

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tuet eivät kasva mutta jakajien määrä lisääntyy – köyhä vie leivän köyhän suusta
Yhtälö on yksinkertainen. Mitä enemmän maahan tulee kieli- ja ammattitaidottomia, paljon erilaisia tukia tarvitsevia ihmisiä, sitä vähemmän tukea ja työtä jää kanta-asujille.
Vähän koulutetun työvoiman ylitarjonta tuhoaa ammattitaidottomien työmarkkinat ja johtaa palkkojen luisuun. Yhä kylmempää kyytiä on tiedossa jo valmiiksi vähäosaisille.
Tanskan demarijohtoisessa hallituksessa istuu outo lintu, maahanmuutto- ja integraatioministeri Mattias Tesfaye. Etiopialais-tanskalaisten vanhempien lapsi ongelmalähiöstä. Muurari ja demari, entinen kommunisti Tesfaye sanoo, että tanskalaisen maahanmuuttoon liittyvät kipupisteet ovat edelleen olemassa ja ne liittyvät oleskelulupiin, kansalaisuuden saamiseen sekä perheiden yhdistämiseen.
Köyhä kansa unohdettu
Tesfayen teesit on kaivanut esiin Expressenin pääkirjoitussivulla Susanna Birgersson, joka ihmettelee sitä, ettei maahanmuuton kiristäminen ole ottanut tulta alleen Ruotsin demareiden joukoissa. Vaikka kannatus laahaa gallupeissa. Vasemmistolta puuttuu rehellinen analyysi maahanmuuton todellisista vaikutuksista pohjoismaiseen hyvinvointivaltioon. Potin korjaa ruotsidemokraatit.
– On outoa, ettei mikään vasemmistopuolue ole tähän mennessä asettautunut heidän puolelleen, joita maahanmuutto koskettaa kaikkein kipeimmin. Siis vanhusten, jotka eivät voi enää luottaa hyvinvointivaltioon. Ja heidän, joilla ei ole työelämän antamaa turvaa ja joiden lapset menevät pakosta kehnoihin kouluihin, joissa ei ruotsin sanaa kuule. Nämä ihmiset nukahtavat lähiössään laukausten ääniin, vailla mahdollisuutta muuttaa pois, Birgersson kirjoittaa.
”Maahanmuutto lisää eriarvoisuutta”
Tefayen teesit voi Birgerssonin mukaan summata siten, että maahanmuutto lisää eriarvoisuutta, koska jo valmiiksi kaikkein huono-osaisimmat maksavat sen todelliset kustannukset. Ammattitaidottoman työvoiman ylitarjonta sattuu eniten heihin, joilla ei ole tarvittavaa koulutusta.
Turvattomuus ja rikollisuus koskevat kaikkein eniten heitä, jotka asuvat ongelmalähiöissä. Kun paine hyvinvointiyhteiskuntaa kohtaa kasvaa ja tukia leikataan, iskee se kovimmin kaikkein vähävaraisimpiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho varoittaa Ruotsin mallin seurauksista: ”Arvatkaa, kuka ei voita?”

Perussuomalaiset: Työllisyysaste ei nouse, jos yhtä työssäkäyvää maahanmuuttajaa kohden maahan otetaan kaksi työtöntä maahanmuuttajaa

Sdp hamuaa Suomeen halpatyövoimaa polkemaan duunarien palkkoja – nämä kaikki demariedustajat allekirjoittivat lakialoitteen työvoiman saatavuusharkinnan poistamisesta

Halla-aho vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden lopettamista: ”Johtaa epäterveeseen muuttoliikkeeseen, joka on haitallista valtioille”

Purra ja Immonen: Hallitusohjelman maahanmuuttolinjaukset vahingollisia niin työmarkkinoiden kuin kestävyydenkin suhteen

Antikainen vaatii ulkomaisen työvoiman tarveharkinnan säilyttämistä

Vauhti senkun kiihtyy – joka viides Ruotsissa asuva syntynyt ulkomailla

Kansa haluaa panna pisteen ruotsidemokraattien syrjinnälle
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















