

Suojelupoliisin päällikkö Antti Pelttari Suojelupoliisin vuotuisen kansallisen turvallisuuden katsauksen tiedotustilaisuudessa Helsingissä 29. syyskuuta 2022.
Supon johto ei ole huolissaan väestönvaihto-sanan käyttäjistä – HS levittää tarkoituksella päinvastaista tietoa
KOMMENTTI | Kova vääntö väestönvaihdos-teemasta jatkuu edelleen mediassa. HS yrittää tarmokkaasti yhdistää perussuomalaista liikettä ääriajatteluun. Lehden perustelut eivät kestä päivänvaloa, sillä se jättää tarkoituksella Supon kannan kertomatta. Supo ilmoitti jo 2021, ettei se ole kiinnostunut ”väestönvaihto”-sanan käyttäjistä.
Tyylilleen uskollisena HS yrittää linkittää perussuomalaisia väkivaltaiseen ääriajatteluun. Lehti on eilen julkaisemassaan jutussa ripotellut sikin sokin perussuomalaisten poliitikkojen nimiä sekä kauhukuvia äärioikeiston väkivallasta.
HS:n tämänpäiväinen juttu on suurelta osin toisinto vuonna 2021 julkaistusta uutisesta. Myös tuolloin Suomessa keskusteltiin väestönvaihdos-salaliittoteoriasta mahdollisena perusteena väkivaltaisuuksille. Supo kommentoi asiaa laajalti tiedotustilaisuudessa.
Supon päällikkö Antti Pelttari ampui jo 2021 alas väitteet siitä, että se olisi huolissaan suomalaisista poliitikoista tai näiden käyttämistä yksittäisistä sanoista.
Vuosikirjaamme liittyvään keskusteluun seuraava tarkennus. Supon kiinnostus väestönvaihtoteoriaan liittyy tilanteisiin, joissa sitä käytetään äärioikeistolaisessa terroristisessa ajattelussa oikeutuksena terroristisen väkivallan käyttöön. #terrorismi
— Antti Pelttari (@pelttariantti) March 23, 2021
Pelttarin mukaan ” Supon kiinnostus väestönvaihtoteoriaan liittyy tilanteisiin, joissa sitä käytetään äärioikeistolaisessa terroristisessa ajattelussa oikeutuksena terroristisen väkivallan käyttöön.”
Supon tehtävä on kansallisen turvallisuuden suojaaminen. Jos se pitäisi yksittäisten ”väestönvaihto”-sanan käyttäjiä turvallisuusuhkana, se puuttuisi tällaiseen toimintaan. Mutta se ei puutu. Supo erikseen on ilmoittanut johtajansa suulla, ettei sitä kiinnosta, jos joku sattuu sanomaan sanan ”väestönvaihto”.
HS on tarkoituksella jätttänyt Pelttarin kommentin pois eilisestä uutisestaan. Lehti näyttää levittävän väärää narratiivia tarkoituksella.
Helsingin Sanomien toimitukselle viestitettiin sunnuntaina, että sen juttu on vaillinainen, koska Supon Pelttarin kommenttia ei ole huomioitu. HS:n 2021 julkaisemassa jutussa Pelttarin kommentti oli mukana. Nyt se on pudonnut pois. Toimituksellinen ratkaisu on erikoinen, koska HS tulkitsee nyt Supon kommentteja päinvastaisella tavalla, kuin mitä Supo itse 2021 tarkoitti.
HS hakkaa perussuomalaisia aina kun pystyy
Yleisten syiden johdosta Helsingin Sanomat ei jätä pienintäkään tilaisuutta käyttämättä PS:n lyömiseen. Eduskuntavaalien 2023 alla lehden pääkirjoitussivu täyttyi päivittäin laajoista pohdinnoista, joiden vuoksi perussuomalaisia ei pitänyt äänestää.
Sama meno jatkuu edelleen, mutta näemmä entistä rankempana.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa, mutta jossain vaiheessa sitä ei voi enää pysäyttää

Supo ei näe ongelmaa väestönvaihto-sanan käytöstä politiikassa, kun sillä tarkoitetaan väestörakenteen muutosta
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Pikkupakettien tullivapaus loppuu EU:ssa
EU-maiden valtiovarainministerit hyväksyivät torstaina komission esityksen, joka poistaisi alle 150 euron verkkokauppatoimituksia koskevan tullivapauden.
















