

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tekoäly antaa droonille luvan tappaa: Ukrainan taivaalla lentävät itsenäisiä päätöksiä tekevät koneet
Ukrainan sota on kaikessa kauheudessaan myös testialusta uusille tappokoneille. Eräs suurimpia sodankäynnin uutuuksia on droonien hyödyntäminen taistelukentällä. Ne voidaan ohjelmoida tekoälyn avulla hyökkäämään jopa tietyn yksittäisen henkilön kimppuun. Perinteisen tiedustelun ja tulenjohdon lisäksi.
Maaliskuun lopulla Yhdysvallat toimitti Ukrainaan satoja reppuun meneviä ”kamikaze”-drooneja (UAV), jotka pystyvät itsenäisesti hakeutumaan kohteeseen ja räjäyttämään itsensä. Huhtikuun lopulla amerikkalaiset ilmoittivat, että tulossa on myös järeämpiä versioita, jotka pystyvät tuhoamaan jopa taistelupanssarivaunun.
Droonia voi ohjata käsipelillä, mutta tekoälyn avulla itsenäisesti suunnistaessaan ne ovat immuuneja häirintäsignaaleille. Droonit osaavat kommunikoida keskenään ja pystyvät toimimaan myös parvena. Ne ovat kaiken lisäksi suhteellisen edullisia aseita, reppumalli maksaa 6 000 dollaria.
– Ihminen lähettää laitteen ilmaan (video) mutta sen jälkeen ne osaavat omin avuin lentää, löytää kohteen ja hyökätä kohteeseen, kertaa Arash Heydarian Pashakhanlou Tukholman Maanpuolustuskorkeakoulusta SVT:n uutisissa.
Drooni voi yksilöidä kohteensa
Droonit on varustettu kameralla ja GPS-navigaattorilla, joiden avulla ne suuntaavat kohdealueelle. Niissä on myös erityyppisiä muita sensoreita, joiden avulla havainnoida ympäristöä. Droonit lähettävät kaiken aikaa informaatiota operaattorilleen, joka voi teoriassa koska hyvänsä keskeyttää tehtävän.
Eräs mielenkiintoinen ohjelmistollinen ominaisuus on kasvojentunnistus, jonka avulla drooni pystyy valikoimaan pehmeän kohteensa. Tällaisissa tapauksissa etulinjaan eksyneet vihollisen korkea-arvoiset upseerit saattavat olla erityisessä vaarassa.
– Jos droonien valmistaminen käy yhä edullisemmaksi ja teknologia menee eteenpäin, voidaan pian nähdä vaikkapa 10 000 droonin parvia. Siinä vaiheessa niiden pysäyttäminen käy erittäin vaikeaksi, jos ei ole mitään millä niitä vastaan puolustautua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- drooniparvi Tukholman Maanpuolustuskorkeakoulu operaattori sensori navigaattori GPS Arash Heydarian Pashakhanlou kamikaze-drooni AI tulenjohto drooni Ukrainan sota Venäjän hyökkäys tiedustelu drone kasvojentunnistus Tekoäly UaV
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jos Venäjä jälleen vyöryttää turvapaikanhakijoiden massoja rajalle, siihen ei auta Nato-jäsenyyskään – Purra: ”Toivon todella, että hallitus saa aikaiseksi tilanteen korjaavaa lainsäädäntöä”

Nyt ei lausunto vanhentunut arvokkaasti: Presidentti Halosen mukaan Venäjän päämäärinä ovat demokratia, ihmisoikeudet ja hyvä hallinto

Arvaamattoman Venäjän ainoa valttikortti on ydinase

Perussuomalaiset: Naton turvatakuut voivat turvata Suomen koskemattomuuden – Suomen ei tule millään muotoa ottaa riskiä ajautumisesta Venäjän etupiiriin

Koskela: Vastakkain ovat länsimaiset demokraattiset arvot ja totalitaristinen Venäjä

Tekoäly vie poliittisen korrektiuden uudelle tasolle – mieluummin ydinräjähdys kuin vihapuhe

Tiukkaa taistoa tekoälystä – Google haastaa Microsoftin omalla tekstirobotillaan

Kauhu kuristaa kulttuuriväkeä – tekoäly tuuppaa taiteilijankin turhan pantiksi

Tekoälyn hyödyntäminen leviää kulovalkean tavoin – EU yrittää saada lainsäädännöllä henkeä takaisin pulloon
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












