

Viikon 4/2013 luetuin
Tammikuu 2013 luetuin
Terhon työryhmän raportti pureutuu työllisyysongelmiin
Sampo Terho julkisti talouspainotteisen ohjelman, jolla Suomen kilpailukyky sopeutetaan globaalin maailman jatkuvaan muutokseen.
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sampo Terho työryhmineen haastaa niin omat, kilpailijat ja koko kansakunnan miettimään isänmaan tulevaisuutta.
– Ohjelma on tarkoitettu kaikille suomalaisille, mutta erityisesti evästykseksi perussuomalaisille, Terho selittää.
Terhon työryhmän tyly alkutoteamus on se, että Suomen talous on ylivelkainen ja Kreikan tielle ollaan tätä kyytiä menossa. Velka kasvaa ja samaan aikaan taloudellinen kasvu on mitätöntä: tänä vuonna nollan vaiheilla ja eikä pidemmällä tähtäimelläkään päästä yli puolentoista prosentin kasvuun. Paluuta takavuosien noin kolmen prosentin vuosittaiseen kasvuun ei ole näköpiirissä.
Väestö ikääntyy, mutta se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että ajautuisimme työvoimapulaan, josta on peloteltu jo 40 vuotta.
Vientiä EU:n ulkopuolelle tehostettava
Suomen on vientiriippuvaisena maana pidettävä kiinni hyvinvointimme keskeisestä kannattelijasta eli kilpailukyvystä. Nyt tilanne on se, että olemme pudonneet esimerkiksi Ruotsin ja Saksan taakse.
Vientiä on tuettava esimerkiksi projektikohtaisesti suunnatuilla tuilla, kuten olisi pitänyt tehdä STX:n tapauksessa. Mitään tukiautomaattia ei Terhon raportin mukaan saa kuitenkaan rakentaa.
Myös pienyrittäjille on luotava edellytyksiä viennin harjoittamiseen. Palkoissa on noudatettava malttia, vaikka varsinaiseen palkka-aleen Terho työryhmineen ei uskokaan.
– Meillä on aikaa saada nämä asiat kuntoon vuosikymmenen loppuun, Terho painottaa.
Terhon mielestä vientiponnistuksissa on kiinnitettävä entistä enemmän voimavaroja Venäjän ja muiden EU:n ulkopuolisten maiden vientiin. Venäjän viennin kasvun avain on suomalaisten, viennin parissa työskentelevien ihmisten hyvä venäjän kielen taito.
Rakenteellisia uudistuksia budjettiin
Sampo Terhon työryhmän mukaan Suomella on mahdollisuus oikaista syvenevä velkaantuminen, mutta se edellyttää mm. seuraavia sopeutustoimia:
1. Kehitysapu eettiselle pohjalle: pois 1 100 miljoonaa euroa.
Tämä tarkoittaa sitä, että Suomi ei enää maksaisi valtiona kehitysapua, vaan sitä maksaisivat suomalaiset kukin kykynsä ja tahtonsa mukaisesti. Terho itse lupasi myös osallistua tällaisen kehitysavun maksamiseen.
2. Terho poistaisi erilaisia verovähennyksiä 435 miljoonalla eurolla.
Poistettaisiin hallitusti esimerkiksi asuntojen korkojen verovähennysoikeus.
3. Yksityisen terveydenhuollon kela-korvausten poisto.
Tämä tarkoittaisi sitä, ettei potilas saisi enää kela-korvausta asioidessaan yksityisellä lääkäriasemalla. Terhon mielestä tämä ei kuitenkaan ruuhkauttaisi terveyskeskuksia, koska niillä joilla on varaa käyttää yksityisiä terveyspalveluita, on varaa käyttää niitä myös ilman kela-korvausta.
Yhteensä Sampo Terho työryhmineen esittää vuosittaiseen valtion budjettiin noin kolmen miljardin euron rakenteellisia säästöjä.
Video tiedotustilaisuudesta (47 min, 19 sek).
Uutisointia muualla: MTV3, TS, IL, YLE, IS
Teksti: Seppo Huhta
Kuva: Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












