
Soini: ”Teiltä puuttui kannatus ja yhteistyökyky, siksi olette oppositiossa”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini vastasi opposition jyrkkiin syytöksiin samalla taidolla, joka leimasi hänen puheitaan oppositiojohtajana. Soini muistutti, että hallituksen kokoonpano perustuu vaalien tulokseen: hallituksessa istuu kolme suurinta.
– Hallitus on ollut pystyssä viisi päivää ja se on saanut jo kaikki asiat pieleen; älkää nyt uskoko sitä itsekään! Teiltä puuttui vaaleissa kannatus ja yhteistyökyky. Siksi te olette oppositiossa, Soini pamautti.
Yritysten toimintakyky on tärkeää
Soini painotti, että vain voittoa tuottavat yritykset voivat tuottaa jaettavaa, jota mielihyvin jaetaan vähäosaisille ja tarvitseville. Ilman niitä ei tule voittoa. Hän muistutti, että hallitus nosti takuueläkettä, liikennehankkeisiin tulee valtava lisäsatsaus, jätevesiasetusta huojennetaan ja alv ei nouse.
– Varallisuusveroa kaivattiin takaisin – niin sehän poistettiin SDP:n hallituskaudella ja johdolla. Yhteisöveroakin poistettiin neljä prosenttiyksikköä SDP:n johdolla.
”Helppohan oppositiosta
käsin on huutaa”
Myös Soini pääsi lainaamaan vastapuolen sananparsia:
– Helppoahan edustaja Jukka Gustafssonin (sd.) on sieltä oppositiosta huutaa, Soini sanoi nostattaen salissa naurunremakan.
Soini kiitti oppositiojohtaja Antti Rinnettä (sd.) siitä, että hän piti tärkeänä hallituksen ulkopoliittista linjausta. Viime viikolla Rinne sen sijaan moitti Soinia salkunvalinnasta.
– Toivon, että tuette jatkossakin tässä isänmaan asiassa, Soini toivoi.
Paavo valtiovarainministeriksi Kreikkaan
Perussuomalaisten ryhmäjohtaja Sampo Terho painotti, että perussuomalaiset eivät antaneet hallitusneuvotteluissa periksi konkurssille.
– Kansa antoi vaaleissa tukensa tekoihin valmiille uudistuskykyisille puolueille. Kun oppositio luettelee asioita, mitä ette haluaisi tehdä, niin me uskomme teitä: teillä on vahvat näytöt siitä, että te ette tee mitään, Terho sivalsi.
– Ja Paavo Arhinmäelle (vas.): kun haastatte hallitusta käräjäoikeuteen, niin jos teidät tuomittaisiin käräjäoikeudessa, niin teidät todennäköisesti tuomittaisiin valtiovarainministeriksi Kreikkaan.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallituspuolueet: Yhteiskuntasopimus ei ole kiristystä

Lindström: Työn pitää kannattaa aina
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.















