Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Suomen kriisiytynyt hallitustilanne ja EU:n elpymispaketin kohonnut hyväksymiskynnys huomattu maailmalla

27.04.2021 |18:03

Uutistoimisto Bloomberg kirjoittaa sekä Suomen hallituskriisistä että EU:n elpymispaketin hyväksyntään vaaditusta 2/3 eduskunnan enemmistöstä. Hallituskriisin uutisoinnin sävy tarjoaa hyvin vähän toivorikkautta hallituksen jatkosta.

Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) huomautti, ettei kyse ole niinkään kompromissin löytämisestä, vaan yhtenäisen tilannekuvan saamisessa. Pääministeri Sanna Marin (sd.) on taas muistuttanut kompromissin suurta merkityksestä.

Bloomberg huomauttaa, että hallituksen enemmistö ei nyt riitä enää EU:n elpymispaketin läpivientiin. Kaiken lisäksi hallitus keikkuu kaatumisen partaalla.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38
10.
Suomen uutiset logo

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021

20.08.2025 |10:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää