

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tavio: Suomen pitäisi seurata USA:n esimerkkiä maahantulokiellossa – irakilaisia tulijoita liikaa
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio kommentoi USA:n presidentin Donald Trumpin asettamaa maahantulokieltoa sanomalla, että Suomen pitäisi nyt seurata USA:n esimerkkiä ja kieltää maahantulo Irakista.
Irakilaiset ahkeria perheenyhdistäjiä
Vuonna 2015 irakilaisia tuli Suomeen turvapaikanhakijoina 20 485 henkeä eli enemmän kuin esimerkiksi Naantalissa on asukkaita. Vuonna 2016 turvapaikanhakijoiden määrä väheni eri toimista ja tilanteista johtuen 1 248 henkeen.
Turvapaikanhakijoiden lisäksi irakilaisia saapuu varsinkin perheenyhdistämisen kautta.
Halukkaita tulijoita riittää
Kaksituhatta irakilaistakin on Tavion mukaan tässä tilanteessa liikaa, koska Irak ei vastaanota täältä palautettavia henkilöitä ja irakilaisten työttömyysaste on yksi suurimmista maahanmuuttajien keskuudessa.
– Suomalaiset veronmaksajat eivät ole vastuullisia elättämään muiden maiden parempaa sosiaaliturvaa etsiviä kansalaisia, Tavio sanoo.
Tavio arvelee, että jos Suomi ei toimi jämäkämmin, niin seuraa tilanne, jossa irakilaisia saapuu 50 000 vuodessa.
– Irakin kansalaisia on ainakin 33 miljoonaa, joten halukkaat tulijat eivät lopu kesken jatkossakaan, Tavio huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten Ville Tavio: Yksin saapuvilta evättävä maahanpääsy terrorismiuhan vuoksi

Tavio: Käännytettävät ulkomaalaiset eivät saakaan toimeentulotukea

Tavio nopeuttaisi rikoksiin syyllistyneiden karkottamista poistamalla hallintovalitusoikeuden

Tavio: Kantaväestö huonommassa asemassa – ”On käsittämätöntä, että yksityisiä hammaslääkäripalveluita tarjotaan turvapaikanhakijoille näin avokätisesti”

Tavio: Ilman oleskelulupaperustetta elävien ulkomaalaisten on syytä valmistautua palaamaan kotimaahansa

Tavio: Ulkomaalaiset raiskaajat karkotettava automaattisesti – Suomen kansalaisuus pois rikollisilta
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












