

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tekoäly antaa droonille luvan tappaa: Ukrainan taivaalla lentävät itsenäisiä päätöksiä tekevät koneet
Ukrainan sota on kaikessa kauheudessaan myös testialusta uusille tappokoneille. Eräs suurimpia sodankäynnin uutuuksia on droonien hyödyntäminen taistelukentällä. Ne voidaan ohjelmoida tekoälyn avulla hyökkäämään jopa tietyn yksittäisen henkilön kimppuun. Perinteisen tiedustelun ja tulenjohdon lisäksi.
Maaliskuun lopulla Yhdysvallat toimitti Ukrainaan satoja reppuun meneviä ”kamikaze”-drooneja (UAV), jotka pystyvät itsenäisesti hakeutumaan kohteeseen ja räjäyttämään itsensä. Huhtikuun lopulla amerikkalaiset ilmoittivat, että tulossa on myös järeämpiä versioita, jotka pystyvät tuhoamaan jopa taistelupanssarivaunun.
Droonia voi ohjata käsipelillä, mutta tekoälyn avulla itsenäisesti suunnistaessaan ne ovat immuuneja häirintäsignaaleille. Droonit osaavat kommunikoida keskenään ja pystyvät toimimaan myös parvena. Ne ovat kaiken lisäksi suhteellisen edullisia aseita, reppumalli maksaa 6 000 dollaria.
– Ihminen lähettää laitteen ilmaan (video) mutta sen jälkeen ne osaavat omin avuin lentää, löytää kohteen ja hyökätä kohteeseen, kertaa Arash Heydarian Pashakhanlou Tukholman Maanpuolustuskorkeakoulusta SVT:n uutisissa.
Drooni voi yksilöidä kohteensa
Droonit on varustettu kameralla ja GPS-navigaattorilla, joiden avulla ne suuntaavat kohdealueelle. Niissä on myös erityyppisiä muita sensoreita, joiden avulla havainnoida ympäristöä. Droonit lähettävät kaiken aikaa informaatiota operaattorilleen, joka voi teoriassa koska hyvänsä keskeyttää tehtävän.
Eräs mielenkiintoinen ohjelmistollinen ominaisuus on kasvojentunnistus, jonka avulla drooni pystyy valikoimaan pehmeän kohteensa. Tällaisissa tapauksissa etulinjaan eksyneet vihollisen korkea-arvoiset upseerit saattavat olla erityisessä vaarassa.
– Jos droonien valmistaminen käy yhä edullisemmaksi ja teknologia menee eteenpäin, voidaan pian nähdä vaikkapa 10 000 droonin parvia. Siinä vaiheessa niiden pysäyttäminen käy erittäin vaikeaksi, jos ei ole mitään millä niitä vastaan puolustautua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- drooniparvi Tukholman Maanpuolustuskorkeakoulu operaattori sensori navigaattori GPS Arash Heydarian Pashakhanlou kamikaze-drooni AI tulenjohto drooni Ukrainan sota Venäjän hyökkäys tiedustelu drone kasvojentunnistus Tekoäly UaV
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jos Venäjä jälleen vyöryttää turvapaikanhakijoiden massoja rajalle, siihen ei auta Nato-jäsenyyskään – Purra: ”Toivon todella, että hallitus saa aikaiseksi tilanteen korjaavaa lainsäädäntöä”

Nyt ei lausunto vanhentunut arvokkaasti: Presidentti Halosen mukaan Venäjän päämäärinä ovat demokratia, ihmisoikeudet ja hyvä hallinto

Arvaamattoman Venäjän ainoa valttikortti on ydinase

Perussuomalaiset: Naton turvatakuut voivat turvata Suomen koskemattomuuden – Suomen ei tule millään muotoa ottaa riskiä ajautumisesta Venäjän etupiiriin

Koskela: Vastakkain ovat länsimaiset demokraattiset arvot ja totalitaristinen Venäjä

Tekoäly vie poliittisen korrektiuden uudelle tasolle – mieluummin ydinräjähdys kuin vihapuhe

Tiukkaa taistoa tekoälystä – Google haastaa Microsoftin omalla tekstirobotillaan

Kauhu kuristaa kulttuuriväkeä – tekoäly tuuppaa taiteilijankin turhan pantiksi

Tekoälyn hyödyntäminen leviää kulovalkean tavoin – EU yrittää saada lainsäädännöllä henkeä takaisin pulloon
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Oikeusministeri Meri: Islannin malli Suomeen – perussuomalaisten on oltava seuraavassa hallituksessa viemässä asia maaliin
Oikeusministeri Leena Meri haluaa Suomeen kesällä Islannissa käyttöön otetun mallin, jossa karkotettava ulkomaalainen vanki voisi päästä ehdonalaiseen vapauteen suoritettuaan kolmanneksen rangaistuksestaan ja poistuisi sen jälkeen maasta. Hänelle määrättäisiin maahantulokielto, joka voisi koskea koko Schengen-aluetta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














