Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tavio: Afrikka nähdään Suomen naapurimaana ja kehitysapua tahdotaan lisätä 700 miljoonaa euroa vuodessa – mistä rahat?

03.06.2019 |12:45

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ei hyväksy hallituksen aikeita kasvattaa veronmaksajien taakkaa haittamaahanmuuton ja kehitysavun lisäämisellä.

– Rinteen vihervasemmistohallitus on helpottamassa entisestään perheenyhdistämistä sekä nostamassa pakolaiskiintiötä. Laittomasta maahanmuutosta pyritään tekemään laillista.

– Afrikka nähdään Suomen naapurimaana ja kehitysapua tahdotaan lisätä 700 miljoonaa euroa vuodessa. Mistä rahat? Tavio kysyy Facebookissa.

Valtio joutuu ottamaan lisää velkaa

Tavio huomauttaa, että ainakin tavallisten kansalaisten veroja nostetaan.

– Tuskin tosin niilläkään saadaan kehitysapua ja haittamaahanmuuttoa kustannettua, vaan valtio joutuu ottamaan lisää velkaa.

– Edellinen Sipilän halltus muuten lupasi laskea polttoaineveroa (mitä se ei tehnyt) ja nyt keskusta on sdp:n kanssa nostamassa polttoaineveroa, Tavio ihmettelee.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
5.
Suomen uutiset logo

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”

23.02.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää