

Mari Rantanen. Arkistokuvaa. / Matti Matikainen
Suomalaiset ovat pahoja, puuro on pahaa, kaikessa syrjitään – Mari Rantanen: ”Tänään on pöyristelty eduskunnan kyselytuntia myöden kuinka rasistinen maa Suomi on”
Kansanedustaja Mari Rantanen (ps.) kommentoi julkisuudessa vellovaa rasismikeskustelua.
Rantanen kirjoittaa:
”Nyt on rasismia ilmatila täynnä. Myös maassa, joka on maailman onnellisin ja yksi tasa-arvoisimmista tutkimusten mukaan.
Rasismia on Peppi Pitkätossu, Tuulen viemää, Frendit-sarja, suklaa-karkit ja Pekka-kortit.
Suomalaiset ovat pahoja. Puuro on pahaa. Kaikessa syrjitään.
Tosiasiassa Suomessa pääsee kouluihin ja työhön kunhan täyttää vaatimukset. Meillä on vapaa pääsy kaikilla mm poliisiksi ja palomieheksi, kunhan täyttää koulutukseen ja tehtävään vaadittavat vaatimukset. Ihonvärillä ja taustalla ei ole merkitystä, mutta se ei myöskään ole pelkkä peruste tulla valituksi. Sitä kutsutaan juurikin tasa-arvoksi.
Suomessa on nähdäkseni yksi Euroopan liberaaleimmista maahanmuuttolainsäädännöistä, jossa etuudet ovat varsin avokätiset ja ehdot kohtalaisen löperöt. Kansalaisuudenkin saa kuin manulle illallisen 4 vuoden oleskelun jälkeen.
Meillä on joka kunnassa erikseen maahanmuuttopalveluja, joiden sisältöä ei tarjota kantasuomalaisille. Kun Kreikasta tulee 15 henkilöä turvapaikanhakijoina, palkkaa kaupunki 13 työntekijää. Tällaisesta ”hoivamitoituksesta” voivat vain muun muassa vanhukset, vammaiset ja päivähoito haaveilla. Maahanmuuttajille tarjotaan jopa omia tupakastavieroitusryhmiä, nekin on saatava järjestettyä erikseen.
Meille voi myös jäädä kielteisen päätöksen jälkeen ja palvelut pelaa silti. Meille voi jäädä myös vaikka olisi syyllistynyt törkeään henkeen tai terveyteen kohdistuneeseen rikokseen tai seksuaalirikokseen, ne kun eivät ole perusteita karkoittaa.
Tänään on pöyristelty eduskunnan kyselytuntia myöden kuinka rasistinen maa Suomi on. Silti tänne on vuosien varrella innolla tultu ja oleskelulupia haettu. Viime vuonna oleskelulupia haettiin noin 80 000 kappaletta. Maassamme asui vuoden 2019 lopussa 412 644 vieraskielistä. Vieraskielisten määrä on 10 vuodessa lähes kaksinkertaistunut.
Vihervasemmisto taklaa asiaa erilaisilla väestösuhteita parantavilla ohjelmilla, säätämällä vihapuhelakeja ja lisäämällä maahanmuuttoa.
Ei kenelläkään ole tullut mieleen, että maahanmuuttopolitiikka olisi pielessä? Että sitä pitäisi uudistaa siten, että tullessaan tänne ei ihmiselle annettaisi mahdollisuutta elää sosiaaliturvan varassa ja tulkkien avulla koko elämäänsä? Että kansalaisuus ei ole ilmoitusasia? Että ihmiseltä vaaditaan osallistumista ja halua asettua maahan? Että rikolliset on poistettava maasta? Että laittomasti tänne ei voi jäädä? Ettei maahanmuuttajuus oikeuta erilaisiin tukiin kuin kantaväestölle tarjotaan? Ja että parasta rasismin ehkäisyä on varmistaa, että maahan tullaan oikeilla perusteilla ja että kansalaiset voivat päätöksiin luottaa? Ja että valtiovalta pitää huolta, ettei maahanmuutto ylitä kansakunnan sosiaalista ja taloudellista sietokykyä?”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Helsingin Sanomat julkaisi hämmentävän fanikirjeen Espanjan vasemmistohallitukselle
Helsingin Sanomat julkaisi eilen intoa heruttelevan kirjoituksen, jonka mukaan Suomen tulisi kuulla Espanjan viesti ja ”tunnustaa tosiasia” eli ottaa lisää maahanmuuttajia. Toisin kuin otsikko antaa ymmärtää, itse juttu sisältää tärkeän viestin suomalaisille: sama kieli ja uskonto helpottavat siirtolaisten kotoutumista. Siksi Espanjan linja on Suomessa mahdoton.















