Artikkeli kuva

Touko Aalto valittiin vihreiden uudeksi puheenjohtajaksi puoluekokouksessa Tampereella lauantaina 17. kesäkuuta 2017.

Touko Aalto on vihreiden uusi puheenjohtaja

17.06.2017 |19:52

Vihreiden puoluekokous valitsi lauantaina uudeksi puheenjohtajakseen Touko Aallon.

Ehdolla puheenjohtajaksi olivat myös Mika Flöjt, Emma Kari, Krista Mikkonen, Maria Ohisalo ja Olli-Poika Parviainen.

Jäsenäänestys on neuvoa-antava, mutta totutun käytännön mukaisesti puoluekokous hyväksyy tuloksen sellaisenaan. Annettuja ääniä oli 5778, ja hylättyjä ääniä 8.

Voittoon tarvitaan yli puolet äänistä. Vihreillä on käytössään ns siirtoäänivaalitapa.

Lähimmäksi Touko Aallon tulosta ylsi Emma Kari. Hän hävisi viimeisellä siirtovaaliäänien laskentakierroksella tuloksella 2 111 ääntä Touko Aallon 3 489 ääntä vastaan.

Ennakkosuosikiksi povatun Emma Karin asema ei lopulta ollutkaan kovin vahva. Hän oli jäädä toiseksi viimeisellä äänestyskierroksella Maria Ohisalon taakse. Äänet tällä kierroksella olivat: Aalto 2649, Kari 1596 jaOhisalo: 1524.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun

14.07.2025 |17:37
7.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49
8.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
10.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää