

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tyttäriensä seksuaalisesta hyväksikäytöstä syytetty saksalaismies pakeni oikeustalolta ikkunan kautta: “Uskontoni on minulle ainoa laki”
Seksuaalisesta hyväksikäytöstä syytetty perheenisä pakeni oikeustalolta ikkunan kautta ennen tuomion julistamista, vaikka tyttäret olivat todistaneet hänen olevan viaton. Nyt miestä pidetään myös mahdollisena islamistina, koska hän kieltäytyi tunnustamasta Saksan lain tuomiovaltaa.
Saksan mediassa nimellä Mahmood A. tunnettu 47-vuotias mies on seitsenlapsisen suurperheen isä. Hän joutui oikeuteen syytettynä kahden tyttärensä seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Perhe on muuttanut Saksaan Irakista.
Oikeuden pitäessä taukoa neljäntenä istuntopäivänä mies onnistui pakenemaan oikeustalolta ikkunan kautta, kertoo Bild-lehti. Mahmood päätti paeta juuri ennen tuomion julistamista, vaikka hänen tyttärensä sanoivat oikeudessa, että he olivat valehdelleet poliisille seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Saatiin kiinni vasta vuorokauden kuluttua
Tuomioistuin oli määrännyt, että syytetyn jalkakahleet on poistettava oikeudenkäynnin ajaksi. Tauon aikana Mahmood onnistui poistumaan istuntosalista vartijan huomaamatta. Hän meni todistajille varattuun huoneeseen ja pääsi sieltä ulos ikkunan kautta.
Pakenijan perään lähdettiin poliisikoiran ja helikopterin voimin, mutta häntä ei tavoitettu heti. Mahmood saatiin kiinni vasta vuorokautta myöhemmin, jolloin hän oli jo ehtinyt ajaa tukkansa ja partansa pois tunnistamisen vaikeuttamiseksi. Tapaus on herättänyt Saksassa vakavaa keskustelua oikeudenkäyntien turvajärjestelyistä.
Nyt Mahmood on taas vankilassa. Hänet on luokiteltu “epäillyksi islamistiksi”, koska hän on julistanut, että hänen uskontonsa on hänelle ainoa laki, kertoo Baijerin sisäministeriön tiedottaja.
Viisi ja puoli vuotta vankeutta
Oikeudenkäynnistä pakenemisesta huolimatta Mahmood tuomittiin poissaolevana. Oikeus päätyi pitämään tytärten poliisikuulustelussa antamia tietoja uskottavampina kuin heidän todistustaan oikeudessa.
Perheenisä tuomittiin viiden ja puolen vuoden ehdottomaan vankeuteen sadoista seksuaalisista hyväksikäytöistä omia tyttäriään kohtaan. Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ulkomaalaistaustaiset aikuiset miehet veivät 12- ja 15-vuotiaat tytöt yöksi asuntoon: Lääppimistä, suukottelua ja huumeita – käräjäoikeus hylkäsi raskaat syytteet

Arabian kieltä puhuva mies taas käräjillä Oulussa: Tuomittiin neljästä pahoinpitelystä ja huumausainerikoksesta – taustalla aiempi tuomio alaikäisen raiskauksesta

Tavio: Hallituksen esitys voimistaa ankkurilapsi-ilmiötä – ”Tämä on sitä haittamaahanmuuttoa, joka aiheuttaa eniten kustannuksia Suomelle”

Halla-aho: Normaali valtio pyrkii suojelemaan itseään ja kansalaisiaan huonolta maahanmuutolta, ei mahdollistamaan ja lisäämään sitä

Suomessa sana on ”vapaa”, kunhan ei puhuta islamista tai maahanmuutosta – Tynkkyselle politiikka on käynyt kalliiksi

Düsseldorf näyttää tietä monikulttuuriselle Euroopalle: Ensimmäinen kadunnimi nyt myös arabiaksi

Vasemmiston moraalikompassin viisari ei värähdä lapsia seksualisoivan drag-elokuvan sisällöstä – moraalinen sumu peittää alleen oikean ja väärän erot
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.