
Perussuomalainen Helsinki nimesi 23 uutta ehdokasta kuntavaaleihin
Helsingin Perussuomalaiset ilmoitti joulukuun 22. päivänä 23 uuden ehdokkaan nimeämisestä. Nykyisistä valtuutetuista nimettyjen joukossa on Teija Makkonen.
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt viisitoista ehdokasta lisää kevään 2025 kuntavaaleihin.
– Listamme on täydentynyt uusilla mielenkiintoisilla nimillä, mutta myös aiemmin mukana olleilla konkareilla. Ehdokkaita on iloksemme saatu monipuolisesti eri ikä- ja ammattiryhmistä, kehuu Turun Perussuomalaiset ry:n puheenjohtaja Hannu Maja.
Turun Perussuomalaiset tarjoaa äänestäjille uskottavan ja varteenotettavan vaihtoehdon kaupungin velkavetoiselle politiikalle, pormestarisopimuksen vastaisille veronkorotuksille ja suuruudenhulluille investoinneille.
– Kiinnostus kuntavaaleja kohtaan tuntuu selkeästi vaalien lähestyessä vain kasvavan, ja tulemmekin asettamaan todella monipuolisen ja kattavan ehdokaslistan, puheenjohtaja Maja lupaa.
– Perussuomalaiselle politiikalle on Turussa selkeästi kysyntää.
Nimetyt uudet ehdokkaat ovat:
Nina Aaltomaa, psykiatrinen sairaanhoitaja, yksikön esihenkilö
Veikko Alkio, sähköasentaja
Juha Arko, myyntipäällikkö
Joni Laakso, putkiasentaja, yrittäjä
Sami Mäkinen, kuljetusyrittäjä (sit.)
Aamu Nuojua, lähihoitajaopiskelija
Roope Palmu, rakennusmies, yrittäjä
Mika Prinkkilä, sähköasentaja
Guy Ratus, eläkeläinen
Aleksi Saunamäki, järjestelmäasiantuntija
Susanna Tuominen, vammaisaktiivi
Anne Valtonen, tutkintasihteeri
Taina von Hellens, tanssinopettaja
Jon Warpenius, autonkuljettaja, sähköasentaja
Ari Willman, tietotekniikan insinööri
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Helsingin Perussuomalaiset ilmoitti joulukuun 22. päivänä 23 uuden ehdokkaan nimeämisestä. Nykyisistä valtuutetuista nimettyjen joukossa on Teija Makkonen.

Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentä uutta kuntavaaliehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.

Perussuomalainen Helsinki ry ilmoitti 18 uuden ehdokkaan nimeämisestä.

Tampereen Perussuomalaiset on nimennyt ensimmäiset 30 ehdokastaan kevään kuntavaaleihin.

Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentäviisi ensimmäistä perussuomalaista ehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.
Viikon suosituimmat

Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.


Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Lue lisää

Lue lisää