

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tyttäriensä seksuaalisesta hyväksikäytöstä syytetty saksalaismies pakeni oikeustalolta ikkunan kautta: ”Uskontoni on minulle ainoa laki”
Seksuaalisesta hyväksikäytöstä syytetty perheenisä pakeni oikeustalolta ikkunan kautta ennen tuomion julistamista, vaikka tyttäret olivat todistaneet hänen olevan viaton. Nyt miestä pidetään myös mahdollisena islamistina, koska hän kieltäytyi tunnustamasta Saksan lain tuomiovaltaa.
Saksan mediassa nimellä Mahmood A. tunnettu 47-vuotias mies on seitsenlapsisen suurperheen isä. Hän joutui oikeuteen syytettynä kahden tyttärensä seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Perhe on muuttanut Saksaan Irakista.
Oikeuden pitäessä taukoa neljäntenä istuntopäivänä mies onnistui pakenemaan oikeustalolta ikkunan kautta, kertoo Bild-lehti. Mahmood päätti paeta juuri ennen tuomion julistamista, vaikka hänen tyttärensä sanoivat oikeudessa, että he olivat valehdelleet poliisille seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Saatiin kiinni vasta vuorokauden kuluttua
Tuomioistuin oli määrännyt, että syytetyn jalkakahleet on poistettava oikeudenkäynnin ajaksi. Tauon aikana Mahmood onnistui poistumaan istuntosalista vartijan huomaamatta. Hän meni todistajille varattuun huoneeseen ja pääsi sieltä ulos ikkunan kautta.
Pakenijan perään lähdettiin poliisikoiran ja helikopterin voimin, mutta häntä ei tavoitettu heti. Mahmood saatiin kiinni vasta vuorokautta myöhemmin, jolloin hän oli jo ehtinyt ajaa tukkansa ja partansa pois tunnistamisen vaikeuttamiseksi. Tapaus on herättänyt Saksassa vakavaa keskustelua oikeudenkäyntien turvajärjestelyistä.
Nyt Mahmood on taas vankilassa. Hänet on luokiteltu ”epäillyksi islamistiksi”, koska hän on julistanut, että hänen uskontonsa on hänelle ainoa laki, kertoo Baijerin sisäministeriön tiedottaja.
Viisi ja puoli vuotta vankeutta
Oikeudenkäynnistä pakenemisesta huolimatta Mahmood tuomittiin poissaolevana. Oikeus päätyi pitämään tytärten poliisikuulustelussa antamia tietoja uskottavampina kuin heidän todistustaan oikeudessa.
Perheenisä tuomittiin viiden ja puolen vuoden ehdottomaan vankeuteen sadoista seksuaalisista hyväksikäytöistä omia tyttäriään kohtaan. Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ulkomaalaistaustaiset aikuiset miehet veivät 12- ja 15-vuotiaat tytöt yöksi asuntoon: Lääppimistä, suukottelua ja huumeita – käräjäoikeus hylkäsi raskaat syytteet

Arabian kieltä puhuva mies taas käräjillä Oulussa: Tuomittiin neljästä pahoinpitelystä ja huumausainerikoksesta – taustalla aiempi tuomio alaikäisen raiskauksesta

Tavio: Hallituksen esitys voimistaa ankkurilapsi-ilmiötä – ”Tämä on sitä haittamaahanmuuttoa, joka aiheuttaa eniten kustannuksia Suomelle”

Halla-aho: Normaali valtio pyrkii suojelemaan itseään ja kansalaisiaan huonolta maahanmuutolta, ei mahdollistamaan ja lisäämään sitä

Suomessa sana on ”vapaa”, kunhan ei puhuta islamista tai maahanmuutosta – Tynkkyselle politiikka on käynyt kalliiksi

Düsseldorf näyttää tietä monikulttuuriselle Euroopalle: Ensimmäinen kadunnimi nyt myös arabiaksi

Vasemmiston moraalikompassin viisari ei värähdä lapsia seksualisoivan drag-elokuvan sisällöstä – moraalinen sumu peittää alleen oikean ja väärän erot
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












