

LEHTIKUVA
Tarkastusvirastolta tekninen tyrmäys Ruotsin poliisin kyvylle selvittää rikoksia: ”Tulokset ovat ennenkuulumattoman huonoja”, kommentoi asiantuntija
Pelkästään Tukholmassa poliisin tutkinnassa on satoja selvittämättömiä murhia. Vähäisimmistä rikoksista Ruotsin poliisi selvittää muutaman prosentin. Valtiontalouden tarkastusviraston mukaan tilanne on vakava ja voi johtaa siihen, että kansalaiset menettävät luottamuksensa oikeuslaitokseen ja virkavaltaan.
Ruotsin poliisin resursseja on lisätty merkittävästi viime vuosina ja lisää henkilöitä sekä rahoitusta on luvassa myös tulevaisuudessa. Lisääntyneen jengiväkivallan hillitsemiseksi on tehty merkittäviä ponnisteluita. Tukholmaan on muun muassa siirretty 180 poliisia muualta maasta ammuskelun lopettamiseksi.
Lisäresursseilla ei ole ollut haluttua vaikutusta ja merkittävä osa törkeistäkin rikoksista jää ratkaisua vaille. Pelkästään Tukholman alueella on käynnissä satoja murhatutkimuksia, joiden tulokset ovat hämärän peitossa. Vertailun vuoksi pelkästään Saksassa murhien selvitysaste on 90 prosenttia.
Panostusta tavallisten rikosten tutkintaan
Ruotsin poliisi selvittää 5 prosenttia petoksista, 6 prosenttia varkauksista ja 2 prosenttia ilkivallasta. Rikoksista näitä lievempiä on 80 prosenttia. Kaikista ilmoitetuista rikoksista poliisi selvittää 13 prosenttia.
Huonoon tulokseen voi tarkastustoimen mukaan vaikuttaa sekin, että paikallispoliisi on aliresursoitu ja siviilityöntekijöiden määrää on rajoitettu. Valtiontalouden tarkastusviraston (Riksrevisionen) raportin mukaan tilanne on vakava
– Tavallisimmat rikokset tuntuvat voimakkaimmin juuri yksittäisen ihmisen ja ympäröivän yhteiskunnan todellisuudessa. Poliisin on siis tehostettava työskentelytapojaan. Viime kädessä on kyse luottamuksesta poliisia ja oikeuslaitosta kohtaan, toteaa ylitarkastaja Helena Lindberg.
– Tämä tarkoittanee nyt sitä, että poliisit käsketään istumaan alas tutkimaan näitä yleisimpiä rikoksia, sanoo selvitystyötä johtanut projektipäällikkö Per Dackenberg.
Tutkinnan heikkoudet vaivaavat poliisia
Tukholman yliopiston kriminologian emeritusprofessori ja tunnettu kommentaattori Jerzy Sarnecki on sitä mieltä, että poliisilla on tällä hetkellä vakavia ongelmia.
– Tulokset ovat ennenkuulumattoman huonoja. Vakavienkaan rikosten selvittely ei ole edennyt merkittävästi, hän sanoo.
– Tutkinnan heikkoudet ovat poliisin Akilleen kantapää.
Ongelmista huolimatta luottamus poliisiin on korkealla. Viimeisimmän SOM-tutkimuksen mukaan seitsemän kymmenestä ruotsalaisesta luottaa poliisiin melko tai erittäin paljon. Suomessa poliisiin luottaa enemmän tai vähemmän 90 prosenttia kansalaisista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tulokset Akilleen kantapää rikosten tutkiminen Per Dackenberg lievät rikokset tavalliset rikokset virkavalta vakava rikos Jerzy Sarnecki Riksrevisionen Helena Lindberg törkeät rikokset Ruotsin poliisi varkaus Valtiontalouden tarkastusvirasto rikollisjengit petos Jengirikollisuus Murha Tukholma Ilkivalta Oikeuslaitos Luottamus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi palkannut lisää syyttäjiä torjumaan jengirikollisuutta – ”Tämä toimisi myös Suomessa”

Purra Haapala-TV:ssa: Katurikollisuuden juurisyy on huono maahanmuuttopolitiikka – ”Tästä ei pääse mihinkään, vaikka jengeissä mukana olisi myös suomalaisia”

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Leena Meri: Katujengirikollisuus karkaamassa käsistä – Ruotsi ja Tanska varoittavia esimerkkejä

Kokoomus lisäisi integraatiota ratkaisuksi maahanmuuton ongelmiin, perussuomalaiset vaatii tunnustamaan tiettyjen maahanmuuttajaryhmien aiheuttamat ongelmat: ”Muuten emme pysty korjaamaan asioita”
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















