Eduskunnan kyselytunnilla käsiteltiin muun muassa Suomen talouden hyviä uutisia. Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen iloitsi puheenvuorossaan siitä, että investointeja virtaa Suomeen ja Eurostatin kasvutilastoissa Suomi on tällä hetkellä kärkipaikalla.
– Maksukorttitietojen perusteella näyttää siltä, että yksityinen kulutus on viimein lähtenyt käyntiin.
Piisinen nosti esille myös Suomen teollisuustuotannon, joka on puolestaan noussut korkeimmilleen sitten vuoden 2008.
– Pitkäaikaistyöttömyydenkin ennustetaan kääntyvän laskuun kesän jälkeen.
Oppositio ei iloitse
Piisinen totesi, että nyt esille tulleet uutiset ovat tietysti myrkkyä kurjuutta haikailevalle oppositiolle. Samalla hän korosti, että hallitus toteuttaa kasvutoimia opposition laajasta vastustuksesta huolimatta.
– Perussuomalaiset pitää hyvänä, että hallitus on kyennyt tekemään valtavan määrän kasvutoimia opposition äänekkäästä vastustuksesta huolimatta.
Piisinen toi esille myös rakennusalan kohenevat näkymät.
– Hyvää kehitystä tukee myös riihessä päätetty korjausrakentamisen paketti, Piisinen muistutti.
Piisinen viittaa kehysriihessä päätettyyn korjausrakentamisen kokonaisuuteen, johon kuuluu taloyhtiöiden remonttien vauhdittaminen ja kotitalousvähennyksen määräaikainen korottaminen. Tällä päätöksellä on odotettavia, positiivisia työllisyys- ja kasvuvaikutuksia.