Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ukrainalle tulostetaan apua 3D-printtereillä kautta maailman

27.06.2022 |08:27

Neljä kuukautta Venäjän hyökkäyksen jälkeen Ukrainassa on puutetta erityisesti sairaalatarvikkeista ja aseista sekä niiden varaosista. Sota ja valtava yhteiskunnallinen kriisi on osoittanut reaaliaikaisiin toimituksiin uskoneen JOT-yhteiskunnan haavoittuvuuden. Apua on tullut odottamattomalta taholta: 3D-tulostimen omaavilta ihmisiltä Ukrainasta ja muualta maailmasta.

Kansainvälinen tulostusyhteisö 3D-printtereineen on tullut ukrainalaisten avuksi suurimman hädän hetkellä. Monet muoviset tarvikkeet ovat itse asiassa yksinkertaisia valmistaa tulostamalla.

Valmiiden tiedostojen avulla printterit ovat taikoneet erityyppisistä muoveista ja jopa biomateriaalista siteitä, lastoja sekä osia vaikkapa AK-47 rynnäkkökivääreihin.

CAD-tiedostot tarvikkeiden valmistamiseksi löytyvät avoimista lähteistä ja valmistus hoituu itse kunkin vapaaehtoisen käytössä olevalla kolmiulotteisia esineitä valmistavalla kodin tai työpaikan tulostimella.

Kiristyssiteistä panssarivaunun varaosiin

Ukrainaan tarvitaan muun muassa 100 000 kiristyssidettä. Maahan on jo toimitettu tarpeet tuhansiin uudelleen käytettäviin kiristyssiteisiin. Siellä vapaaehtoisverkoston tulostamat muoviosat on liitetty remmeihin ja toimitettu rintamalle.

Kiristyssiteiden osien valmistaminen käy vielä pöytätulostimella. Tuotanto onnistuu, vaikka etulinjassa, jos kirjoittimeen vain on virtaa, netti käytössä ja raaka-aineita saatavilla.

Siksi tulostimia on viety Ukrainaan Puolan kautta siitä asti, kun Venäjä aloitti hyökkäyksenä helmikuun lopulla.

Ongelmiakin paikalliseen valmistukseen liittyy, sillä 3D-tulostimet on pitkälti valmistettu Kiinassa. Varaosien saanti toimitusketjujen katkeillessa on ollut haastavaa.

Toisaalta Ukrainan suunnitelmissa on varaosien valmistaminen metallista tulostamalla erikoisajoneuvoihin ja panssarivaunuihin. Tarvittavat laitteet ja materiaalit kuuluvat sitten jo ammattiorganisaatiolle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
7.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
8.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
9.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
10.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää