

LEHTIKUVA
Tarkastusvirastolta tekninen tyrmäys Ruotsin poliisin kyvylle selvittää rikoksia: ”Tulokset ovat ennenkuulumattoman huonoja”, kommentoi asiantuntija
Pelkästään Tukholmassa poliisin tutkinnassa on satoja selvittämättömiä murhia. Vähäisimmistä rikoksista Ruotsin poliisi selvittää muutaman prosentin. Valtiontalouden tarkastusviraston mukaan tilanne on vakava ja voi johtaa siihen, että kansalaiset menettävät luottamuksensa oikeuslaitokseen ja virkavaltaan.
Ruotsin poliisin resursseja on lisätty merkittävästi viime vuosina ja lisää henkilöitä sekä rahoitusta on luvassa myös tulevaisuudessa. Lisääntyneen jengiväkivallan hillitsemiseksi on tehty merkittäviä ponnisteluita. Tukholmaan on muun muassa siirretty 180 poliisia muualta maasta ammuskelun lopettamiseksi.
Lisäresursseilla ei ole ollut haluttua vaikutusta ja merkittävä osa törkeistäkin rikoksista jää ratkaisua vaille. Pelkästään Tukholman alueella on käynnissä satoja murhatutkimuksia, joiden tulokset ovat hämärän peitossa. Vertailun vuoksi pelkästään Saksassa murhien selvitysaste on 90 prosenttia.
Panostusta tavallisten rikosten tutkintaan
Ruotsin poliisi selvittää 5 prosenttia petoksista, 6 prosenttia varkauksista ja 2 prosenttia ilkivallasta. Rikoksista näitä lievempiä on 80 prosenttia. Kaikista ilmoitetuista rikoksista poliisi selvittää 13 prosenttia.
Huonoon tulokseen voi tarkastustoimen mukaan vaikuttaa sekin, että paikallispoliisi on aliresursoitu ja siviilityöntekijöiden määrää on rajoitettu. Valtiontalouden tarkastusviraston (Riksrevisionen) raportin mukaan tilanne on vakava
– Tavallisimmat rikokset tuntuvat voimakkaimmin juuri yksittäisen ihmisen ja ympäröivän yhteiskunnan todellisuudessa. Poliisin on siis tehostettava työskentelytapojaan. Viime kädessä on kyse luottamuksesta poliisia ja oikeuslaitosta kohtaan, toteaa ylitarkastaja Helena Lindberg.
– Tämä tarkoittanee nyt sitä, että poliisit käsketään istumaan alas tutkimaan näitä yleisimpiä rikoksia, sanoo selvitystyötä johtanut projektipäällikkö Per Dackenberg.
Tutkinnan heikkoudet vaivaavat poliisia
Tukholman yliopiston kriminologian emeritusprofessori ja tunnettu kommentaattori Jerzy Sarnecki on sitä mieltä, että poliisilla on tällä hetkellä vakavia ongelmia.
– Tulokset ovat ennenkuulumattoman huonoja. Vakavienkaan rikosten selvittely ei ole edennyt merkittävästi, hän sanoo.
– Tutkinnan heikkoudet ovat poliisin Akilleen kantapää.
Ongelmista huolimatta luottamus poliisiin on korkealla. Viimeisimmän SOM-tutkimuksen mukaan seitsemän kymmenestä ruotsalaisesta luottaa poliisiin melko tai erittäin paljon. Suomessa poliisiin luottaa enemmän tai vähemmän 90 prosenttia kansalaisista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tulokset Akilleen kantapää rikosten tutkiminen Per Dackenberg lievät rikokset tavalliset rikokset virkavalta vakava rikos Jerzy Sarnecki Riksrevisionen Helena Lindberg törkeät rikokset Ruotsin poliisi varkaus Valtiontalouden tarkastusvirasto rikollisjengit petos Jengirikollisuus Murha Tukholma Ilkivalta Oikeuslaitos Luottamus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi palkannut lisää syyttäjiä torjumaan jengirikollisuutta – ”Tämä toimisi myös Suomessa”

Purra Haapala-TV:ssa: Katurikollisuuden juurisyy on huono maahanmuuttopolitiikka – ”Tästä ei pääse mihinkään, vaikka jengeissä mukana olisi myös suomalaisia”

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Leena Meri: Katujengirikollisuus karkaamassa käsistä – Ruotsi ja Tanska varoittavia esimerkkejä

Kokoomus lisäisi integraatiota ratkaisuksi maahanmuuton ongelmiin, perussuomalaiset vaatii tunnustamaan tiettyjen maahanmuuttajaryhmien aiheuttamat ongelmat: ”Muuten emme pysty korjaamaan asioita”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












