
Turkki kaaoksessa vallankaappausyrityksen vuoksi
Turkissa toteutettiin armeijan vallankaappausyritys perjantain ja lauantain välisenä yönä. Yritystä pidettiin vakavana. Nato-maan koko armeija ei ollut kuitenkaan osallisena, ja yritys näyttää epäonnistuneen. Verisen yön aikana 161 ihmisen kerrottiin menehtyneen, haavoittuneita oli yli tuhat.
Kaappausyritys toteutettiin pääosin maan kahden suurimman kaupungin kaduilla. Kaappausyritykseen osallistuneet sotilaat tukkivat Istanbulissa Bosporinsalmen kaksi merkittävää siltaa. Istanbulissa kapinalliset vyöryivät myös Taksimin aukiolle ja saartoivat kaupungin Alaturkin päälentokentän.
Pääkaupunki Ankarassa kapinallisten kohteina olivat viestintä- ja hallintorakennukset. Hallitukselle uskolliset joukot käyttivät muun muassa hävittäjälentokoneita pysäyttämään kapinallisten tankkien etenemistä.
Presidentti yritettiin salamurhata
Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan oli lomailemassa Marmariksella kaappausyrityksen alkaessa. Presidentti kehotti puhelinvideon välityksellä kansalaisia valtaamaan kadut, jotta kaappausyritys hyytyisi nopeasti. Tuhannet ihmiset noudattivat kehotusta.
Presidentin lennettyä Istanbuliin Marmariksessa kuultiin voimakas räjähdys. Televisiokuvat antavat ymmärtää, että presidentti yritettiin salamurhata räjähdyksessä.
Presidentti syytti entistä liittolaistaan, Yhdysvalloissa asuvaa imaami Fethullah Gülenia kaappausyrityksestä. Gülen kiisti väitteet. Hän on ollut pitkään maanpaossa.
Kaappausyritys huolestuttaa maailmalla
Turkin geopoliittinen asema Euroopan ja Lähi-idän välissä on länsimaille tärkeä. Lisäksi Turkki on sotilas- ja puolustusliitto Naton jäsenmaa.
Yhdysvallat, EU, Iran ja Venäjä ovat esittäneet huolensa tapahtumista. Maailmalla toivotaan, että Turkissa päästäisiin nopeasti normaaliin järjestykseen.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.














