
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: ”Uusi omalääkärimalli voisi olla juuri se uudistus, joka tuo perusterveydenhuoltoon vakautta, laatua ja inhimillisyyttä”
Tutkimukset osoittavat, että jatkuva potilas-lääkärisuhde parantaa hoidon laatua, vähentää sairastuvuutta ja kuolleisuutta sekä pienentää terveydenhuollon kokonaiskustannuksia. Hoidon jatkuvuus ei ole vain taloudellisesti järkevää, vaan se parantaa myös potilastyytyväisyyttä ja yhdenvertaisuutta, kirjoittaa perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso Uusi Rovaniemi -lehden kolumnissaan.
Hallituksen tavoitteena on hallitusohjelman mukaisesti omalääkärimallia hyödyntämällä parantaa hoitoon pääsyä ja vahvistaa hoidon jatkuvuutta perusterveydenhuollossa. Tavoitteen edistämiseksi kestävän hyvinvointiyhteiskunnan ministerityöryhmä on kokouksessaan 7.11.2024 päättänyt asettaa sosiaali- ja terveysministeriön sekä valtiovarainministeriön yhteisen Omalääkäriohjelman.
– Ohjelman tavoitteena on parantaa väestön saaman hoidon saatavuutta ja jatkuvuutta edistämällä omalääkärimallien käyttöönottoa ohjauksella, kokeiluilla ja säädöshankkeilla, kirjoittaa ministeri Kaisa Juuso kolumnissaan.
– Omalääkärimalli ei ole uusi ajatus. Se oli käytössä jo 90-luvulla, mutta hiipui 2000-luvulla, koska sen toteuttaminen koettiin haasteelliseksi. Ongelmia aiheuttivat erityisesti liian suuret potilasmäärät ja niiden jakautuminen lääkäreiden kesken, terveyskeskusten henkilöstön riittämättömyys, kustannukset ja organisoinnin vaikeudet.
Omalääkärimalli toimii Norjassa ja Tanskassa
Silti Suomessa hoidon jatkuvuuden parantamiseen ei ole 20 vuoden aikana löydetty vaihtoehtoista toimivaa mallia. Nyt kun hyvinvointialueet ovat aloittaneet toimintansa, on ministeri Juuson mielestä aika toimia ja lähteä uuden omalääkärimallin kehittämiseen ottaen oppia aikaisemmista virheistä.
– Norja ja Tanska ovat näyttäneet, että omalääkärimalli toimii. Näissä maissa on kansalaisille nimetty omalääkäri, jonka vastuulla on 1 000–1 500 potilasta. Lääkärit toimivat usein itsenäisinä yrittäjinä, mutta heidän tehtävänsä ja vastuualueensa ovat selkeästi määriteltyjä.
– Suomen terveydenhuolto kaipaa rohkeutta uudistua, ja uusi omalääkärimalli voisi olla juuri se uudistus, joka tuo perusterveydenhuoltoon vakautta, laatua ja inhimillisyyttä, päättää Juuso kolumninsa.
Suomen Uutiset
Lue myös
Omalääkärimalli toteutuu tällä hallituskaudella – ministeri Juuso: ”Kyseessä on suomalaisille aivan valtava muutos”
Tulossa oleva omalääkärimalli parantaa hoidon saatavuutta ja jatkuvuutta – ministeri Juuso: ”Malli on myös taloudellisesti järkevä”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hoidon saatavuus potilastyytyväisyys omalääkärimalli omalääkäri terveydenhuollon kustannukset perusterveydenhuolto hyvinvointialueet Kaisa Juuso Hallitusohjelma Yhdenvertaisuus Tanska Norja
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Tulossa oleva omalääkärimalli parantaa hoidon saatavuutta ja jatkuvuutta – ministeri Juuso: ”Malli on myös taloudellisesti järkevä”
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kertoo, että paljon puhuttu omalääkärimalli toteutuu ja otetaan käyttöön tämän hallituskauden aikana, vaikka tarkempaa aikaa käyttöönotolle ei vielä ole.

Omalääkärimalli toteutuu tällä hallituskaudella – ministeri Juuso: ”Kyseessä on suomalaisille aivan valtava muutos”
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kertoo Ilta-Sanomien haastattelussa, että paljon puhuttu omalääkärimalli toteutuu ja otetaan käyttöön tämän hallituskauden aikana.

Suomi ja Ukraina solmivat terveysalan yhteistyösopimuksen – ministeri Juuso: ”Suomella on paljon opittavaa siitä, miten terveydenhuolto voi pysyä toimintakykyisenä haastavissakin olosuhteissa”
Suomi ja Ukraina ovat allekirjoittaneet merkittävän kahdenvälisen sopimuksen terveydenhuoltosektorin yhteistyöstä perjantaina 18. lokakuuta 2024 Helsingissä. Ukrainan terveysministeri Viktor Liashko ja Suomen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso tapasivat allekirjoitustilaisuuden yhteydessä ja vierailivat Uudessa lastensairaalassa Helsingissä.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso terveydenhuoltolain muuttamisesta: Sairaaloiden ja ympärivuorokautisten päivystysten palveluverkkoa vahvistetaan väestön palvelutarpeisiin vastaamiseksi
Eduskunnassa on tänään käsitelty hallituksen esitystä laiksi terveydenhuoltolain muuttamisesta sekä siihen liittyviksi laeiksi. Esityksessä ehdotetaan muutettavaksi terveydenhuollon päivystystä ja leikkaustoimintaa koskevaa lainsäädäntöä. Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuson mukaan lakimuutosten tarkoituksena on vahvistaa kansallista sairaaloiden ja ympärivuorokautisten päivystysten palveluverkkoa siten, että se pystyy laadukkaasti, potilasturvallisesti ja kestävästi vastaamaan väestön palvelutarpeisiin nyt ja tulevaisuudessa.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: Aluehallintovirastot talkoisiin Soteri-rekisterin ruuhkan purkamiseksi
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää