asuvien ihmisten oireilusta: ”Leimaaminen luulotautiseksi on sairastuneiden pilkkaamista – haitat tutkittava välittömästi”

Yhä useampi asukas saa oireita tuulivoimalan läheisyydessä – Leena pelkää, että hän joutuu jättämään kotinsa

Infraäänen vaikutuksille virallinen vahvistus: Kuntien laitettava tuulivoimaloiden kaavoitus ja rakennusluvat jäihin – ”Ihmisten pinna alkaa loppua”

Ne räjähtävät sittenkin
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat
Kokoomus ja RKP ovat hallituksessa tyrmänneet uudistuksen, jolla opetus- ja kulttuuriministeriö ministeri Mika Poutalan johdolla olisi muuttanut nuorisojärjestöille maksettavaa tukea oikeudenmukaisemmaksi. Nykyinen aikansa elänyt järjestelmä suosii pitkän historian omaavia järjestöjä valtavilla tukisummilla, vaikka niiden jäsenmäärä ja toiminnan taso eivät enää vastaisi tuen tasoa.

Islamilainen säätiö on harkinnut ulkomaista sijoitusta Turun moskeijahankkeen rahoittamiseksi – ollut yhteydessä pankkeihin
Turun Islamilainen Kulttuurisäätiö on toistuvasti maininnut ulkomaisen rahoituksen yhtenä vaihtoehtona moskeijahankkeensa rahoittamiseksi, käy ilmi säätiön viime vuosien tilinpäätöksistä. Turun ensimmäinen moskeijahanke ja Helsingin suurmoskeija kaatuivat aikanaan juuri kyseenalaisen ulkomaisen rahoituksen vuoksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














