

LEHTIKUVA
Suomen Perustan toiminnanjohtaja tyrmää Hesarin Kuukausiliitteen maahanmuuttoluvut: Maahanmuutolla ei voi ratkaista ikärakennemuutoksen aiheuttamaa kestävyysvajetta
Ajatuspaja Suomen Perusta toiminnanjohtaja Simo Grönroos ottaa Facebookissa kantaa Helsingin Sanomien Kuukausiliitteessä julkaistuun juttuun maahanmuuttotilastoista. Grönroos selittää, miksi maahanmuutolla ei voida ratkaista väestön ikääntymisen aiheuttamaa kestävyysvajetta – lisätä sitä toki voidaan.
Vaikka maahanmuutto Suomeen on ollut perinteisesti eurooppalaista ja suurimmat maahanmuuttajaryhmät ovat olleet venäläiset ja virolaiset, ei eurooppalaisten maahanmuuttajien osuus ole enää niin merkittävä kuin Helsingin Sanomat antaa ymmärtää, sillä Afrikan ja etenkin Aasian maiden osuus muuttajien lähtömaiden joukossa on ollut jyrkässä kasvussa viime vuodet, kertoo ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos.
– Siirtolaiskriisin aikoihin Irakista, Afganistanista ja Somaliasta tuli hyvinkin runsasta maahanmuuttoa, ja arabia onkin ollut jo useamman vuoden Viron ja Venäjän jälkeen maan kolmanneksi yleisin vieras kieli. Etenkin Aasian maat, kuten Intia, Filippiinit, Kiina ja Bangladesh, ovat korostuneet viime vuosina maina, joista Suomeen muutetaan.
– Toisin kuin Helsingin Sanomat antaa ymmärtää, valtaosa maahanmuutosta ei siis tule enää Euroopasta, vaikka merkittävä osa maassa olevista maahanmuuttajista on vielä eurooppalaistaustaisia, Grönroos huomauttaa.
Maahanmuuttajaryhmien välillä suuria eroja
Kun kaikkia maahanmuuttajia tarkastellaan tilastoissa yhtenä ryhmänä, kuten Helsingin Sanomat tekee, eivät tilastot maahanmuuttajien sosioekonomisesta asemasta kerro Grönroosin mielestä koko totuutta.
– Koska maahanmuuttajaryhmien välillä on suuria eroja, tasapainottavat eurooppalaisten muuttajien parempi koulutus ja korkeampi työllisyysaste nykyään tulijoiden enemmistönä olevien ulkoeurooppalaisen maahanmuuttajien negatiivisempia lukemia, kun kaikkia maahanmuuttajia katsotaan tilastoissa yhtenä ryhmänä.
– Kuulostaako järkevältä, että virolaisten yli 70 prosentin työllisyysasteella markkinoidaan irakilaisten tai somalien maahanmuuttoa, joiden työllisyysaste on jossain alle 40 prosentin tienoilla? Grönroos kysyy.
Harvalla ryhmällä positiivinen talousvaikutus
Kun taas pohditaan maahanmuuton vaikutusta kestävyysvajeeseen, on Grönroosin mukaan oleellista ymmärtää, että maahanmuuttajan ikää tai työllisyysastetta oleellisempi mittari maahanmuuton vaikutusten mittaamisessa on laskea tietyn maahanmuuttajaryhmän julkisen talouden vaikutus eli se, paljonko keskimääräinen muuttaja mistäkin ryhmästä maksaa veroja verrattuna tämän käyttämiin julkisiin palveluihin ja saamiin tulonsiirtoihin.
– Tilastot kertovat, että vain harvalla muuttajaryhmällä tämä vaikutus on positiivinen, eli harvan ryhmän keskimääräinen edustaja maksaa enemmän veroja kuin aiheuttaa yhteiskunnalle kuluja. Erityisen negatiiviset vaikutukset ovat monilla Euroopan ulkopuolelta tulevilla muuttajaryhmillä eikä keskiverto länsimainenkaan muuttaja pääse kuin suunnilleen neutraaliin vaikutukseen, vaikka joidenkin kansallisuuksien vaikutus yltääkin positiiviselle puolelle, Grönroos kirjoittaa.
Maahanmuuton määrä on ennätyssuurta
Maahanmuutolla ei siis voida käytännössä ratkaista väestön ikääntymisen aiheuttamaa kestävyysvajetta – lisätä sitä toki voidaan, uskoo Grönroos.
– Siinä Helsingin Sanomat on kuitenkin oikeassa, että maahanmuuton määrä on nykyään ennätyssuurta. Tilanne onkin erittäin huolestuttava, sillä 50 000 maahanmuuttajaa vuodessa Suomen kokoiseen maahan tarkoittaa sitä, että tilanne ei todellakaan ole enää terveellä pohjalla.
Lisää tilastotietoa maahanmuutosta ja sen vaikutuksista voi lukea esimerkiksi Suomen Perustan sivuilta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väestön ikääntyminen maahanmuuttajien työllisyysaste maahanmuuttotilastot ikärakenne julkiset palvelut Siirtolaiskriisi tulonsiirrot Facebook Julkinen talous Helsingin Sanomat Kestävyysvaje Suomen Perusta Simo Grönroos maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen Keskisuomalaisessa: Jos mitään ei tehdä, Euroopasta tulee Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen

Pohjoismaiden maahanmuuttoministerit pääsivät yhteisymmärrykseen laittomasti maassa olevien palautuksista

Ruotsin tie — kuinka massamaahanmuutto romutti pohjoismaisen hyvinvointivaltion

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

Moderaattipoliitikon tunnustus: Maahanmuuttajien kotouttamisyritykset perustuvat höttöisille unelmille sekä suoraan valheeseen

Ruotsi selvittää maahanmuuton todelliset kustannukset

Ulkomaalaisia opiskelijoita haalinut ammattiopisto joutui opetushallituksen suurennuslasin alle – erityisesti venäläiset opiskelijat kiinnostivat Jedua

Suomen Perustan toiminnanjohtaja EU:n maahanmuuttopaktista: ”Silmänkääntötemppu”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












