

LEHTIKUVA
Taviolta toimenpidealoite: Polttoaineverotusta pienennettävä heti – yksityisautoilun suosiminen on terveysteko
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio on jättänyt eduskunnassa toimenpidealoitteen, jotta Suomen hallitus ryhtyisi toimiin autoilun kustannusten pienentämiseksi. Tavion mukaan niitä suomalaisia, joiden on esimerkiksi työn takia pakko poistua kotoaan, tulee kannustaa oman auton käyttämiseen koronavirustartuntojen vähentämiseksi.
– Julkisen liikenteen kulkuvälineissä pisaratartuntariski on varsinkin ruuhka-aikoina suuri, jos ihminen on tietämättään uuden koronaviruksen kantajan läheisyydessä. Suomen hallituksen linjaukset yli kymmenen hengen oleskelua koskevasta kokoontumiskiellosta eivät kohdistu liikennevälineisiin, joten useitakin ihmisiä voi sairastua kerralla, Tavio pohtii.
Yksityisautoilua halvemmaksi
Vaikka julkisen liikenteen käyttäjä puhdistaisi kätensä desinfiointiaineella, se ei välttämättä riitä suojaamaan tartunnalta, jos joku sairastunut aivastelee tai yskii liikennevälineessä. Tavio pitää tärkeänä, että hallitus näkisi yksityisautoilun tässä tilanteessa terveyttä ylläpitävänä tekona.
– Hallituksen tulee ryhtyä viipymättä toimiin yksityisautoilun kustannusten alentamiseksi, käytännössä polttoaineverotusta keventämällä. Lisäksi tämän vuoden elokuulle suunniteltu liikennepolttoaineiden valmisteverojen korotus pitää perua, Tavio linjaa.
Polttoainehinnat haittaavat kilpailukykyä
Tavio huomauttaa, että polttoainehinnoilla on merkitystä myös suomalaisten yritysten kilpailukyvylle.
– Yritykset ovat ahdingossa koronapandemian aiheuttaman laskusuhdanteen takia. Polttoaineen muuttaminen edullisemmaksi on hyvä keino auttaa ja pelastaa työpaikkoja, Tavio sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronaepidemia julkinen liikenne yksityisautoilu polttoaineiden hinta Yritykset Ville Tavio perussuomalaiset verotus Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Millä ajat, jos bensa maksaa viisi euroa litralta?

Ilmastoväki kauhuissaan – Trump hölläsi autojen kulutusrajoja

Halla-aho: Polttoaineiden hinnan nousu ei vaikuta autoilun määrään eikä näin ollen päästöihin – ”Se on pelkkää rahastusta”

Halla-aho: Kasvavat liikkumiskustannukset ovat pois kaikesta muusta – ”Sähköauto on ratkaisu vain niille, joilla on millä mällätä”

Polttoainelasku kallistumassa jo ensi vuonna – Meri: ”Järkyttävää tavallisen kansalaisen kyykyttämistä”

Rantanen: Duunarin pussista on hyvä ottaa tuloveroa, bensaveroa, terveysveroa ja tietulleja – ”Afrikka on hallitusohjelman ainoa voittaja”

Koronakriisi sen viimein todisti – henkilöauto on välttämätön
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










