

LEHTIKUVA
”Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta
Yhdysvaltain kongressi on saanut uuden puhemiehen. Toimittajat inhoavat häntä, koska valituksi tuli Trumpin suosikki, joka on kritisoinut edellisten presidentivaalien ääntenlaskentaa. Lisäksi hän edustaa vanhoillisia, kristillisiä arvoja eikä usko edes ilmastonmuutokseen.
Yhdysvaltain kongressin päätöksentekoa jo kolmisen viikkoa jumittanut tilanne saatiin vihdoin ratkaistua, kun edustajainhuoneen puhemieheksi valittiin Louisianaa edustava republikaani Mike Johnson. Häntä ennen tarjolla oli kolme paljon nimekkäämpää republikaania, mutta kukaan heistä ei saanut taakseen kaikkia oman puolueensa edustajia.
Hesari varoittaa ex-presidentin paluusta
Edellinen puhemies Kevin McCarthy (rep) sai potkut oman puolueensa ”trumpilaissiiven” kampittamana, mutta pääosin demokraattien äänillä. Seuraajan valitsemiseen sen sijaan vaadittiin kaikkien republikaanien tuki, koska republikaaneilla on vain niukka enemmistö edustajainhuoneessa.
Ratkaisevana Johnsonin valinnalle pidetään sitä, että ex-presidentti Donald Trump asettui vahvasti hänen tuekseen. Tapahtumien kulku on myös osoitus siitä, että Trumpilla on yhä – useista vuoden 2020 vaaleihin liittyvistä rikossyytteistä huolimatta – suosiota ja voimaa.
Helsingin Sanomien toimittaja Pekka Mykkänen kehottaakin kaikkia varautumaan siihen mahdollisuuteen, että Trump nousee jälleen Yhdysvaltain presidentiksi.
Trumpin suosikki – toimittajien inhokki
Johnsonin valintaa on luonnehdittu myös siten, että republikaanit valitsivat omiensa keskuudesta sen, jota muut vihaavat vähiten. Toimittajissa sen sijaan uusi puhemies herättää hyvinkin negatiivisia reaktioita. Uutiskanava CNN kutsuu häntä ”vaalidenialistiksi”.
Yhdysvalloissa pitkään työskennellyt Ylen kirjeenvaihtaja Mika Hentunen oli täysin pöyristynyt kuultuaan Johnsonin valinnasta. Hän lisää Johnsonin syntilistalle ilmastodenialismin ja väittää tämän uskovan ”salaliittoon” edellisten presidentivaalien tulokseen liittyen.
Maailma hoi: Edustajainhuoneen uusi pj., eli kolmanneksi korkein henkilö Yhdysvaltain arvojärjestyksessä, on nyt semmoinen joka ei usko 2020 #usavaali tulokseen vaan salaliittoon eikä esim. ilmastonmuutokseen. Lista mihin ei usko jatkuu noin kivikauteen.
— Mika Hentunen 🌻 (@MikaHentunen) October 26, 2023
Yritti viivyttää vaalituloksen hyväksymistä
Todellisuudessa Mike Johnson on nimenomaan sanonut, että hän ei usko mihinkään ”suureen salaliittoon”, mutta on huolissaan vaaleihin liittyneistä epäselvyyksistä ja siitä, että vaalien jälkeen tehdyssä kyselyssä yli kolmannes äänestäjistä uskoi, että vaalitulos on väärennetty.
Johnson on koulutukseltaan juristi. Hän oli mukana Trumpin puolustustiimissä tämän ensimmäisessä virkarikosoikeudenkäynnissä vuonna 2020. Johnson oli mukana myös hankkeessa, jossa yritettiin juridisella kikkailulla viivyttää presidentinvaalien tuloksen hyväksymistä kongressissa, jotta vaalivilppiväitteiden tutkintaa voitaisiin jatkaa neljässä ratkaisevassa osavaltiossa.
Vanhoillisia arvoja kannattava kristitty
Yhdysvaltain edustajainhuoneen puhemiehenä on nyt siis babtisti, joka pitää elämänarvojensa perustana Raamattua. Hänellä on neljä lasta ja vaimo, joka on koulutukseltaan opettaja ja sielunhoitaja.
Johnsonin ihannemaailmassa ei olisi homoavioliittoja eikä abortteja, mutta miehen ja naisen välinen avioliitto olisi ikuinen. Oman vaimonsa kanssa hän on solminut Louisianan osavaltion lain salliman erityissopimuksen, joka rajoittaa heidän mahdollisuuksiaan saada avioero.
Kulttuurisodan eturintamasta päätöksentekijäksi
Babtistilehdelle vuonna 2016 antamassaan haastattelussa Johnson luonnehtii juristin uraansa ”kutsumukseksi” ja kertoo olleensa ”kulttuurisodan eturintamassa” puolustamassa uskonnonvapautta, ihmiselämän pyhyyttä, perinteistä avioliittoa ja muita raamatullisia arvoja.
Edustajainhuoneen puhemiehenä hänen kiireellisimmät murheensa eivät kuitenkaan liity elämänarvoihin vaan sotiin ja rahaan. Haastattelussa Johnson luettelee polttavimpia ongelmakohtia: Israel, Ukraina, Kiina, Iran, talous, etelärajan vuotaminen ja fentanyylin aiheuttamat huumeongelmat.
Ukrainan ja Israelin apupaketit päätettävänä
Aivan ensimmäisenä edessä ovat Ukrainan ja Israelin apupaketit. Alun perin ne oli koplattu yhteen samaksi paketiksi, mutta puhemies Johnson haluaa, että niistä äänestetään erikseen.
Monet republikaanit ovat sitä mieltä, että USA:n pitäisi lopettaa Ukrainan sotilaallinen avustaminen, ja myös Johnson on äänestänyt tällaisen vaatimuksen puolesta edustajainhuoneessa. Puhemiehenä hän on kuitenkin valmis antamaan sen verran periksi presidentti Joe Bidenille, että Ukrainan tukemista voidaan jatkaa, jos varojen asianmukaisesta käytöstä saadaan varmuus.
Israelin tukeminen sopii Johnsonin kristilliseen vakaumukseen hyvin, mutta hän haluaa, että valtion budjettia leikataan vastaavasti jostain muualta. Yhdysvaltain joukkojen lähettämiseen Israelin maaperälle hän suhtautuu vastahakoisemmin.
Demokraateilla on enemmistö kongressin ylähuoneessa eli senaatissa, joten alahuoneen eli edustajainhuoneen puhemiehenä Johnsonin on päästävä kompromissiin demokraattien kanssa saadakseen asiat etenemään. Aikataulu on tiukka. Jos budjettisopua ei löydy marraskuun 17. päivään mennessä, edessä on liittovaltion toimintojen sulkeminen: virastot laitetaan kiinni ja palkanmaksu loppuu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaalidenialisti Pekka Mykkänen Mike Johnson Kevin McCarthy edustajainhuone Mika Hentunen kongressi homoliitot Kulttuurisodat ilmastodenialismi Raamattu Joe Biden Abortti Donald Trump Israel Ukraina Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidentti Biden välttelee toimittajien kysymyksiä – samalla kun Bidenin suvun oudoista liiketoimista tipahtelee uusia tietoja

Edustajainhuoneen puhemies äänestettiin ulos – historiallinen tapaus USA:ssa

Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla

Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä

Donald Trump läksytti Saksaa energiariippuvuudesta Venäjään – Helsingin Sanomat väitti perään Trumpin olevan Euroopalle suurempi ongelma kuin Venäjä

Poliittinen kommentaattori kävi läpi kohutodistajan lausuntoja: Trump tarttui ohjauspyörään, väittää nainen joka ei ollut edes samassa autossa

Budjettisotaa Amerikan malliin: Liikenneministerin vuosipalkaksi esitettiin yhtä dollaria

Argentiinan uusi presidentti sai vasemmiston kyyneliin

”EU:n pahin painajainen” voitti Hollannin vaalit – maahanmuuttokriittinen valtavirta vahvistuu Euroopassa
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

















