

Elon Musk ja Donald Trump / TWITTER
”Tuodaan amerikkalainen unelma takaisin” – Trumpin ja Muskin keskustelu räjäytti X:n
Elon Muskin ja Donald Trumpin pitkä juttutuokio käsitteli enimmäkseen samoja teemoja, joita Trump on muutenkin tuonut esille kampanjassaan. Kaikkein yllättävintä ja paljastavinta oli se vastustus, joka kaksikon keskustelun toteuttamiseen kohdistui. EU-komissaari lähetti Muskille uhkailukirjeen. Komissaari uhkasi, että jos EU:n sisältösääntelyä ei noudateta, EU ryhtyisi toimiin X:ää vastaan.
Presidenttiehdokas Donald Trump on palannut Elon Muskin omistamalle X-alustalle. Trumpin käyttäjätili poistettiin kokonaan tammikuussa 2021 Capitolin valtauksen jälkeen. Tuolloin somealustan nimi oli vielä Twitter. Silloiset Twitterin omistajat syyttivät Trumpia vihan lietsonnasta. Sen jälkeen Trump on käyttänyt ainostaan omaa Truth Social -alustaansa.
Trumpin paluun kunniaksi Elon Musk päätti pitää julkisen juttutuokion Trumpin kanssa. Tämä herätti suurta huomiota.
EU-komissaari uhkaili Muskia
EU-komissaari Thierry Breton lähetti Elon Muskille uhkailukirjeen, jossa hän muistutti Muskia EU:n digipalvelusäädöksistä ja vaati tätä noudattamaan niitä haastattelussa. Komissaari varoitti sisällöstä, joka voisi yllyttää väkivaltaan, rasismiin tai vihaan.
Komissaari Breton uhkasi, että jos EU:n sisältösääntelyä ei noudateta, EU ryhtyisi toimiin X:ää vastaan. EU-komissaari siis uhkaili amerikkalaista someyritystä siksi, että sen omistaja aikoi pitää keskustelutuokion Yhdysvaltain presidenttiehdokkaan kanssa.
Valtava määrä kuuntelijoita
Palveluestohyökkäyksestä ja ruuhkasta huolimatta yli 16 miljoonaa ihmistä kuunteli keskustelun suorana lähetyksenä. Musk arvioi, että hänen Trumpin kanssa käymänsä juttutuokio ja siitä eri käyttäjien toimesta käyty keskustelu on tähän mennessä tavoittanut miljardi X:n käyttäjää.
Elon Musk on luvannut, että hän on valmis haastattelemaan myös Kamala Harrisia X-alustalla, mikäli Harris niin haluaa.
Trump: ”Kaavio laittomasta maahanmuutosta pelasti henkeni”
Musk ja Trump keskustelivat pitkään Trumpiin kohdistuneesta salamurhayrityksestä, joka on valtamediassa jo pitkälti unohdettu. Musk sanoi Trumpille arvostaneensa tämän rohkeaa toimintaa ammutuksi tulemisen jälkeen, kun Trump nosti nyrkkinsä pystyyn kertoakseen kannattajilleen olevansa hengissä.
Musk sanoi, että salamurhayritys ja Trumpin reaktio siihen olivat yksi syy sille, että Musk asettui tukemaan Trumpia presidentiksi.
Donald Trump sanoi, että salamurhayritys sai hänet uskomaan Jumalaan entistäkin lujemmin. Hän kiitteli laittomien maahanmuuttajien määrää esittävää kaaviota, jota hän oli juuri kääntynyt katsomaan, kun luoti osui hänen korvaansa. Pään kääntäminen pelasti hänen henkensä.
– Rakastan sitä kaaviota, Trump sanoi.
Liike-elämän säätelyn purkaminen ja unelma avaruudesta
Liikemiehinä Trump ja Musk puhuivat paljon säätelyn purkamisesta ja kansainvälisestä kauppapolitiikasta. Vaikka Musk on tunnettu sähköautojen valmistaja, hän ei halua lakkauttaa öljyn ja kaasun porausta, koska ne pitävät yhteiskunnan käynnissä tällä hetkellä. Pidemmällä aikavälillä Musk kannattaa siirtymistä päästöttömiin energianlähteisiin.
Sähköautojen lisäksi avaruusraketteja valmistava Elon Musk vei keskustelun välillä Kuuhun ja Marsiin asti. Hänen mielestään ihmiset tarvitsevat avaruusmatkustuksen kaltaisia unelmia.
Ydinsota on suurempi uhka kuin ilmastonmuutos
Trump painotti sitä, että ydinsota on hyvin konkreettinen uhka ihmiskunnalle. Siksi hän haluaa pitää ydinaseet mahdollisimman harvan valtion hallussa.
Musk ja Trump keskustelivat siitä, miten tärkeää on, että maailman diktaattorit tuntevat kunnioitusta ja jopa pelkoa Yhdysvaltain presidenttiä kohtaan, koska pelko estää diktaattoreja tekemästä aivan mitä tahansa.
Tuttuun tapaansa Trump kehui sitä, miten hyvin hän osasi presidenttinä käsitellä diktaattoreja. Hän ei usko Kamala Harrisin herättävän vastaavaa kunnioitusta maailmalla. Trump toisti myös väitteensä, että mikäli hän olisi saanut jatkokauden, monet pahat asiat – kuten Venäjän hyökkäys Ukrainaan – olisivat jääneet kokonaan tapahtumatta.
Muskin teesit Yhdysvaltain tulevaisuudelle
Elon Musk esitti keskustelun kuluessa omat teesinsä hyvän tulevaisuuden takaamiseksi Yhdysvalloille. Hänen mielestään tavallisille ihmisille on tärkeää, että kaupunkien kadut ovat turvalliset, rajoja valvotaan, julkiset menot pidetään kohtuullisina, turhaa byrokratiaa puretaan ja tuomioistuimia ei käytetä poliittisiin tarkoituksiin.
Näiden tavoitteiden saavuttamiseksi Elon Musk kannattaa Donald Trumpia presidentiksi. Hänen mielestään ne eivät ole ”äärioikeistolaisia” tavoitteita vaan maalaisjärkisiä ajatuksia.
– Kyse on amerikkalaisesta unelmasta, Donald Trump sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- amerikkalainen unelma Truth Social Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 X ydinaseet Thierry Breton laiton maahanmutto Kamala Harris Elon Musk Donald Trump Twitter EU
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää