Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Tavio nopeuttaisi rikoksiin syyllistyneiden karkottamista poistamalla hallintovalitusoikeuden

13.09.2016 |22:24

Lakimiehenä toimiva kansanedustaja Ville Tavio (ps.) vaati selkeiden ja sitovien sääntöjen luomista rikoksiin syyllistyneiden karkottamiseksi Suomesta. Hän esitti karkotusprosessin nopeuttamista esimerkiksi hallintovalitusoikeuden poistamisella. Tavio kertoi esityksestään eduskunnan keskustellessa kansalaisaloitteesta rikoksiin syyllistyneiden karkottamiseksi.

Tavio muistutti, ettei karkotus ole kansainvälisesti erikoinen asia. Päinvastoin – on selvää, että myös suomalainen karkotetaan ulkomailta Suomeen, jos hänet pitää karkottaa sikäläisen lain mukaan.

– Pitää luoda selkeät ja oikeudenmukaiset kriteerit ja noudattaa niitä, Tavio painotti.

Kannatus kertoo: Kansalla huoli lain oikeudesta

Tavio muistutti, että kansalaisaloitteen on allekirjoittanut 54 000 ihmistä. Esityksen muotoilu oli valitettavasti virheellinen, mutta ajatus oli oikea: kriteerien tiukentaminen.

– En voi olla ottamatta esille omaa lakialoitettani vakaviin rikoksiin syyllistyneiden automaattisesta karkottamisesta. Lakialoitteen tavoitteena oli karkottaa automaattisesti. Virkamiehellä ei saa olla liikaa harkintavaltaa: pitää olla selkeät kriteerit ja niitä pitää noudattaa. Ei niin, että viranomainen tekee päätöksiä satunnaisin perustein, Tavio vaati.

Kansalaisaloite pitää huomioida

Tavio korosti, että kun hallitus valmistelee omaa lakiesitystään, siinä olisi syytä huomioida kansalaisaloitteen tavoite. Sen pitäisi nopeuttaa erityisesti päätöksentekoa.

– Jos halutaan nopeuttaa, niin nopeutetaan prosessia lyhentämällä. Esimerkiksi poistamalla hallintovalitusoikeus ja siirtämällä päätösvalta kokonaan yleisten rikosasiain tuomioistuinten puolelle. Silloin ei tarvitsisi hallinnollisia valituksia päälle, ei poliisin esitystä maahanmuuttovirastolle. Tämä on yksi tapa nopeuttamiseen, Tavio esitti.

Hän esitti myös vankeusrangaistusten ulkoistamista ainakin esimerkiksi Viroon. Vankilatuomioiden täyttäminen tulee nimittäin veronmaksajille kalliiksi.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
6.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
7.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää