

Vasemmistoliiton Veronika Honkasalo hihkui innosta, kun eduskunta hyväksyi uuden translain äänin 113-69. / LEHTIKUVA
Vihervasemmisto teki sukupuolesta ilmoitusasian – kokoomuksen tuella
Eduskunta äänesti keskiviikkona translaista. Perussuomalaisten kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen pitävät tulosta valitettavana ja katsovat siitä seuraavan vielä paljon ongelmia.
Kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen kertovat, että perussuomalaisille sukupuoli ei ole ilmoitusasia, vaan ihmisen biologinen ominaisuus. Sukupuolia on kaksi, ja se on biologinen, pysyvä tosiasia. Sen sijaan sukupuoli-identiteettejä voi olla lukematon määrä ja ihmisen sukupuoli-identiteetti voi muuttua.
– Vihervasemmistolaisessa ideologiassa sekoitetaan tahallisesti sukupuolen ja sukupuoli-identiteetin käsitteet, ja nyt säädettiin kelvoton laki, jolla ihminen voi valita juridisen sukupuolensa sukupuoli-identiteettinsä mukaisesti ja biologisten tosiasioiden vastaisesti, Juvonen, Juuso ja Reijonen kuvailevat tilannetta.
Muualla ollaan jo herätty ongelmiin
Perussuomalaiset esittivät lain hylkäämistä. Valiokuntakuulemisissa nousi esiin lukuisia ongelmia, joita hallitus ei halunnut pohtia, ja vielä juuri ennen äänestystä uutisoitiin jälleen yhdestä tapauksesta, jossa Isossa-Britanniassa seksuaalirikollinen oli vaihtanut sukupuolimerkintänsä päästäkseen naisvankilaan.
Tämän kaltaisten tapausten seurauksena muualla ollaan jo herätty ongelmiin ja ottamassa takapakkia, jotta biologisia miehiä ei laitettaisi naisvankiloihin.
– Tästä huolimatta laki hyväksyttiin SDP:n, vihreiden, vasemmistoliiton, RKP:n, kokoomuksen enemmistön ja keskustan vähemmistön äänin 113–69. Nähtäväksi jää, miten lain läpi juntanneet edustajat kantavat asiasta vastuun, kun esitetyt ongelmat toteutuvat käytännössä, perussuomalaiset ihmettelevät.
Koko naisurheilun tulevaisuus on uhattuna
Myöskään perussuomalaisten esittämät lausumat eivät kelvanneet translain kannattajille. Räikeimpiin kuuluvat translain väärinkäytösmahdollisuudet liittyvät siihen, että sukupuolimerkintänsä vaihtaneet, mutta hormonihoitoja käymättömät transnaiset osallistuvat urheilussa naisten sarjoihin. Näin on jo muualla maailmassa tapahtunut useissa lajeissa.
Koko naisurheilun tulevaisuus on uhattuna, jos näin tapahtuu laajamittaisesti, ja erityisesti kamppailulajeissa naisurheilijat ovat konkreettisesti vaarassa.
– Esitimme myös, että hallitus tekisi translaista asianmukaisen sukupuolivaikutusten arvioinnin koskien lain vaikutuksia naisiin, jotka eivät ole vaihtaneet sukupuoltaan, ja ryhtyisi arvioinnin pohjalta tarvittaviin toimenpiteisiin naisten oikeuksien ja turvallisuuden varmistamiseksi. Tämäkään ei translain kannattajille käynyt, Juvonen, Juuso ja Reijonen moittivat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sukupuolen vaihtaminen ilmoituksella sukupuoli-identiteetti Biologia vihervasemmistolainen ideologia naisurheilu seksuaalirikolliset sukupuolet vihervasemmisto Translaki Kaisa Juuso Minna Reijonen Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset translaista: Sukupuoli ei ole ilmoitusasia eikä mikään ihmisoikeussopimus vaadi sellaista oikeutta – hallituksen esitys sotii biologiaa vastaan

Elomaalta naseva vertaus translain haittavaikutuksista naisten kilpaurheiluun: ”Jos minua Ms. Olympia ‑kilpailussa vastassa olisi ollut Arnold Schwarzenegger, en olisi pärjännyt”

Mäenpää translaista: ”Täysin järjenvastainen esitys”

Koponen tyrmää translain: Tämä ei ole kenenkään etu – eikä paranna myöskään transihmisten asemaa

Äänestä kokoomusta, niin saat translakia ja EU-tukipaketteja

Antikainen tyrmistyi translain läpimenosta: ”Seuraavaksi vihervasemmisto aikoo ulottaa lain koskemaan myös lapsia ja nuoria”

Perussuomalainen Nuoriso: Translaki ampui yli

Reijonen vaatii selvitystä translaista: Vaikuttaako laki syöpäseulontoihin ja -tutkimuksiin?

Mäenpää translaista: ”Järjen valo on kadonnut tästä salista”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Marokkolaissyntyisen miehen kuolema johti väkivaltaisiin mielenosoituksiin Italiassa – sekavasti käyttäytynyt mies menehtyi vastustaessaan poliisia
Maahanmuuttajataustaisen miehen kuolema poliisi pidätyksen yhteydessä tuo median mukaan kaikuja vuodelta 2020 Black Lives Matter -liikkeen syntymäajoilta. Kuoleman laukaisemissa mellakoissa loukkaantui arviolta 60 poliisia. Media syyttää tapahtumista poliisia, mutta pääministeri Meloni kehottaa pohtimaan myös väkivaltaisten mielenosoittajien motiiveja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










