Artikkeli kuva

Matti Matikainen

”Takanani on Suomen Pankki, jossa ennen päätettiin rahapolitiikasta – ei päätetä enää. Edessäni Säätytalo, jossa ennen päätettiin laeista – ei päätetä enää. Vieressäni metsäteollisuuden rakennus ..”

01.05.2024 |14:28

Filosofian tohtori, ajatuspajan johtaja Simo Grönroos piti tulisen EU-kriittisen vappupuheen Helsingissä, puhkiammutun Snellmanin patsaan edessä. Hän konkretisoi EU:n jatkuvasti kasvavaa käskyvaltaa viittaamalla viereisiin rakennuksiin ja suomalaisten instituutioiden rajuihin muutoksiin.

”Takanani on Suomen Pankki, missä ennen päätettiin rahapolitiikasta. Nyt ollaan EU:ssa ja eurossa. Ei päätetä enää.”

”Tuossa edessä on Säätytalo, johon Suomen säädyt kokoontuivat päättämään Suomen asioista. Ei päätetä enää. EU päättää kansallisvaltioiden asioista päivä päivältä enemmän kuin pitäisi.”

”Tuolla kulmassa nähdään Metsäteollisuus ry:n toimistorakennus. Metsä on ollut Suomen vihreä kulta. Suomi on elänyt metsistä. EU:sta tulee ennallistamisasetusta, jonka myötä Suomen oma metsäpolitiikka on kohta mennyttä.”

Europarlamenttiin pyrkivän Grönroos painottaa kampanjassaan, että EU kaventaa koko ajan kansallisvaltioiden itsenäisyyttä, ja että sen toiminnalle täytyy laittaa rajat.

Grönroosin jälkeen puhujalavalle saapui sisäministeri Mari Rantanen. Hetkeä aiemmin tilaisuudessa oli puhunut puhemies Jussi Halla-aho.

Grönroosin puheenvuoro videon kohdassa 2 h 37 min 34 sek.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi