

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tekoäly antaa droonille luvan tappaa: Ukrainan taivaalla lentävät itsenäisiä päätöksiä tekevät koneet
Ukrainan sota on kaikessa kauheudessaan myös testialusta uusille tappokoneille. Eräs suurimpia sodankäynnin uutuuksia on droonien hyödyntäminen taistelukentällä. Ne voidaan ohjelmoida tekoälyn avulla hyökkäämään jopa tietyn yksittäisen henkilön kimppuun. Perinteisen tiedustelun ja tulenjohdon lisäksi.
Maaliskuun lopulla Yhdysvallat toimitti Ukrainaan satoja reppuun meneviä ”kamikaze”-drooneja (UAV), jotka pystyvät itsenäisesti hakeutumaan kohteeseen ja räjäyttämään itsensä. Huhtikuun lopulla amerikkalaiset ilmoittivat, että tulossa on myös järeämpiä versioita, jotka pystyvät tuhoamaan jopa taistelupanssarivaunun.
Droonia voi ohjata käsipelillä, mutta tekoälyn avulla itsenäisesti suunnistaessaan ne ovat immuuneja häirintäsignaaleille. Droonit osaavat kommunikoida keskenään ja pystyvät toimimaan myös parvena. Ne ovat kaiken lisäksi suhteellisen edullisia aseita, reppumalli maksaa 6 000 dollaria.
– Ihminen lähettää laitteen ilmaan (video) mutta sen jälkeen ne osaavat omin avuin lentää, löytää kohteen ja hyökätä kohteeseen, kertaa Arash Heydarian Pashakhanlou Tukholman Maanpuolustuskorkeakoulusta SVT:n uutisissa.
Drooni voi yksilöidä kohteensa
Droonit on varustettu kameralla ja GPS-navigaattorilla, joiden avulla ne suuntaavat kohdealueelle. Niissä on myös erityyppisiä muita sensoreita, joiden avulla havainnoida ympäristöä. Droonit lähettävät kaiken aikaa informaatiota operaattorilleen, joka voi teoriassa koska hyvänsä keskeyttää tehtävän.
Eräs mielenkiintoinen ohjelmistollinen ominaisuus on kasvojentunnistus, jonka avulla drooni pystyy valikoimaan pehmeän kohteensa. Tällaisissa tapauksissa etulinjaan eksyneet vihollisen korkea-arvoiset upseerit saattavat olla erityisessä vaarassa.
– Jos droonien valmistaminen käy yhä edullisemmaksi ja teknologia menee eteenpäin, voidaan pian nähdä vaikkapa 10 000 droonin parvia. Siinä vaiheessa niiden pysäyttäminen käy erittäin vaikeaksi, jos ei ole mitään millä niitä vastaan puolustautua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- drooniparvi Tukholman Maanpuolustuskorkeakoulu operaattori sensori navigaattori GPS Arash Heydarian Pashakhanlou kamikaze-drooni AI tulenjohto drooni Ukrainan sota Venäjän hyökkäys tiedustelu drone kasvojentunnistus Tekoäly UaV
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jos Venäjä jälleen vyöryttää turvapaikanhakijoiden massoja rajalle, siihen ei auta Nato-jäsenyyskään – Purra: ”Toivon todella, että hallitus saa aikaiseksi tilanteen korjaavaa lainsäädäntöä”

Nyt ei lausunto vanhentunut arvokkaasti: Presidentti Halosen mukaan Venäjän päämäärinä ovat demokratia, ihmisoikeudet ja hyvä hallinto

Arvaamattoman Venäjän ainoa valttikortti on ydinase

Perussuomalaiset: Naton turvatakuut voivat turvata Suomen koskemattomuuden – Suomen ei tule millään muotoa ottaa riskiä ajautumisesta Venäjän etupiiriin

Koskela: Vastakkain ovat länsimaiset demokraattiset arvot ja totalitaristinen Venäjä

Tekoäly vie poliittisen korrektiuden uudelle tasolle – mieluummin ydinräjähdys kuin vihapuhe

Tiukkaa taistoa tekoälystä – Google haastaa Microsoftin omalla tekstirobotillaan

Kauhu kuristaa kulttuuriväkeä – tekoäly tuuppaa taiteilijankin turhan pantiksi

Tekoälyn hyödyntäminen leviää kulovalkean tavoin – EU yrittää saada lainsäädännöllä henkeä takaisin pulloon
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.

SDP tuhoaa hyvinvointiyhteiskunnan peruspilarit – Tavio: ”Mikä demareita oikein vaivaa?”
Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio arvostelee sosiaalidemokraattien linjaa ja syyttää demareita työn ja yrittämisen edellytysten heikentämisestä. Tavio korostaa Facebook-videollaan, että hyvinvointiyhteiskunnan palvelut rahoitetaan vain työllä ja yrittämisellä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













