

LEHTIKUVA
Transmies tappoi kuusi ihmistä kristillisessä koulussa – Yhdysvaltain media huolissaan ampujan ”väärinsukupuolittamisesta”
Nashvillen kristillisessä koulussa tapahtui joukkosurma, jossa transmies tappoi kuusi ihmistä. Nyt konservatiivipoliitikot yrittävät saada FBI:n tutkimaan, missä määrin ampujan transideologia ja mahdollinen hormonilääkitys vaikuttivat tekoon. Yhdysvaltain media puolestaan miettii, mitä pronomineja joukkosurmaajasta on sopivaa käyttää. Helsingin Sanomien jutussa joukkosurmaaja on ”28-vuotias aseistautunut ihminen”.
Nashvillen kaupungissa Tennesseessä tapahtui maanantaina joukkosurma. Transmieheksi itsensä kokeva Audrey Hale tunkeutui koulun tiloihin useilla tuliaseilla aseistautuneena ja ampui kuoliaaksi kuusi ihmistä. Kolme uhreista olivat yhdeksänvuotiaita koululaisia ja toiset kolme kuusikymppisiä henkilökunnan jäseniä. Neljä kuolonuhria olivat naispuolisia ja kaksi miespuolisia.
Apuun tulleet poliisit vastasivat transmiehen tulitukseen ampuen hänet kuoliaaksi. Poliisin luoteihin kuollut 28-vuotias transmies oli kyseisen koulun entinen oppilas. Koulua käydessään hän oli nuori tyttö.
Tennesseen osavaltio hyväksyi maaliskuun alussa lain, joka kieltää hormoni- ja leikkaushoitojen antamisen transsukupuolisiksi itsensä tunteville, alaikäisille nuorille. Samalla hyväksyttiin toinen laki, joka rajoittaa drag-esitysten pitämistä julkisissa tiloissa, koska niitä pidetään haitallisina lapsille.
Ampuja jätti jälkeensä manifestin
Kouluampujan kerrotaan jättäneen jälkeensä manifestin, jossa hän selittää tekonsa syitä ja ajatusmaailmaansa. Poliisi ei kuitenkaan halua julkaista manifestia vedoten kesken olevaan tutkintaan. Ampuja oli suunnitellut iskunsa yksityiskohtaisesti, mutta ainakaan koululaisuhrit eivät välttämättä olleet etukäteen valittuja. Poliisin mukaan joukkosurman motiivi ei ole vielä selvinnyt.
Sukupuolivähemmistöjen etujärjestöt vastustavat ampujan kirjoittaman manifestin julkaisemista. Heidän mielestään ongelmien juurisyy on aseiden liian helppo saatavuus, joten keskustelun pitäisi keskittyä siihen eikä ampujan sukupuoli-identiteettiin. Samaan aikaan yhä useammat LGBTQ+ -aktivistit ostavat aseita ja perustavat omia ampumaseurojaan.
Terroriteko tai viharikos?
Republikaanien kongressiedustajat Marjorie Taylor Greene ja Mary Miller ovat lähettäneet avoimen kirjeen FBI:lle vaatien, että tekoa on tutkittava terroristisena rikoksena. He viittaavat kouluampujan transsukupuolisuuteen ”poliittisena ideologiana”. Joukkosurmaa on myös vaadittu tutkittavaksi viharikoksena kristittyjä kohtaan.
Kongressiedustajat vaativat FBI:ta tutkimaan ampujan mahdollisesti käyttämän hormonilääkityksen – kuten testosteronin – vaikutusta tekijän mielentilaan. He vaativat myös tutkimaan järjestöjä, jotka ”yllyttävät yksilöitä poliittiseen ideologiaan pohjautuvaan väkivaltaan”.
Marjorie Taylor Greene kertoo, että Twitter poisti hänen virallisen tilinsä käytöstä viikoksi sen jälkeen, kun Green oli varoittanut suunnitteilla olevasta ”Trans Day of Vengeance” (”trans-koston päivä”) -kampanjasta. Green pitää tapahtuman taustalla olevaa Trans Radical Activist Network (TRAN) -järjestöä yhtenä Antifan alahaarana.
Useita sukupuolivähemmistöjen tekemiä joukkosurmia
Vuodesta 2018 lähtien Yhdysvalloissa on tapahtunut ainakin kolme muutakin joukkosurmaa, joissa tekijä on identifioinut transsukupuoliseksi tai muunsukupuoliseksi. Tämä on tietenkin vain pieni osa Yhdysvaltain joukkoammuskeluista.
Nashvillen joukkosurmasta huolimatta TRAN-verkosto aikoo järjestää ensi viikolla Washingtonissa Yhdysvaltain korkeimman oikeuden rakennuksen edessä ”Trans Day of Vengeance” -mielenosoituksen.
Media väärinsukupuolitti ampujan
Kaiken kohun keskellä Yhdysvaltain medialla on ollut suuria vaikeuksia päättää, millä pronomineilla joukkosurmaajasta pitäisi raportoida. New York Times -lehti joutui pyytämään anteeksi, että oli kirjoittanut tähän tapaukseen liittyen artikkelin, jossa kerrottiin naisten tekemien joukkoampumisten olevan harvinaisia. Myös CBS News -uutiskanava ilmoittaa, että heillä on ollut vaikeuksia ampujan sukupuoli-identiteetin selvittämisessä.
Myös Suomessa monet Nashvillen kouluampumisesta uutisoineet mediat sortuivat väärinsukupuolittamiseen. MTV Uutisten mukaan ampuja oli ”teini-ikäiseltä vaikuttanut tyttö”. Ilta-Sanomille hän on yhä ”nuori nainen”.
Myös Iltalehti väärinsukupuolitti ampujan aluksi, mutta korjasi myöhemmin. Helsingin Sanomien toimittaja käyttää joukkosurmaajasta ilmaisua ”28-vuotias aseistautunut ihminen” ja toteaa myöhemmin jutussa, että tappaja ”identifioitui transsukupuoliseksi”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- TRAN Trans Radical Activist Network Trans Day of Vengeance Mary Miller manifesti transmies Tennessee Nashville väärinsukupuolittaminen hormonihoidot LGBTQ joukkosurma sukupuoli-identiteetti Marjorie Taylor Greene kouluampumiset testosteroni FBI Viharikos Transsukupuolisuus Antifa Yhdysvallat Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Julkisella rahalla seksuaalikasvatusta tarjoavan Sexpon pomoa syytetään raiskauksesta ja salakatselusta

Vihervasemmisto teki sukupuolesta ilmoitusasian – kokoomuksen tuella

Tavio: Yritys typistää sukupuolet ilmoitusasiaksi on askel kohti järjettömyyttä – ”Tämä woketus ja sekoilu on mennyt liian pitkälle”

Perussuomalaiset translaista: Sukupuoli ei ole ilmoitusasia eikä mikään ihmisoikeussopimus vaadi sellaista oikeutta – hallituksen esitys sotii biologiaa vastaan

Helsingin kaupunki peruutti drag-lapsista kertovan dokumenttielokuvan – Antikainen: ”Helsingin kaupunki tuli lopulta järkiinsä”

Vasemmiston moraalikompassin viisari ei värähdä lapsia seksualisoivan drag-elokuvan sisällöstä – moraalinen sumu peittää alleen oikean ja väärän erot

Floridassa halutaan lailla estää lasten osallistuttaminen drag-esityksiin – paikallinen sateenkaariväki pahoitti mielensä: Pride-marssi peruttiin

Ruotsin vaikutusvalta kasvaa Suomen mediassa – isoveli haluaa pysyä Pohjolan puikoissa
Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














