Artikkeli kuva

Tuhottua Venäjän panssarikalustoa on esitelty runsaasti Ukrainassa. Kuvassa venäläisen panssarin jäänteitä pääkaupunki Kiovassa. / LEHTIKUVA

Hyökkäyssota alamäessä – Venäjä pyrkii kiihdyttämään sabotaaseja Euroopassa

Venäjän sabotaasi- ja vaikuttamisoperaatiot Euroopassa ovat lisääntyneet rajusti, ja asiantuntijoiden mukaan lisää on luvassa. Mitä huonommin Moskovalla menee hyökkäyssodassa, sitä houkuttelevampi keino on halpa ja vaikeasti todistettava hybridivaikuttaminen. Suomi sai pimeyden toimista esimakua jo vuonna 2018.

Venäjän rämpii hyökkäyssodassaan ja sodan merkit näkyvät Moskovassa ja Pietarissa asti. Mitä huonommin rintamalla menee, sitä houkuttelevampaa on höykyttää EU- ja Nato-maita hybridivaikuttamisen monin keinoin.

– Tiedustelun määrittelemä uhka on konkreettinen ja siihen liittyy sekä informaatiovaikuttamista, että sabotaasitoimintaa. Olemme konfliktissa Venäjän kanssa toteaa Ola Svenonius Ruotsin kokonaismaanpuolustuksen tutkimuslaitoksesta (FOI).

Vahinkoa edullisesti

Ajatushautomo Globsec varoittaa tuoreessa raportissaan, että Venäjän hybridioperaatiot Euroopassa jatkavat kasvuaan juuri siksi, että rintamalle juuttunut Moskova voi niiden avulla tehdä vahinkoa edullisesti ja vaikeasti todistettavalla tavalla.

Venäjä-asiantuntija Stefan Ingvarsson pitää Globsecin arviota uskottavana. Moskova on tietoinen siitä, ettei tämänkaltaista juuttunutta asemasotaa ole koskaan ratkaistu taistelukentällä, joten painetta nostetaan muualla.

– On selvää, että he käyttävät heikkouksiamme hyväkseen”, Ingvarsson sanoo Dagens Nyheterissä.

Kellot soivat Airistolla

Suomessa hybridivaikuttamisen uhka muuttui lihaksi vuonna 2018, kun sadat virkavallan edustajat osallistuivat mittavaan ratsiaan Turun saaristossa. Iskun kohteena oli 17 kiinteistöä, jotka kuuluivat venäläiselle liikemiehelle ja miljonäärille.

Useat kiinteistöistä sijaitsivat lähellä sotilaallisia suoja-alueita, ja niistä löytyi piirteitä, jotka eivät istu tavalliseen mökkeilyyn: poikkeuksellisen suuri majoituskapasiteetti, helikopterikenttiä, järeitä betonilaitureita, naamioverkkoja ja kehittynyttä teknistä laitteistoa ynnä vene- ja laivakalustoa.

Supo varoitti

Supo oli varoittanut ulkomaisessa omistuksessa olevista kiinteistöistä jo vuonna 2016, mutta viranomaisilta puuttui valtuudet toimia, kunnes rikosepäily antoi siihen mahdollisuuden.

Puolustusministeri Antti Häkkänen muistutti uutistoimisto Bloombergin haastattelussa,  miksi tällaiset kohteet on syytä ottaa vakavasti toteamalla, että ”rauhan aikana kiinteistöt voivat näyttää vaarattomilta, kunnes ne yhtäkkiä aktivoidaan”

Viesti Venäjälle

Hybridiuhkien asiantuntija Björn Palmertz Ruotsin psykologisen puolustuksen tutkimuslaitoksesta katsoo silti, että Suomi toimi kansallisen turvallisuuden näkökulmasta oikein:

– On klassista sotilas- ja tiedustelutoimintaan liittyvää metodiikkaa sijoittaa infrastruktuuria, joka voi olla hyödyksi mahdollisessa konfliktissa tai sen alkuvaiheessa. Puhumme toimijasta, jonka kanssa ei voi käydä normaalia diplomaattista vuoropuhelua. Suomi lähetti selvän signaalin Venäjälle ja koko muulle maailmalle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59
5.
Suomen uutiset logo

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”

23.06.2026 |15:58
8.
Suomen uutiset logo

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa

22.06.2026 |12:17

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää